کد خبر:95558
پ
پرندگان
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی خبر داد

کاهش ۹۰ درصدی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در آبان‌ماه

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با اشاره به کنترل کامل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال جاری  از  کاهش ۹۰ درصدی کانون‌های این بیماری در آبان‌ماه خبر داد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با اشاره به کنترل کامل آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال جاری  از  کاهش ۹۰ درصدی کانون‌های این بیماری در آبان‌ماه خبر داد.

 

*** بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان کاملا تحت کنترل است

 

به گزارش خبرگزاری روستا، بعد از اپیدمی شدن بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در سال‌های گذشته و گرفتن تلفات بسیار از جمعیت طیور، سال ۱۳۹۶ مسئولان سازمان دامپزشکی وعده دادند در سال آینده این بیماری کنترل می‌شود و دیگر حالت اپیدمی پیدا نخواهد کرد.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی  درباره جدیدترین وضعیت این بیماری در سال جاری، اظهار داشت: براساس آخرین آمارهای رسمی در مهرماه امسال ۸۸ درصد کاهش کانون‌های بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشور داشته‌ایم که در آبان‌ماه به ۹۰ درصد رسیده است.

صفرعلی ماکنعلی افزود: از ۳۱ شهریورماه که سال جدید در دوره شیوع بیماری است تنها سه کانون گزارش شده که دو کانون در اصفهان و چهارمحال و بختیاری بوده و یک کانون دیگر مربوط به طیور بومی محمودآباد مازندران بود که ۴۸ ساعت پیش گزارش شد و همه عملیات کنترل، معدوم‌سازی، پایش و غیره را در آن منطقه انجام دادیم و هم‌اکنون هیچ مشکلی بابت این بیماری وجود ندارد.

وی با بیان این‌که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان کاملا تحت کنترل است، ادامه داد:

۱۸ دستگاه متولی مختلف در قالب تیم گزارش‌دهی و کنترل و پیشگیری از این بیماری با هم همکاری می‌کنند و موفقیتی که تاکنون به دست آمده حاصل همین همکاری و مشارکت است چرا که اگر چنین نبود تاکنون حداقل بیش از ۱۵۰ کانون در کشور درگیر می‌شدند.

 

*** تلفات دو تا پنج درصد در همه دنیا طبیعی است

 

ماکنعلی با اشاره به این‌که هیچ گزارشی بابت آلوده شدن واحدهای پرورشی مرغ گوشتی نداشته‌ایم، گفت:

اخیرا در شبکه‌های اجتماعی و برخی سایت‌ها خبری منتشر شد که در استان فارس تعدادی عقاب به دلیل خوردن لاشه مرغ آلوده به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان، تلف شدند اما ما از ابتدا می‌دانستیم که این تلفات ربطی به بیماری ندارد و پس از بررسی‌ها همین نتیجه کسب شد چرا که یکی از مرغداران این استان تلفات مرغداری خود را که ارتباطی به بیماری هم نداشت در دره‌ای رها کرده بود و فاسد شدن این لاشه‌ها باعث رشد میکروارگانیسم‌ها و تولید سم در مرغ‌های تلف شده، شد و علت مرگ‌ومیر تعدادی عقاب نیز خوردن این لاشه‌های مسموم بود.

وی خاطرنشان کرد: تلفات در مرغداری‌ها که بدون ابتلای بیماری باشد، از دو تا پنج درصد در همه دنیا طبیعی است و هیچ گزارشی از استان فارس هم در زمینه‌ شیوع آنفلوآنزا یا درگیر شدن کانون این بیماری نداشته‌ایم.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی، در پایان تاکید کرد: بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در حال حاضر همان‌طور که در سال گذشته وعده‌اش را داده بودیم به طور کامل کنترل شده است و تا پایان سال نیز برنامه کنترل و پیشگیری از اپیدمی شدن این بیماری را در دستور کار داریم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید