کد خبر:95667
پ
هرمزگان
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان خبر داد:

ارز آوری یک میلیون و ۸۲۰ هزار دلاری صنایع دستی هرمزگان

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان از ارزآوری یک میلیون و ۸۲۰ هزار دلاری صادارت محصولات صنایع دستی استان خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان از ارزآوری یک میلیون و ۸۲۰ هزار دلاری صادارت محصولات صنایع دستی استان خبر داد.

 

*** ارزآوری صنایع دستی هرمزگان

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان اظهار داشت:

از ابتدای سال تاکنون  صنایع دستی صنعتگران هرمزگان به ارزش یک میلیون و ۸۲۰ هزار دلار به خارج از کشور صادر شد.

این محصولات از گمرکات استان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، ترکیه و برخی کشورهای اروپایی صادر شده است.

 

*** مهم‌ترین محصولات صادراتی هرمزگان

 

وی خاطرنشان کرد:

محصولات سفالی، حصیری، شیشه‌ای و خوس دوزی از مهم‌ترین محصولات صادراتی هرمزگان است.

برومند با اشاره به اینکه پارسال نیز دو میلیون و ۲۰۰ هزار دلار از محصولات صنایع دستی هرمزگان صادر شد، اظهار کرد:

بیش از ۶۸ هزارنفر در زمینه تولید صنایع دستی در هرمزگان شناسایی شدند که مشغول به فعالیت هستند.

وی عنوان کرد: گلابتون دوزی، خوس دوزی، شک بافی، گلدوزی، سفالگری، حصیر بافی، گلیم بافی، قالی بافی وگل‌های شیشه‌ای از جمله صنایع دستی هرمزگان هستند.

 

*** کمک صنایع دستی به اقتصادکشور

 

وی با اشاره به اینکه اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخش خدمات و به نوعی صنعت می‌تواند در چرخه اقتصادی کشور نقش مهمی ایفا کند،‌ افزود:

تمام توان خود را برای ارائه راهبردهای کاربردی و عملیاتی جهت برون رفت کشور از رکود اقتصادی و کمک به رشد اقتصادی در قالب سیاست‌های کلی به کار گرفته‌ایم.

 

*** گسترده بودن حوزه عملکرد مجموعه میراث فرهنگی

 

مدیر کل میراث فرهنگی هرمزگان با اشاره به گسترده بودن حوزه عملکرد مجموعه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت:

در حوزه میراث فرهنگی از ابتدای سال علاوه بر برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌های متعدد، ۸ مورد مرمت و احیاء آثار تاریخی و فرهنگی از جمله، ادامه تعمیر و مرمت مسجد جامع بستک، مرمت بخشی از حمام خان بستک، مرمت بخشی از حمام خان بستک، تعمیر و مرمت فرودگاه بندرلنگه، تعمیر و مرمت پل لاتیدان، تعمیر و مرمت کاروانسرای تقی خانی، تعمیر و مرمت قلعه فین و تعمیر و مرمت خانه فکری را انجام داده است.

 

*** ۳۰ پرونده ثبتی آثار تاریخی

 

وی تهیه، گردآوری و ارسال ۳۰ پرونده ثبتی آثار تاریخی و میراث معنوی را از جمله دیگر اقدامات این اداره کل در حوزه نشر عنوان کرد.

برومند در بخش دیگری از سخنان خود به عملکرد این اداره کل در حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت:

برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌های تخصصی صنایع دستی و تجلیل از هنرمندان و صنعتگران پیشکسوت صنایع دستی، آموزش عمومی رشته‌های صنایع دستی در قالب تفاهم نامه با سازمان‌های مختلف برخی از اقدامات انجام شده است.

 

*** تسهیلات بانکی برای صنعتگران این حوزه

 

اخذ ۴ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی، برگزاری ۷ نمایشگاه استانی، ۱۹ مورد مشارکت هنرمندان و صنعتگران استان در نمایشگاه‌های سایر استان‌ها، یک مورد شرکت در نمایشگاه‌های خارجی و برگزاری ۹ نمایشگاه نوروزی در استان، صدور ۴۹۰۰ کارت شناسایی جهت صنعتگران و هنرمندان خانگی، صدور ۵۰ پروانه تولید کارگاهی جهت هنرمندان و صنعتگران کارگاهی، پرداخت ۵۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات بانکی از دیگر مواردی بود که مدیرکل میراث فرهنگی استان به آن اشاره کرد.

 

*** توسعه صادرات صنایع دستی

 

وی با اشاره به صادرات یک میلیون و ۸۲۰ هزار دلاری صنایع دستی استان به کشورهای مقصد گفت:

با توجه به اهداف توسعه صادرات استان به دنبال برنامه ریزی برای افزایش این رقم به بیش از این هستیم.

برومند در ادامه به عملکرد یکساله حوزه گردشگری و سرمایه گذاری این اداره اشاره کرد و گفت:

با توجه به اهمیت صنعت توریسم و گردشگری در رونق اقتصادی هرمزگان مدیریت ارشد استان و این اداره کل یک برنامه ریزی گسترده برای رونق این بخش و فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز را در دستور کار خود قرار داده است.

 

*** گردشگری استان

 

وی با اشاره به اینکه در سال جاری سه مورد تاسیسات گردشگری در استان به بهره برداری رسیده است، یادآور شد:

در راستای فراهم سازی زیرساخت‌های گردشگری در استان از مجتمع تفریجی گردشگری سپید در سرخون بندرعباس با سرمایه گذاری ۳۰ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۴ هزار متر مربع، سفره خانه سنتی پاژ در بندرعباس با سرمایه گذاری بخش خصوصی و اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد ریال و افتتاح سفره خانه سنتی بهشت جنوب در رودان با حجم سرمایه گذاری ۱۴ هزار میلیون ریال توسط بحش خصوصی به بهره برداری رسیده است.

 

*** اقامتگاه‌های بوم گردی

 

برومند در خصوص اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان گفت:

از ابتدای سال تاکنون برای بیش از ۳۵ پرونده جهت اخذ مجوز اقامتگاه بوم گردی پرونده تشکیل شده که از این تعداد ۱۲ فقره پروانه اقامتگاه بوم گردی در استان هرمزگان صادر شده است.

وی در ادامه افزود: همچنین ۵ مورد پروانه بهره برداری برای دفاتر خدمات مسافرتی صادر شده و ۶ طی بازدیدهای نظارتی ۶ دفتر لغو ۳ دفتر تعلیق یک ماهه شدند.

 

*** تسهیلات معاونت توسعه روستایی

 

وی تصویب اعتبار برای ۲۴ پروژه زیرساختی گردشگری به مبلغ  ۶۶۵۰۰  میلیون ریال شامل مناطق نمونه ــ کمپینگ و زیرساخت گردشگری، پرداخت تسهیلات به ۲ طرح گردشگری از محل اشتغال روستایی به مبلغ ۶۰۰۰ میلیون ریال، تصویب اعتبار ۳ طرح گردشگری  به مبلغ ۴۱۵۰۰ (میلیون ریال) از محل تفاهم نامه مشترک فیمابین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور استانداری و بانک سینا و تصویب اعتبار یک طرح گردشگری به مبلغ ۲۰۰۰۰ (میلیون ریال) از محل تفاهم نامه مشترک فیمابین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور استانداری و بانک پارسیان را از جمله اقدامات این اداره کل برای توسعه گردشگری استان عنوان کرد.

 

*** مناطق گردشگری استان

 

وی پیرامون توسعه مناطق نمونه گردشگری در استان گفت:

در این مدت ۶۰ مورد طرح  توجیهی به منظور رعایت مفاد آیین نامه ایجاد ، اصلاح و تکمیل، بررسی شده است. که برای ۵۵ مورد از آن ها موافقت اصولی صادر شده است.  

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان با بیان اینکه ۵۰ طرح توجیهی و بسته سرمایه گذاری برای مناطق نمونه گردشگری و روستاهای هدف گردشگری استان تهیه شده است، خاطرنشان کرد:

استان هرمزگان با توجه به داشتن راه های دسترسی زمینی، هوایی و دریایی از جایگاه ویژه‌ای در جنوب کشور بر خوردار است به همین دلیل فرصت‌های مناسبی را برای سرمایه گذاری در این بخش فراهم کرده است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید