کد خبر:95680
پ
روستا تخلیه

روی دیگر مهاجرت معکوس در روستاهای سمنان

اگرچه در چند سال اخیر با پدیده مهاجرت معکوس به مناطق روستایی مواجه هستیم، اما در حقیقت شاهد مهاجرت بازنشستگان نهادهای مختلف اجرایی برای استراحت به این مناطق هستیم.

اگرچه در چند سال اخیر با پدیده مهاجرت معکوس به مناطق روستایی مواجه هستیم، اما در حقیقت شاهد مهاجرت بازنشستگان نهادهای مختلف اجرایی برای استراحت به این مناطق هستیم.

 

*** مهاجرت جوانان روستا به شهر

 

به گزارش خبرگزاری روستا، به دلیل کم آبی و مهاجرت سالانه صدها جوان، اکنون روستاهای استان سمنان رنگ و بویی از طراوت برای تولید انواع محصولات کشاورزی و دامی ندارد.

در چند سال گذشته تغییر اقلیم و خشکسالی مستمر، بلای خانمان سوز در روستاهای استان بوده است و بیشتر اقشار مردم در این مناطق، زندگی در روستا را رها کرده و برای درآمد بیشتر به مناطق شهری رهسپار شدند.

البته آسیب یکنواخت مهاجرت علاوه بر خسارت اقتصادی و زیرساختی به مناطق روستایی در افزایش زاغه نشینی و گسترش روزافزون حاشیه شهرها تاثیرگذار بوده که این رویداد تلخ یکی از چالش‌های مهم مهاجرت است.

 

*** کمبود امکانات رفاهی روستاها

 

از مجموع ۳۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار استان سمنان، ۴۰ درصد از روستاها با کمبود آب مواجه است و در ۱۵ روستا هم برای تامین آب آشامیدنی مردم با تانکر آبرسانی می شود.

مشکلات بخش روستایی سمنان تنها با بررسی مشکل کم آبی ختم نمی‌شود و نبود جاده دسترسی آسفالت در بیش از ۴۰ روستا، مشکل دیگری از مردم این مناطق است.

این چالش های زیرساختی موجب شده است تا جمعیت روستاهای استان از ۱۷۰ هزار نفر در سال ۱۳۷۰ اکنون به کمتر از ۱۴۰ هزار نفر برسد و فراری دادن جوانان پرتلاش که برای رفع مشکلات مالی، به شهر سفر می‌کنند اکنون این مناطق را به مامنی برای اسکان سالخوردگان تبدیل کرده است.

 

*** مهاجرت معکوس در روستاها

 

از سویی دیگر در چند سال اخیر با پدیده مهاجرت معکوس به مناطق روستایی مواجه هستیم، وقتی به این موضوع در وهله اول می‌نگریم خوشحالی وصف ناشدنی از مهاجرت شهرنشینان به مناطق روستایی حکایت دارد،

اما وقتی که در بطن این رویداد قرار می گیریم، درمی یابیم که بازنشستگان نهادهای مختلف اجرایی که ۳۰ سال در مناطق شهری در تلاش بودند اکنون برای استراحت به این مناطق سفر کرده‌اند.
باید به این نکته بسیار مهم و ارزشی توجه داشت که روستاسازی مجموعه مهم از ساخت و آبادانی ایران است و با توسعه کسب و کار در این مناطق می‌توان برای توسعه و اشتغال در کشور گام برداشت.

 

*** تدابیر دولت برای ایجاد اشتغال در روستاها

 

در دولت تدبیر و امید از محل اعتبارات توسعه اشتغال روستایی بیش از ۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با سود کم در اختیار روستائیان سمنان قرار گرفت و کارشناسان می‌گویند که اتخاذ این راهبرد در میان مدت به توسعه کسب و کار در این مناطق می‌انجامد.
یکی دیگر از اصول مهم و کاربردی برای توسعه در مناطق روستایی مهارت آموزی است که می‌توان در قالب طرح‌های مختلف مشاغل در حال فراموش شده در این مناطق را با آموزش احیا کرد.

 

*** آمار جمعیتی روستاهای سمنان

 

اکنون از یک هزار و ۶۲۵ روستای این استان فقط ۴۰۰ روستا دارای سکنه است که تعداد قابل توجهی از این روستاها در نقاط دورافتاده قرار دارند و بسیاری از آنها با تانکر آبرسانی می‌شوند. 

 

به گزارش خبرگزرای روستا، براساس آمار رسمی موجود، در سال ۱۳۸۵ جمعیت روستاهای سمنان ۱۴۹ هزار نفر بوده که در اثر مهاجرت به ۱۳۹ هزار نفر در سال ۱۳۹۰ کاهش یافته و در سال ۱۳۹۵جمعیت در روستاهای استان به ۱۴۱ هزار نفر رسیده است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 16 =

کلید مقابل را فعال کنید