کد خبر:95674
پ
اشتغال بانوان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان:

۷۵ درصد متقاضیان اشتغال روستایی سیستان و بلوچستان بانوان اند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان با اشاره به  اینکه ۷۵ درصد متقاضیان اشتغال روستایی در این استان  بانوان اند، از پداخت تسهیلات در قالب رسته‌ها خبر داد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان با اشاره به  اینکه ۷۵ درصد متقاضیان اشتغال روستایی در این استان  بانوان اند، از پداخت تسهیلات در قالب رسته‌ها خبر داد.

 

*** متقاضیان اشتغال روستایی در سیستان و بلوچستان

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان در خصوص طرح‌های اشتغالزا، اظهار داشت:

طرح‌ها در سه قالب توسعه‌ای، جدید و متقاضی استفاده از اعتبارات سرمایه در گردش ارائه می‌شود که ۸۷ درصد طرح های معرفی شده در استان جدید، ۱۲ درصد آن توسعه‌ای و یک درصد سرمایه در گردش است.

به گفته وی، زهک با سه هزار و ۶۶۱ طرح بیشترین و میرجاوه با ۱۹۸ طرح کمترین متقاضی را برای دریافت تسهیلات اشتغال داشته است.

 

*** تحقق اشتغال برای ۳۵ هزار نفر

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه اظهار کرد:

۸۵۰ میلیارد تومان طرح برای پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی به بانک‌ها ابلاغ شده است که در صورت تحقق برای ۳۵ هزار نفر اشتغال ایجاد می شود.

وی بیان کرد: به منظور راستی آزمایی، این تسهیلات به صورت مرحله‌ای و با توجه به پیشرفت کار پرداخت می‌شود و سازمان مدیریت و برنامه ریزی بر اجرای آن نظارت دارد، به دنبال پول پاشی نیستیم بلکه هدف این است که اشتغال ایجاد شود.

جهاندیده گفت: یکی از بحران‌های اساسی و ریشه‌ای در استان معضل بالا بودن نرخ بیکاری و آمار پایین اشتغال در قسمت‌های مختلف اقتصادی است که به دلیل شرایط خاص منطقه به بحران تبدیل و سبب شده حتی جوانان تحصیل کرده زیادی به دلیل بیکاری به مشاغل کاذب روی آوردند.

 

*** بکارگیری نیروی کار خارجی

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان همچنین گفت:

۱۱۲ نیروی کار ایرانی از ابتدای سال تاکنون در این استان جایگزین اتباع خارجی غیرمجاز شدند.

جهاندیده افزود: در طی این مدت ۵ هزار و ۳۴۰ مورد بازرسی در خصوص اشتغال اتباع بیگانه در واحدهای صنفی سیستان و بلوچستان صورت پذیرفته است.

وی گفت: طی این بازرسی‌ها ۲۸۶ تبعه خارجی غیرمجاز شناسایی و یک میلیارد و ۱۰۹ میلیون و ۲۸۳ هزار و ۱۰۸ ریال جریمه به کارفرمایان متخلف ابلاغ شده است‌.

 

*** قانون کار اتباع بیگانه

 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه با بیان اینکه صدور پروانه کار فقط در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و به تبع آن ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها است، تاکید کرد:

بر اساس ماده ۱۲۰ قانون کار اتباع بیگانه نمی‌توانند در ایران مشغول بکار شوند، مگر اینکه دارای روادید ورود و حق کار مشخص باشند و پروانه کار دریافت کنند.

جهاندیده افزود: بر اساس قانون، داشتن گذرنامه و مدارک اقامتی دلیل موجه‌ای برای بکارگیری اتباع خارجی نیست‌.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان در خصوص اشتغال اتباع خارجی تاکید کرد:

توصیه این مجموعه به کارفرمایان و افرادی که می‌خواهند از خدمات اتباع خارجی استفاده کنند، این است که قبل از بکارگیری آنان حتما از داشتن پروانه و مجوز فعالیت‌شان مطمئن شوند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایسنا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید