کد خبر:96512
پ
رئیس سازمان عشایر
رئیس سازمان امور عشایر ایران تاکید کرد

ضرورت نگاه ویژه به خشکسالی مناطق عشایری جنوب

رئیس سازمان امور عشایر ایران، بر ضرورت نگاه ویژه به پدیده خشکسالی در مناطق عشایری جنوب تاکید کرد.

رئیس سازمان امور عشایر ایران، بر ضرورت نگاه ویژه به پدیده خشکسالی در مناطق عشایری جنوب تاکید کرد.

 

*** موضوع خشکسالی در مناطق جنوبی کشور

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان امور عشایر ایران، با اشاره به سفر به سیستان و بلوچستان و وضعیت خشکسالی در استان، اظهار داشت:

موضوع خشکسالی در مناطق عشایری جنوب کشور شامل استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و بخش‌هایی از استان خراسان جنوبی باید بصورت ویژه دیده شود.

 

*** پروژه‌هایی که در مناطق عشایری استان انجام شده است

 

کرمعلی قندالی ضمن اشاره به مساله خشکسالی در مناطق جنوبی افزود: امور عشایر سیستان و بلوچستان پروژه‌های آبرسانی خوبی در مناطق عشایری استان انجام داده است که از تک تک عزیزان تشکر  می‌کنم.

وی افزود: استفاده از انرژی خورشیدی برای پمپاژ آب از عمق ۷۰ متری در زابل، تجهیز ۵۰۰ هکتار از زمین‌های عشایر دلگان به آبیاری تحت فشار قطره‌ای و بارانی، انتقال آب به طول ۵/۹ کیلومتر در مسیر سخت گذر کوهستانی در ایرانشهر، پمپاژ آب از طریق انرژی خورشیدی در چابهار برای استفاده روستائیان و عشایر از جمله پروژه‌های بزرگ و خوبی بود که در  این استان اجرا شده است.

 

*** خشکسالی ۱۲ ساله‌ی سیستان و بلوچستان

 

قندالی با بیان اینکه مردم سیستان و بلوچستان مردمان بسیار نجیبی هستند، به خشکسالی قبل از انقلاب که باعث مهاجرت مردم از استان شده بود اشاره کرد و گفت:

حدود ۱۲ سال است که در این استان خشکسالی اتفاق افتاده اما مردم مهاجرت نکرده‌اند و دلیل آن هم این است که علیرغم همه گرفتاری‌ها در مناطق عشایری خدمات خوبی انجام شده و مردم همه امیدوار هستند.

وی تاکید کرد: ما مسئولین باید قدر این مردم را بدانیم و حمایت‌ها و خدمات لازم را برای آنان فراهم کنیم.

رئیس سازمان امور عشایر ایران با پرداختن به موضوع خشکسالی در بخش دیگری از سخنانش ادامه داد:

امسال ۱۵۰ میلیارد تومان در حوزه‌های مختلف مصوبه داشتیم که تا کنون ۹۲ میلیارد تومان یعنی بیش از ۶۵ درصد آن تخصیص پیدا کرده که نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشتیم.

 

*** پیگیری رویه اتحادیه تعاونی‌های عشایری به صورت سیاست استراتژیکی

 

وی با بیان اینکه امسال در حوزه تامین نهاده‌های دامی تلاش‌های خوبی صورت گرفته، گفت:

تنگناهای ایجاد شده فرصتی شده است تا اتحادیه تعاونی‌های عشایری بتواند به صورت مستقیم جو خریداری و در مناطق عشایری کشور توزیع کند.

قندالی با بیان اینکه این رویه باید به صورت یک سیاست استراتژیک پیگیری شود، تاکید کرد: تعاونی‌های عشایری باید برای دریافت کارت بازرگانی اقدام کنند.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان امور عشایر ایران در پایان، گفت:

با توجه به پدیده خشکسالی چند ساله در کشور و از طرفی بارندگی‌های اخیر و این‌که زندگی عشایر بصورت فصلی به بارش باران وابسته است خدا را شاکر هستیم که در بخش‌های زیادی از کشور  بارندگی‌های خوبی اتفاق افتاد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان امور عشایر ایران
دیدگاه کاربران ۱ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید