کد خبر:96479
پ
نوریان
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد:

اختصاص فوق‌العاده ویژه به معلمان برای ماندن در مناطق عشایری

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است برای تشویق و ایجاد رغبت در معلمان برای حضور در مدارس عشایری باید از انگیزه‌های مالی مانند فوق‌العاده ویژه استفاده کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی معتقد است برای تشویق و ایجاد رغبت در معلمان برای حضور در مدارس عشایری باید از انگیزه‌های مالی مانند فوق‌العاده ویژه استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری روستا، اردشیر نوریان با اشاره به شرایط ویژه زندگی مناطق عشایری خاطرنشان کرد: در برخی موارد این شرایط مانعی است برای خدمت معلمان بنابراین باید برای معلمانی که در مناطق عشایری خدمت می‌کنند امتیازات وحقوق و مزایای ویژه در نظر گرفته شود تا دانش‌آموزان عشایری با کمبود معلم روبه رو نشوند.

وی گفت: با توجه به اینکه عشایر زندگی سیالی دارند و در فصولی از سال کوچ می‌کنند کیفیت آموزش تحت تاثیر این تردد قرار می‌گیرد و دانش‌آموزان عشایری نمی‌توانند از امکانات و خدمات یکجانشینی استفاده کنند.

نوریان با تاکید بر اینکه باید امکانات آموزشی متناسب با شرایط زندگی عشایر در اختیار آنان قرار گیرد، افزود:

آموزش و پرورش باید خدمات و تجهیزات لازم را در اختیار آنان قرار دهد تا از بازماندگی تحصیلی دانش‌آموزان عشایر جلوگیری شود.

***گسترش و توسعه مجتمع‌های شبانه‌روزی 

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد:

آموزش و پرورش برای جلوگیری از ترک تحصیل دانش‌آموزان مناطق عشایری باید چند راهکار را اجرایی کند که یکی از راهکارها گسترش و توسعه مجتمع‌های شبانه‌روزی است.

وی ادامه داد: همچنین ایجاد مدارس تجمیعی می‌تواند تاثیر به سزایی در افزایش نرخ سوادآموزی در عشایر داشته باشد.

***دسترسی آسان و رایگان وسایل نقلیه برای دانش‌آموزان عشایر

نماینده مردم شهرکرد در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد:

راهکار دیگر استفاده از اتوبوس‌ها یا وسایل نقلیه‌ای است که دانش‌آموزان عشایر را جابجا کند تا افرادی که در روستاهای دور افتاده هستند مشکلی در رفت و آمد نداشته باشند البته هزینه این وسایل نقلیه باید به عهده آموزش و پرورش باشد.

نوریان پوشش تحصیلی دانش‌آموزان مناطق عشایری در تمام سطوح پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه و پیش‌دانشگاهی را ضروری دانست و اظهار کرد:

آموزش و پرورش باید نگاه ویژه‌ای به مدارس عشایری داشته باشد چرا که این مدارس پراکندگی جغرافیایی بسیاری دارند.  

انتهای پیام///

منبع
سازمان امور عشایر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هجده =

کلید مقابل را فعال کنید