کد خبر:96697
پ
گلخانه

گلخانه‌ها ، ناجی آب در ایران

با توجه به بالا بودن سرانه مصرف آب در بخش کشاورزی سنتی، ایجاد نظام کشاورزی مدرن و گلخانه‌ها می‌تواند عامل مهمی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی باشد.

با توجه به بالا بودن سرانه مصرف آب در بخش کشاورزی سنتی، ایجاد نظام کشاورزی مدرن و گلخانه‌ها می‌تواند عامل مهمی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی باشد.

 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، گلخانه‌ها به‌عنوان یک نظام تولید در دنیا مرسوم شده است، کل سطح زیر کشت گلخانه‌ای در دنیا ۳٫۵ میلیون هکتار است و از این مقدار  سهم کشورهای آسیایی به‌ویژه کشورهای کم باران و  به ۸۰ تا ۹۰ درصد می‌رسد.

این نظام تولید در ایران به دلیل تغییرات اقلیمی به‌ویژه خشک‌سالی و کم‌آبی موردتوجه قرار گرفته است و توسعه گلخانه‌ها به‌عنوان روش تولید محصول  در دستور کار است.

هدف این است که محصولات آب بر مثل سبزی‌ها و صیفی‌جات در محیط‌های بسته تولید شود.

در گلخانه‌های هیدورپونیک ۸۰ تا ۹۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف آب انجام می‌شود.

برای مثال گوجه‌فرنگی یک محصول آب بر است که سالانه به میزان ۶ میلیون تن تولید می‌شود.

مصرف آب برای تولید هر کیلو گوجه‌فرنگی در فضای باز ۳۰۰ تا ۴۰۰ لیتر است اما در گلخانه‌ها این میزان به ۳۰ تا ۴۰ لیتر و با استفاده از فناوری‌های خاص به ۵ لیتر برای تولید هر کیلو می‌رسد.

 

***  ایجاد فرصت شغلی در گلخانه سازی 

 

 

این صرفه‌جویی در مصرف آب در این نظام تولید ( گلخانه‌ها ) بدون آسیب به تولید محصول انجام می‌شود.

نکته دیگر این‌که گلخانه سازی مثل صنعت ساختمان فرصت‌های شغلی بسیاری را فراهم می‌کند.

در پروژه‌های گلخانه سازی طرح‌های سازه‌ای، برق، تهویه و انرژی مطرح است و اجرای هرکدام از این طرح‌ها به اشتغال‌زایی می‌انجامد.

غیر از این، در تولید گلخانه‌ای امکان کنترل اقلیم وجود دارد در این نظام تولید می‌توان ورود آفات و بیماری‌ها، سرمایش و گرمایش و دیگر تنش‌های زنده و غیرزنده محیطی را کنترل و مدیریت کرد.

به همین دلیل می‌توان سطح تولید گلخانه‌ها را هم افزایش داد، برای مثال میانگین تولید گوجه‌فرنگی در هر هکتار ۴۰ تا ۵۰ تن است که در گلخانه‌های خاکی این میزان به ۲۵۰ تن و در گلخانه‌های با فناوری پیشرفته‌تر به ۷۰۰ تن می‌رسد.

 

*** ۱۴ هزار هکتار سطح زیر کشت گلخانه‌ای در کشور

 

اکنون گلخانه‌سازی در ایران به‌عنوان یک کسب‌وکار شناخته شده است در بخش خصوصی ساخت گلخانه‌های شیشه‌ای پیشرو است، در مورد سازه‌های پلاستیکی مشکلی نداریم و بخش خصوصی در این زمینه به مرحله صادرات رسیده و گلخانه‌ها به کشورهای همسایه ایران صادر می‌شود.

اکنون ۱۴ هزار هکتار سطح زیر کشت گلخانه‌ای در کشور داریم که بر‌اساس برنامه ده‌ساله باید ۴۸ هزار هکتار دیگر به این میزان اضافه شود و بر اساس برنامه ششم توسعه کشور باید به ۱۸ هزار و ۶۰۰ هکتار سطح زیر کشت گلخانه‌ای برسد.

این فاصله در برنامه به‌منظور شتاب بیشتر توسعه گلخانه‌ای در سال‌های آخر برنامه در نظر گرفته‌شده تا در سال‌های آغازین امکان آموزش و توسعه انسانی و مهارتی در این زمینه فراهم شود.

با توجه به برنامه ده‌ساله در پایان باید سطح زیر کشت گلخانه‌ای در ایران به ۵۸ هزار هکتار برسد.

با هماهنگی با وزارت علوم در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ای به نام تولید محصولات گلخانه‌ای ایجاد شده که می‌تواند در آینده به‌عنوان رشته‌ای مؤثر در توسعه کسب‌وکار مطرح شود.

 

*** اعطای تسهیلات برای توسعه گلخانه‌ها

 

اعطای تسهیلات برای توسعه گلخانه‌ها در کشور مشکل جدی ندارد، تسهیلات این بخش از ارزان‌ترین تسهیلات است.

این تسهیلات از طریق تمام بانک‌ها پرداخت می‌شود اما بانک اصلی، بانک کشاورزی است.

توسعه گلخانه‌ها فرصت خوبی برای توسعه فرصت‌های شغلی و صرفه‌جویی در منابع انرژی و آب است.

محصولات گلخانه‌ای به دلیل کنترل اقلیم در محیط تولید به‌عنوان محصولات سالم شناخته می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری روستا، این نظام تولید به‌عنوان کشاورزی شهری در دنیا رونق پیدا کرده است در کشورهای توسعه‌یافته در ساختمان‌های بیش از ده طبقه، چندطبقه به کشت گلخانه‌ای اختصاص داده‌ شده است.

امید است هم با توجه به اقلیم خشک و تهدید کم‌آبی هرچه بیشتر برای توسعه گلخانه‌ای تلاش کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
اتاق بازرگانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید