کد خبر:96978
پ
انگور
طی توافقات محمود حجتی و  مدیرکل فائو؛

انگور ملایر پنجاه و سومین میراث مهم کشاورزی جهان شد

طی توافقات محمود حجتی و  مدیرکل فائو، نظام تولید انگور ملایر به عنوان پنجاه و سومین میراث مهم کشاورزی جهان به ثبت رسید.

طی توافقات محمود حجتی و  مدیرکل فائو، نظام تولید انگور ملایر به عنوان پنجاه و سومین میراث مهم کشاورزی جهان به ثبت رسید.

 

*** ثبت جهانی تولید انگور ملایر

 

به گزارش خبرگزاری روستا، پیرو توافقات محمود حجتی و  مدیرکل فائو در خصوص گسترش شناسایی جهانی پیشینه تاریخی و تنوع زیستی کشاورزی در کشورمان، و تکمیل پرونده‌های مربوطه، نظام تولید انگور ملایر به عنوان پنجاه و سومین میراث مهم کشاورزی جهان به ثبت رسید.

بنابر اعلام فائو، این دست‌آورد مهم با پذیرش مدارک، مستندات و دفاعیه‌های ارائه شده در اجلاس گروه مشاوران علمی دبیرخانه میراث‌های مهم کشاورزی جهانی (GIAHS) از تاریخ هفتم الی دهم آذرماه جاری در مقر سازمان فائو در شهر رم حاصل آمد.

این ثبت با پایلوت دره‌جوزان شهرستان ملایر صورت گرفت.

 

*** معیارهای نظام ثبت فائو

 

لازم به ذکر است ثبت میراث‌های کشاورزی مهم جهانی (GIAHS) ابتکار عمل سازمان فائو است  که از سال ۲۰۰۲ آغاز شده، هدف از این ابتکار عمل، شناسایی، معرفی و حفاظت از میراث کشاورزی جهانی است.

هر پرونده که درخواست ثبت در این نظام را دارد باید واجد شرایط ۵ معیار نقش آن در امنیت غذایی و معیشت خانوارهای روستایی، تنوع زیستی کشاورزی، دانش محلی و بومی و سنتی، فرهنگ و نظام‌های ارزشی و سازمان‌های اجتماعی، و چشم‌اندازهای طبیعی و گردشگری کشاورزی باشد و همچنین کشور درخواست‌کننده باید یک برنامه عمل جامع برای حفاظت و صیانت و توسعه آن به فائو را ارائه دهد.

از میان هزاران درخواست واصله از کشورهای مختلف، پیش از این فقط پنجاه و دو درخواست در کل جهان موفق به عبور از فرآیند سخت‌گیرانه نظام ثبت فائو گردیده بودند، که از کشورمان نظام کشاورزی مبتنی بر قنات کاشان در سال ۱۳۹۳ به عنوان اولین میراث جهانی از کشورمان و اکنون انگور ملایر در میان این فهرست قرار دارد.

 

*** چند پرونده در انتظار ثبت در میراث جهانی کشاورزی

 

جمهوری اسلامی ایران به لحاظ برخورداری از تاریخ و تمدن ریشه‌ای در بخش کشاورزی و تنوع زیستی منحصر به فرد، ظرفیت‌های مهمی از بعد میراث جهانی کشاورزی دارد، که در تفاهمات وزیر جهادکشاورزی با مدیر کل فائو به این ابعاد توجه شده است.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، پس از ثبت کشاورزی مبتنی برقنات در سال ۱۳۹۳ و نیز انگور ملایر در روز گذشته، چند پرونده دیگر نیز توسط وزارت جهاد کشاورزی تکمیل و به‌  دبیرخانه میراث جهانی کشاورزی تسلیم شده است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید