کد خبر:97137
پ
افتتاح طرح
همزمان با سفر رئیس‌جمهور ؛

افتتاح ۱۴ طرح عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی در استان سمنان

همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان سمنان ۱۴ طرح عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی این استان با حضور وزیر جهاد کشاورزی افتتاح و عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان سمنان ۱۴ طرح عمرانی و تولیدی بخش کشاورزی این استان با حضور وزیر جهاد کشاورزی افتتاح و عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

 

***  افتتاح پروژه عمرانی و تولیدی در بخش کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان این مطلب اظهار داشت:

این ۱۴ طرح در قالب ۴۳۷ پروژه عمرانی و تولیدی در زیربخش‌های آب و خاک و صنایع تبدیلی و تکمیلی و طرح‌های گلخانه‌ای، آبخیزداری، دام و طیور و شیلات است که در این سفر به بهره‌برداری می‌رسد.

 

*** ایجاد یک هزار و ۳۳۳ فرصت شغلی جدید

 

سید حسن میرعماد در ادامه گفت:

این تعداد پروژه با اعتباری معادل ۳۱۹ میلیارد تومان از محل منابع عمومی تسهیلات بانکی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی آماده افتتاح شده است.

این مسوول با اشاره به تعداد اشتغال این تعداد پروژه، عنوان کرد:

پروژه‌هایی که در این سفر باری بخش کشاورزی افتتاح شده یا عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود؛ در مجموع تعداد یک هزار و ۳۳۳ فرصت شغلی جدید ایجاد می‌کند.

 

*** توسعه آبیاری تحت فشار یکی از اولویت‌های دولت است

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، توسعه آبیاری تحت فشار را یکی از اولویت‌های دولت تدبیر و امید برای توسعه پایدار بخش کشاورزی عنوان و بیان کرد:

در این راستا تعداد ۱۳۰ پرژوه طرح آبیاری تحت فشار در سطح پنج هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی و باغی استان سمنان به صورت رسمی با حضور وزیر جهاد کشاورزی افتتاح می‌شود.

این پروژه‌ها در مجموع با صرف ۷۷ میلیارد تومان اعتبار آماده افتتاح شده است.

 

*** انجام ۱۶ هزار و ۷۰۰ هکتار عملیات اجرایی پروژه‌های سیستم‌های نوین آبیاری

 

میرعماد با بیان این که از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان سال ۹۱، معادل ۱۶ هزار و ۲۰۰ هکتار آبیاری تحت فشار برای توسعه پایدار بخش کشاورزی در استان سمنان انجام شده است، تصریح کرد:

از سال ۹۲ تاکنون بیش از ۱۶ هزار و ۷۰۰ هکتار عملیات اجرایی پروژه‌های سیستم‌های نوین آبیاری در استان سمنان انجام شده است و بر این اساس در دولت تدبیر و امید تاکنون مجموع پروژه‌های سیستم‌های نوین آبیاری برابر با معادل حدود ۱۰۳ درصد حجم اجرای این پروژه‌ها تا سال ۹۲ بوده است.

به گفته او، با تلاش معادل حدود ۱۰۳ درصد‌های دولت تدبیر و امید، حجم پوشش سامانه‌های نوین آبیاری در استان سمنان به بیش از ۳۲ هزار و ۹۰۰ هکتار، معادل ۲ برابر حجم این سامانه در سال ۱۳۹۲ رسیده است.

 

*** بهره‌برداری ۱۵ واحد گلخانه‌ای سبزی و صیفی و تولید گل

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به افزوده شدن ۱۵ واحد گلخانه‌ای سبزی و صیفی و تولید گل با مساحت ۳۶ هکتار و ظرفیت ۱۲ هزار و ۶۰۰ تن انواع این محصولات به ظرفیت گلخانه‌ای استان سمنان در این سفر، ادامه داد:

این پروژه‌ها در بخش کشاورزی با مبلغ ۶ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در شهرستان‌های استان سمنان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی خاطرنشان کرد: به این ترتیب در استان سمنان مساحت سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای با ۸۰ درصد افزایش از ۶۷ هکتار در پایان سال ۹۱ به ۱۲۵ هکتار افزایش می‌یابد.

 

*** بهره‌برداری از ۱۳ پروژه آبخیزداری

 

مقام ارشد سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، در ادامه افتتاح پروژه‌های بخش کشاورزی با اشاره به پروژه‌های حوزه آبخیزداری قابل افتتاح استان سمنان، افزود:

در این سفر در مجموع ۱۳ پروژه آبخیزداری به مساحت ۱۵ هزار هکتار با اعتبار یک هزار و ۴۰۶ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌‌رسد که با افتتاح این طرح‌ها، حجم طرح‌های آبخیزداری اجرا شده در استان سمنان به ۶۲۵ هزار هکتار افزایش می‌یابد که بیش از ۱۲۵ هزار هکتار آن در این دولت انجام شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان این که در این سفر۳۰ پروژه توسعه و بهره‌برداری از گیاهان دارویی در سطح ۵۵۳ هکتار و با اعتبار یک هزار و ۱۰۳ میلیارد تومان افتتاح می‌شود، خاطرنشان کرد:

با این افتتاح، مجموع سطح زیر کشت گیاهان دارویی به ۲ هزار هکتار افزایش می‌یابد که یک هزار و ۱۰۰ هکتار در این دولت انجام شده است.

 

*** کشت باریجه با شیوه دست کاشت

 

وی افزود: در ۲ سال اخیر در سطح ۱۰ هزار هکتار از مراتع استان سمنان نیز کشت باریجه با شیوه دست کاشت انجام شده است و این پروژه برای پنج هزار هکتار از این عرصه‌ها نیز در سال جاری نیز در حال اجرا است.

میرعماد با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ۳ طرح بخش کشاورزی در استان سمنان همزمان با این سفر، عنوان کرد:

تکثیر ۲ میلیون قطعه بچه ماهی و تولید ۵۰۰ تن گوشت ماهی تیلاپیا با اعتبار ۵ میلیارد تومان و طرح احداث گلخانه به مساحت ۱۱ هکتار با اعتبار ۷۵ میلیارد تومان از جمله این طرح‌هاست.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به توسعه و بهره‌برداری از پروژه خارشتر به مساحت یک هزار هکتار و با اعتبار ۱۰ میلیارد تومان، تصریح کرد:

سامانه آبیاری تحت فشار باغ توستان جدیدالاحداث در شهرستان گرمسار در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار با سرمایه‌گذاری ۷۵۰ میلیون تومان از دیگر این پروژه‌ها در بخش کشاورزی است که در راستای افزایش تولید توت و توسعه فعالیت نوغان‌داری در منظقه می‌تواند مؤثر باشد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید