کد خبر:97202
پ
محمد امید

دیدار معاون توسعه روستایی با معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با معاون محترم امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور دیدار کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با معاون محترم امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور دیدار کرد.

 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با معاون محترم امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در روز یکشنبه، مورخ ۱۸ آذرماه ۱۳۹۷ دیدار کرد.

 

*** تاکید معاون توسعه روستایی بر جذب تسهیلات اشتغالزایی روستایی

 

معاون توسعه روستایی با اشاره به اعلام آمار جذب تسهیلات اشتغالزایی روستایی در استان‌ها که بیش از ۴۰ درصد این تسهیلات توسط زنان دریافت شده و به نتیجه رسیده است، به دقت بالا در جذب تسهیلات زنان تاکید و خاطرنشان کرد:

در اجرای طرح‌ها توسط زنان در محیط روستایی، حفظ خانواده و چارچوب خانواده مورد هدف و حمایت قرار می‌گیرد.

 

*** توان افزایی زنان روستایی

 

معاون محترم امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور نیز در این دیدار اظهار کرد: توان افزایی زنان روستایی باید مورد توجه قرار گیرد.

۳٫۵ میلیون زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد ولی تفکیک شهر و روستا مشخص نیست که باید با دقت بررسی و احصا شود.

 

 

محمد امید در ادامه جلسه ضمن تشکر از زحمات معاونت امور زنان و خانواده در توجه به نقش زنان روستایی و حمایت از این قشر افزود:

تشکیل این جلسه قطعاً فتح باب کارهای بیشتری در این حوزه خواهد شد.

 

*** اعتبارات اشتغال پایدار

 

معاون توسعه روستایی تاکید کرد: در توزیع بخش سوم این اعتبارات (اشتغال پایدار)، با ۱۲۰۰۰ میلیارد تومان می‌توانیم برنامه ریزی خوبی برای اشتغال زنان داشته باشیم.

 

*** حمایت ویژه از زنان سرپرست خانوار

 

محمد امید افزود: پیشنهاد می‌کنم نشست مشترکی بین معاونت امور زنان و خانواده و وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی در خصوص حمایت ویژه از زنان سرپرست خانوار انجام شود.

اطلاع رسانی خوبی در سطح مرکز تا سطح پایین‌ترین در استان‌ها انجام شود تا این قشر تحت پوشش نهاد‌های حمایتی قرار گیرد.

 

*** نقش آموزش

 

معاون توسعه روستایی با تاکید بر نقش آموزش و ضرورت این موضوع بر حل مشکلات بازماندگان از تحصیل اشاره کرد.

وی با بیان این موضوع که نهادهای حامی روستا زیاد هستند، خاطرنشان کرد: این نهادها باید در یک برنامه‌ریزی منسجم و یکپارچه در ارائه خدمات هماهنگ شوند.

 

 

معاون توسعه روستایی در ادامه با تاکید بر ارائه خدمات بسیار خوب جهاد کشاورزی در روستاها و سایر دستگاه‌ها مثل بنیاد مسکن، راه و شهرسازی، وزارت نیرو، وزارت نفت، ارائه خدمات گسترده این دستگاه‌ها را در روستاها خواستار شد.

محمد امید اظهار کرد: مقرر شد در قالب شورای عالی، طرحی آماده و کارهای مربوط به حوزه روستا و دستگاه‌های خدمات رسانی مشخص و تصمیم‎گیری نهایی گرفته شود.

 

*** نقش معاونت امور زنان و خانواده در توجه به زنان روستایی

 

در ادامه این دیدار معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور، ضمن تبریک انتصاب محمد امید به سمت معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و آرزوی موفقیت برای ایشان، به نقش معاونت امور زنان و خانواده در توجه به زنان روستایی اشاره کرد و با بیان محورهای توجه به این قشر از جامعه روستایی، مطالبی را عنوان کرد.

 

*** ابلاغ قانون ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری

 

معصومه ابتکار در دیدار با معاون توسعه روستایی خاطرنشان کرد: بعد از ابلاغ قانون ایجاد اشتغال پایدار روستایی و عشایری، تلاش معاونت امور زنان و خانواده مبنی بر عضویت مدیران کل امور بانوان استانداری‌ها در کارگروه اشتغال استان‌ها در جهت حمایت از زنان روستایی و توجه ویژه به سهم زنان روستایی به ثبت رسید و مدیران کل بانوان در کارگروه مربوطه قرار گرفتند.

وی افزود: در سفرهای انجام شده در طول یک سال و چهار ماه به ۲۸ استان کشور سعی شده است در هر سفر در جمع زنان روستایی در روستاها حضور یابیم و در جهت حل مشکلات آنها تلاش کنیم.

 

*** استانداردسازی محصولات کشاورزی

 

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در دیدار با معاون توسعه روستایی خاطرنشان کرد: کارهای بسیار خوبی با جهاد کشاورزی انجام داده‌ایم.

استانداردسازی محصولات کشاورزی، بهینه‌سازی مصرف آب و انعقاد تفاهم نامه از جمله این کارها بود.

ابتکار ادامه داد: در نشست روز زن روستایی که چندی پیش برگزار شد دستگاه‌های مرتبط به ارائه خدمات خود از قبیل سازمان امور عشایر و نهضت سوادآموزی پرداختند.

وی در دیدار با معاون توسعه روستایی ادامه داد: یکی از کارهای معاونت زنان و خانواده، حمایت از صندوق‌های خرد جهاد کشاورزی و توسعه این صندوق‌ها برای زنان روستایی بوده که حمایت‌های لازم در این زمینه انجام شده است.

 

*** تحصیلات خرد در روستاها برای زنان روستایی

 

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: تحصیلات خرد در روستاها برای زنان روستایی تا سقف سه میلیون تومان مشکلات قشر زیادی از زنان روستایی را در قالب اشتغال خانگی حل کرده است.

 

 

ابتکار در دیدار با معاون توسعه روستایی افزود: توجه به خانواده مورد تاکید معاونت امور زنان است. تلاش کردیم کشاورزی را شغل خانواده قرار دهیم.

امروزه انسجام خانواده روستایی را در شغل کشاورزی مشاهده می‌کنیم.

در این زمینه گفتگوی ملی خانواده را آغاز کرده‌ایم و گروه هدف فعلا در شهرها است. بر مهارت‌های ارتباطی کار کرده‌ایم و ارتباط بین اعضای خانواده مهمترین موضوع در این راستا است.

 

*** مشارکت خانواده، مهمترین اصل

 

وی در دیدار با معاون توسعه روستایی خاطرنشان کرد: به دنبال این کار تلاش می‌کنیم گفتگوی ملی خانواده را به روستاها ببریم و اقداماتی شبیه شهرها انجام دهیم و این موضوع در روستاها مطمئنا خوب جواب می‌دهد و مشارکت خانواده، مهمترین اصل است.

 

*** توجه به امر مهاجرت

 

ابتکار ادامه داد: توجه به مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و محیط زیست به عنوان مهمترین عوامل مهاجرت محسوب می‌شود و در توسعه روستاهای پایدار باید به این موضوعات توجه کرد.

 

*** توجه و تقویت جوامع محلی

 

وی در دیدار با معاون توسعه روستایی اظهار کرد: ایجاد تعاونی در صندوق‌های خرد مالی کوچک که به عنوان پشتوانه مالی و ضمانت محسوب شده در توان افزایی روستاییان نقش بسزایی دارد.

الگوهای موفقی که در تشکیل صندوق‌های خرد از سال ۷۶ تاکنون کار شده باید احصا و تقویت شوند و از حمایت‌های مالی خوبی همانند تعاونی‌های کشاورزی در روستاها برخوردار شوند.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور در پایان دیدار خود با معاون توسعه روستایی ، خاطرنشان کرد:

حمایت از لباس‌های اقوام و زنان روستایی که از نظر اقتصادی، فرهنگی، هویت‌بخشی و عفاف و حجاب مورد توجه خاص است یکی از اقدامات دیگر معاونت امور زنان می‌باشد که باید لباس‌های محلی روستاییان شناسایی و به‌روز و پارچه‌های روز طراحی و به سبک جدید به بازار ارائه شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید