کد خبر:97640
پ
پاک فطرت
مدیرکل امور روستایی استانداری فارس تأکید کرد

صنعت بومگردی فرصتی طلایی برای رونق روستاها

مدیرکل امور روستایی استانداری فارس بر نقش صنعت بومگردی در توسعه اشتغال روستاها تأکید کرد.

مدیرکل امور روستایی استانداری فارس بر نقش صنعت بومگردی در توسعه اشتغال روستاها تأکید کرد.

 

*** صنعت بومگردی ، فرصتی برای گردشگران

 

به گزارش خبرگزاری روستا، بومگردی یا اکوتوریسم، فرصتی است برای گردشگران و طبیعت گردان، تا با اقامت در مناطق بومی فارغ از زندگی روزمره و ماشینی؛ حال و هوای یک زندگی ساده، بی آلایش و دلنشین را تجربه کنند.

گردشگری بومی، شاخه ای از صنعت گردشگری است که از ابتدای دهه ۱۳۸۰ به شکل سازمان یافته در نقاط مختلف کشور از جمله فارس مورد توجه قرار گرفت و در سال‌های اخیر روندی رو به رشد را طی کرده است.

سید کمال پاک فطرت؛ مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس بر این باور است که واحدهای بومگردی روستایی و عشایری در استان یکی از ظرفیت‌های مهم گردشگری استان و حتی کشور است که توجه و حمایت برای احیا و استفاده از آن‌ها می‌تواند به ایجاد فرصت‌های بیشتر شغلی برای جوانان روستایی منجر شود.

 

*** ۷۳ اقامتگاه بومگردی در استان فارس

 

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با اشاره به وجود ۷۳ اقامتگاه بومگردی در استان گفت:

این ظرفیت، توسعه‌ی پایدار گردشگری را در استان در پی خواهد داشت و اقامتگاه‌های بومگردی در راستای توسعه پایدار گردشگری در روستاها و مناطق عشایری برای بهره‌مندی فرهنگی و اقتصادی مردم محلی و گردشگران از خرده فرهنگ‌ها ایجاد شده است.

پاک فطرت صنعت بومگردی را اشتغالی نهفته در دل روستاها و فرصتی طلایی برای رونق آنها دانست.

وی با اشاره به سیاست‌های اداره کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس مبنی بر حمایت تسهیلاتی به روستائیان در راستای توسعه همه جانبه روستاها بویژه در مبحث گردشگری، گفت:

بر این اساس هم اینک شاهد رشد فزآینده اقامتگاه‌ها و استقبال مردم محلی از ایجاد این اقامتگاه‌ها در نقاط مختلف استان هستیم.

پاک فطرت رویکرد این اداره کل را در سال‌های اخیر تلاش در راستای نهادینه کردن صنعت گردشگری با تقویت بومگردی در روستاهای استان ذکر کرد و گفت:

در این راستا در گذشته تنها چند شهرستان دارای اقامتگاه بومگردی بودند، اما در این مدت تمامی ۲۹ شهرستان استان از این ظرفیت بهره مند شدند.

 

***  تفاهم نامه سه جانبه

 

وی با بیان این مطلب که از حدود ۵۰۰ روستای هدف گردشگری کشور، ۴۶ روستا سهم استان فارس است تصریح کرد:

تعداد متقاضیان ایجاد و تبدیل اقامتگاه‌های بوم گردی در استان فارس رو به رشد می‌باشد.

مدیر کل امور روستایی استانداری فارس یادآور شد:

بطوری که هم اکنون در دور افتاده ترین نقاط استان نیز فعالان گردشگری به ویژه جوانان خوش فکر و فعال در قالب این اقامتگاه‌ها در حال خدمات رسانی به گردشگران هستند.

پاک فطرت، همچنین با اشاره به اینکه اقامتگاه‌های بومگردی با سرمایه‌ای نه چندان زیاد تأسیس می‌شود و در عین حال نقش مهمی در توسعه اقتصاد محلی ایفا می‌کند گفت:

این اداره کل از محل تفاهم نامه سه جانبه فی‌مابین بنیاد علوی و بانک سینا و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری تا سقف ۲۰ میلیارد ریال به متقاضیان ساخت اقامتگاه‌های بوم گردی تسهیلات پرداخت می‌کند.

 

*** توسعه صنعت بومگردی استان فارس

 

مدیرکل امور روستایی استانداری فارس همچنین تأکید کرد:

با توجه به وجود ظرفیت‌های متنوع گردشگری در مناطق مختلف استان به ویژه روستاها توجه به توسعه گردشگری مناطق روستایی ضروری است و استان فارس با توجه به پیشینه تاریخی، موقعیت جغرافیایی، محیط زیست و منابع طبیعی از ظرفیت‌های بالایی در صنعت گردشگری نسبت به سایر استان‌ها برخوردار است و باید زمینه مناسب برای معرفی مناطق روستایی و عشایری استان به گردشگران داخلی و خارجی، را بیش از پیش فراهم کرد.

پاک فطرت چشم انداز خوبی در حوزه اکوتوریسم به ویژه گردشگری روستایی که علاقه مندان آن رو به افزایش است، برای سطح استان فارس متصور بوده و گفت:

تعامل دستگاه‌های دیگر در این زمینه این روند را تسریع خواهد نمود.

 

***  اقامتگاه بومگردی، متأثر از محیط بومی و سنتی

 

برآیندها مبین این است، اداره کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مرتبط گام‌هایی اساسی برای توسعه صنعت بوم گردی در استان برداشته به طوری که اکنون در این بخش، رتبه ی قابل قبولی را در بین استان‌های کشور دارد.

لازم بذکر است که اقامتگاه بومگردی نوعی از محل‌های اسکان برای مسافران است که بر خلاف هتل‌ها که ویژگی یکسانی دارد، دارای ویژگی خاص و متأثر از محیط بومی است.

در اقامتگاه‌های بومگردی، سعی بر این است تا میهمانان با شیوه سنتی زندگی در آن محل آشنا شوند و با استفاده از غذاهای سنتی و امکانات محلی در محیطی طبیعی اوقات خود را سپری کنند.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، بیشتر این اقامتگاه‌ها، تنها جنبه اقامتی ندارد؛ فعالیت‌های مختلفی مانند ارائه غذا و نوشیدنی بومی، ساخت، آموزش و فروش صنایع دستی محلی، اجرای نمایش و موسیقی سنتی، برگزاری رویدادهای بومی، تورها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های صنعت بومگردی در آنها نیز به چشم می‌خورد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید