کد خبر:97864
پ
سم
رئیس سازمان حفظ نباتات:

­سموم دفع آفات به اندازه کافی در کشور وجود دارد

رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به ​مصرف بسیار کم سموم کشاورزی در ایران از موجودی کافی ­سموم دفع آفات در کشور خبرداد.

رئیس سازمان حفظ نباتات با اشاره به ​مصرف بسیار کم سموم کشاورزی در ایران از موجودی کافی ­سموم دفع آفات در کشور خبرداد.

 

*** سموم دفع آفات

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان این‌که بخش سموم دفع آفات از تحریم‌های ظالمانه و یک طرفه آمریکا تأثیر می‌پذیرد اظهار داشت:

با وجود همه این فشارها، ​­دو انجمن تولیدکنندگان و واردکنندگان سموم کشور از خردادماه جاری در خصوص تأمین سموم اقدام کردند و اکنون هیچ گونه مشکلی ­­در ­تأمین سموم آفت کش‌های کشاورزی برای سال زراعی پیش رو نداریم.

وی با تأکید بر اینکه در این خصوص تدارک لازم صورت گرفته افزود: علاوه بر ­سموم دفع آفات خاش‌کش‌ها و­ علف کش‌ها، سایر آفت کش‌های مورد نیاز بخش زراعی، مرتعی، باغی و منابع طبیعی ­در کشور وجود دارد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: سالانه بین ۲۵ تا ۳۰ هزار تن سم در بخش کشاورزی برای جلوگیری از خسارت آفات، ­بیماری‌ها و حفظ محصولات تولید شده، استفاده می‌شود که این مقدار در کشور تأمین شده­ و­ هیچ گونه دغدغه‌ای در این زمینه نداریم.

 

*** تولید داخلی

 

درگاهی گفت: ­۸۰ درصد این میزان­ توسط ۵۰ تا ۶۰ کارخانه داخلی تهیه می‌شود ­اما­ مواد­­ اولیه آن از ­چین، هند و برخی کشورهای اروپایی وارد می‌شود و­ فقط ­ ۲۰ درصد به صورت آماده­ مصرف، ​­از همین کشورها تأمین می‌شود.

وی با اشاره به سوء استفاده احتمالی دلالان در خصوص کمبود سموم کشاورزی افزود: در این خصوص تدارک لازم صورت گرفته و با هماهنگی تعزیرات حکومتی با افرادی که با قیمت‌های نامتعارف، سموم را در اختیار کشاورزان قرار ­­دهند و موجب اخلال در بازار شوند­­ برخورد قانونی خواهد شد.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: سازمان حفظ نباتات دستور العمل اجرایی را برای استان‌ها و سازمان‌های جهاد کشاورزی ابلاغ کرده که در آن تیم‌های مختلف متشکل از سازمان نظام مهندسی، تعزیرات حکومتی، وزارت صمت و سازمان حفظ نباتات در استان‌ها به صورت مستمر و روزانه از فروشگاه‌های سم بازرسی می‌کنند و در صورتی که قیمت‌ها نامتعارف بوده و مورد تأیید سازمان حمایت نباشد با خاطی برخورد شده­ و در صورت تکرار، فروشگاه پلمب خواهد شد.

 

***  قاچاق سم

 

درگاهی در خصوص قاچاق سم نیز گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر سموم مزیت صادراتی پیدا کرده، ​ مکاتبه‌ای با استانداران مرزی صورت گرفته تا از قاچاق این سموم جلوگیری شود.

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور این موضوع را که در محصولات کشاورزی برای دفع آفات از ­سموم دفع آفات زیادی استفاده می‌شود رد کرد و افزود:

این موضوع چند سالی است که در کشور مطرح است، اما هیچ مرجعی تا کنون برای این ادعا، ​ مستنداتی ارائه نداده است و طبق مستندات و آمار فائو ایران از متوسط مصرف سموم در دنیا، کمتر مصرف می‌کند.

 

***  سایت فائو

 

وی با بیان اینکه متوسط مصرف­ سموم کشاورزی در دنیا ۱.۲­ کیلوگرم در هکتار است در حالی که در کشور ما ۶۷۰ گرم در هکتار استفاده می‌شود، گفت: 

همین مقایسه و توجه به آماری که در سایت فائو درج شده است نشان می‌دهد که کشور ما از سموم کمتری در محصولات کشاورزی­ استفاده می‌کند.

درگاهی با اشاره به استفاده از سموم کشاورزی در برخی کشورها افزود:

کشوری مثل شیلی و بعضی کشورهای ­­قاره آمریکا، ­ ۱۸ کیلوگرم در هکتار از ­سموم دفع آفات کشاورزی استفاده می‌کنند.

درگاهی گفت: ما کشوری هستیم که هم اکنون در بحث استانداردهای صادراتی موارد لازم را رعایت می‌کنیم و حتی­ محصولات ما به روسیه نیز صادر می‌شود که استانداردهای بسیار سخت گیرانه تری نسبت به اروپا دارد.

 

***  مصرف سموم کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در پایان تأکید کرد:

این اطمینان خاطر را به مردم می‌دهیم که­ در مقایسه با سایر کشورها­ و حتی کشورهای اروپایی، ​ مصرف سموم کشاورزی در ایران بسیار کمتر است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید