کد خبر:97792
پ
مفتح
کمیسیون تلفیق تصویب کرد

آبرسانی روستاها و عشایر با اختصاص اعتبار ۹۶.۵ میلیارد تومانی

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ از مصوبه این کمیسیون برای اختصاص اعتبار ۹۶.۵ میلیارد تومانی برای آبرسانی روستاها و عشایر خبر داد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ از مصوبه این کمیسیون برای اختصاص اعتبار ۹۶.۵ میلیارد تومانی برای آبرسانی روستاها و عشایر خبر داد.

 

*** تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق

 

به گزارش خبرگزاری روستا، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ در نشست خبری صبح امروز (چهارشنبه) خود در تشریح آخرین مصوبات کمیسیون تلفیق گفت:

کمیسیون تلفیق پیش از این مصوبه‌ای داشت که ورود مواد اولیه و ماشین آلات واحدهای تولیدی بذر، ‌کود و سم بدون انتقال ارز مجاز شده بود.

روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی در جلسه کمیسیون تلفیق حضور یافت و ضمن ارائه گزارش مفصلی گفت که معنای این مصوبه این است که به ثبت سفارش نیازی نیست و اگر این کار بدون ثبت سفارش انجام شود خارج از کنترل و اطلاع بانک مرکزی است و می‌تواند به سیاست گذاری‌های بانک مرکزی برای ارز لطمه بزند.

بنابراین مجددا در این باره رای گیری شد و کمیسیون مصوبه قبلی خود را رد کرد.

 

*** معیار آبرسانی روستاها و عشایر

 

محمدمهدی مفتح اضافه کرد: در مصوبه دیگری مقرر شد ۲۰۰ ریال به ازای هر متر مکعب آب شرب که روی قبوض در نظر گرفته شده بود و ۹۶.۵ میلیارد تومان درآمد ایجاد می‌کند برای آبرسانی روستاها و عشایر براساس شاخص جمعیت و کمبود آب شرب سالم توزیع شود.

به گفته مفتح، طبق مصوبه دیگری مقرر شد معافیت درآمدهای مالیاتی یا عوارض ورود کالا و گمرکی که تصویب شده بود به صورت جمعی خرجی در حساب ها منعکس شود تا امکان کنترل آن وجود داشته باشد.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس با اشاره به آبرسانی روستاها و عشایر ادامه داد: طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق مقرر شد عوارض ارزش افزوده که از واحدهای تولیدی گرفته می‌شود به دلیل احکامی که برای زمان مصرف آن است در محل استقرار کارخانه و تولید واحد محسوب شود تا اهالی آن منطقه از این عوارض برخوردار شوند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ با اشاره به آبرسانی روستاها و عشایر اضافه کرد: در مصوبه دیگری مقرر شد عوارض ۱۰۰۰ میلیارد تومانی فروش کالاهایی که مصرف آن منجر به تولید پسماند مخرب محیط زیست می‌شود، در اختیار سازمان شهرداری‌ها قرار گیرد تا با نظارت سازمان محیط زیست و مشارکت بخش خصوصی برای ایجاد تاسیسات منطقه‌ای تبدیل پسماند به مواد و انرژی هزینه شود.

 

*** تقسیم عوارض ارزش افزوده در شهرستان تهران

 

وی همچنین یادآور شد: در مصوبه دیگری مقرر شد عوارض ارزش افزوده در شهرستان تهران به نسبت ۸۸ درصد نقاط شهری و ۱۲ درصد برای نقاط روستایی تقسیم شود. این نسبت در سایر بخش ها ۷۰ به ۳۰ است.

مفتح با اشاره به آبرسانی روستاها و عشایر همچنین از مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق خبر داد که براساس آن مقرر شد مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی برای یکبار در حد الگوی مصرف از پرداخت هزینه صدور پروانه ساختمانی،‌ عوارض شهرداری و دهیاری و هزینه انشعاب آب، برق و گاز معاف باشند.

به گفته این نماینده مجلس، طبق مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق وزارت نیرو مجاز شد برای مشترکین پرمصرف کنتور هوشمند نصب کند و هزینه را به صورت اقساطی از مشترکین دریافت کند تا به اصلاح الگوی مصرف کمک شود.

 

*** تکمیل زیرساخت‌های مراسم اربعین

 

وی در ادامه با اشاره به آبرسانی روستاها و عشایر خاطرنشان کرد: در مصوبه دیگری مقرر شد ۱۰۰ میلیارد تومان از منابع حاصل از فروش فرآورده‌های نفتی در بازارچه‌های مرزی که به نرخ فوب خلیج فارس در نظر گرفته شده بود برای مراسم اربعین هزینه شود، به این ترتیب که ۵۰ درصد به استان ایلام ‌۲۵ درصد استان خوزستان و ۲۵ درصد به استان کرمانشاه برای تکمیل زیرساخت‌های مراسم اربعین تخصیص می‌یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ با اشاره به حضور رئیس مجلس در نشست امروز این کمیسیون یادآور شد:

آقای لاریجانی در جلسه امروز کمیسیون تلفیق حضور داشت که در این جلسه نکات مهمی را مورد اشاره قرار داد؛ از جمله توجه به اصلاح ساختاری بودجه، عدم وابستگی بودجه به نفت، اشتغال، موارد مورد نظر رهبری،‌ صندوق های بازنشستگی،‌ راه آهن، کوچک سازی دولت،‌ ایجاد شبکه ملی اطلاعات،‌ تقویت بخش مسکن، توجه به بافت فرسوده شهرها، صنایع دستی و افزایش سرمایه بانک‌ها و توجه به زنجیره تولید و کاهش وابستگی برخی حلقه‌ها به خارج از کشور.

مفتح با اشاره به آبرسانی روستاها و عشایر گفت: رئیس مجلس درباره زمان تحویل گزارش کمیسیون تلفیق نیز تاکیداتی داشت.

با توجه به این که ۱۰ روز بعد از انتشار گزارش تلفیق فرصت ارایه پیشنهادات است و علاوه بر این بعد از تصویب بودجه در مجلس رفت و آمد با شورای نگهبان و احتمال ارجاع برخی مواد به مجمع تشخیص وجود دارد، بررسی بودجه باید بعد از ۲۲ بهمن در مجلس انجام شود تا فرصت کافی وجود داشته باشد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ در پایان اظهار داشت:

بر همین اساس گزارش کمیسیون تلفیق تا پایان هفته آینده نهایی و تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهد شد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید