کد خبر:97871
پ
محمد امید
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور عنوان کرد

بازار کار؛ یکی از گیرهای اساسی طرح اشتغال پایدار روستایی

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور بازار کار را یکی از گیرهای اساسی طرح اشتغال پایدار روستایی دانست.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور بازار کار را یکی از گیرهای اساسی طرح اشتغال پایدار روستایی دانست.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در کارگروه اشتغال پایدار روستایی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه باید به صورت جدی به این موضوع پرداخته شود، افزود:

برای حل این مشکل نیز اگر احتیاجی به کمک های بلاعوض باشد، پرداخت می کنیم و تلاش خواهیم کرد اگر مشکلات قانونی نیز وجود داشته باشد، مرتفع می شود.

 

*** طرح اشتغال پایدار روستایی یک اصل اساسی

 

محمد امید با اشاره به اینکه بازار را در طرح اشتغال پایدار روستایی یک اصل اساسی می‌دانیم، ادامه داد: اگر بازار وجود داشته باشد تولید ادامه خواهد یافت.

 

*** میزان صادرات صنایع تولیدی

 

وی اظهار کرد: در گذشته میزان صادرات صنایع تولیدی همچون صنایع دستی حدود سه میلیارد دلار بوده که امسال به ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است و باید برای آن نیز چاره ای اندیشیده شود.

وی با اشاره به طرح اشتغال پایدار روستایی تصریح کرد: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۷۰ درصد از جمعیت ایران در روستاها و ۳۰ درصد در روستاها شهرها ساکن بوده اند اما هم اکنون این وضعیت فرق کرده است و در حال حاضر ۲۶ درصد از جمعیت ایران روستایی و مابقی شهری هستند و مهمترین علت آن است که زمانیکه به توسعه زیرساخت‌های روستا مشغول بوده‌ایم، از ایجاد و توسعه اشتغال در این مکان‌ها غافل شده‌ایم.

 

*** طرح مشاغل پایدار روستایی و عشایری

 

امید با اشاره به طرح اشتغال پایدار روستایی تاکید کرد: برای رفع این مشکل طرح مشاغل پایدار روستایی و عشایری را در کشور اجرا کرده‌ایم و برای اینکه این طرح هر چه سریع تر پیش رود توپ را در زمین استان‌ها انداخته‌ایم و باید استانداران و فرمانداران از این فرصت استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: در اجرای این طرح دولت و مجلس وظیفه خود را انجام داده اند و مشکلاتی که مطرح می شود یکی بعد از دیگر در حال مرتفع شدن است، به عنوان مثال یکی از مهمترین مشکلاتی که اعلام می شد اختیارات اندک بوده که سقف اختیارات نیز افزایش داده شده است.

 

*** قبول تضامین از سوی بانک‌ها

 

وی با اشاره به طرح اشتغال پایدار روستایی توضیح داد: موضوع تضامین از دیگر مشکلاتی بوده که اعلام می‌شد اما هم اکنون قبول تضامین از سوی بانک‌ها نیز سهل و روان شده است و اما اگر استانی با اختیار خود سخت گیری می کند آن مشکل باید در آن استان حل شود.

امید  با تاکید بر اینکه تسهلات ارائه شده باید در خصوص هدف مورد نظر هزینه شود و نباید انحرافی در آن ایجاد شود، گفت:

باید یک گزارش قانع کننده در این خصوص تهیه کنیم و بگویم که ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در کجا هزینه و چقدر توانسته شغل پایدار در روستاها ایجاد کند.

وی افزود: اگر هم اکنون انحرافی در هزینه کرد این تسهیلات در طرحی مشاهده شده و یا اینکه نتوانسته تحولی ایجاد کند باید جلوی آن را بگیریم.

 

*** ایجاد زنجیره ارزش

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در پایان خاطرنشان کرد: تاکید اصلی در ارائه تسهیلات مشاغل پایدار روستایی و عشایر ایجاد زنجیره ارزش است.

 

زهرا آقایی/۵۶۷۹۵

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید