کد خبر:97911
پ
محمد امید
به مناسبت چهل سالگی انقلاب

توسعه روستاها از زبان معاون توسعه روستایی

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، اقدامات صورت گرفته برای توسعه و آبادانی روستاهای کشور در چهار دهه گذشته را تشریح کرد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، اقدامات صورت گرفته برای توسعه و آبادانی روستاهای کشور در چهار دهه گذشته را تشریح کرد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، از جمعیت هشتاد میلیون نفری ایران، ٢٢ میلیون نفر ساکن روستاهای ایران هستند که ٢۶درصد از جمعیت کشور است.

در طول چهار دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی خدمات عمرانی، زیرساختی، آموزشی و بهداشتی بعضا در اندازه استانداردهای کشورهای پیشرفته توسط دستگاه‌های مختلف دولتی و حاکمیتی غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد به روستاها ارائه شده است و حدود ۴٩ دستگاه دولتی کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم، متولی انجام پروژه‌های خدمت رسانی به روستاییان در سراسر کشور هستند.

با این حال گاهی تداخل و گاهی ناهماهنگی و موازی کاری یا منجر به افزایش هزینه‌های خدمات شده یا نتیجه مطلوب و هدف‌گذاری شده اولیه را میسر نکرده است.

 

*** معاونت توسعه روستایی نمی‌خواهد دستگاه پنجاهم سیستم خدمت رسانی شود

 

در این بین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نمی‌خواهد دستگاه پنجاهم این سیستم خدمت رسانی شود؛ بلکه در تلاش است نقش هماهنگ کننده و نظارتی برنامه‌ها و اقدامات را برعهده بگیرد؛ ماموریتی که «محمد امید» که از آبان ماه ۹۷ جایگزین «سید ابوالفضل رضوی» شده است، از آن به عنوان «مطالبه گری» و رویکرد جدید در ساختار تحت مدیریتش یاد می‌کند.

 

*** تشکیل شورای عالی روستا

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به «تشکیل شورای عالی روستا» گفت:

این ایده قبل از دوره مدیریت من به معاون اول رئیس جمهور پیشنهاد شده است؛ من هم مجدد این موضوع را با آقای جهانگیری مطرح کردم؛ وی نسبت به تشکیل این شورا نظر منفی ندارد و بر همین اساس قرار شد طرح آن را تدوین کنیم.

وی اضافه کرد: در مذاکره با رئیس دفتر رئیس جمهور، آقای واعظی هم نظر مثبت داشت و قرار شد طرح جامع «شورای عالی روستا» را پس از تکمیل به رئیس جمهور تقدیم کنیم تا در هیات وزیران مطرح شود تا بتوانیم خدماتی که اکنون در روستاها ارائه می‌شود، هماهنگ تر اجرا شود و از پراکندگی و موازی کاری برخی خدمات نیز جلوگیری شود.

امید درباره ماموریت‌ها، رویکرد جدید و ضرورت تغییر ساختار خدمات روستایی توضیح داد:

تشکیل شورای عالی روستا در دولت می‌تواند تصویب بشود و نیاز به قانونگذاری در مجلس ندارد.

وی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی نسبت به تشکیل یک وزارتخانه خاص برای موضوع توسعه روستایی نظر مثبت ندارد، چند ماه پیش نیز طرح آن را رد کردند؛ یعنی نمایندگان به تشکیل یک نهاد حاکمیتی بین بخشی که جامعیت دارد بیشتر گرایش دارند تا تاسیس یک سازمان و وزارتخانه با ماموریت اجرایی و تحمیل بار مالی مجزا به دولت.

 

*** ضرورت ایفای نقش نظارتی و ایجاد هماهنگی بین بخشی

 

امید تصریح کرد: آن چه اکنون ضرورت دارد ایفای نقش نظارتی و ایجاد هماهنگی بین بخشی است؛ ما بدنبال آن هستیم که در خدمات روستایی هم افزایی و همپوشانی ایجاد شود و یک قالب جدید به ساختار موجود داده شود و یک متولی، مسئول و یک دبیرخانه دائمی و واحد برنامه توسعه روستایی را به صورت یکپارچه و متوازن مدیریت کند.

معاون توسعه روستایی اضافه کرد: گرایش ما به سمت تشکیل شورای عالی روستا است که نمایندگان همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دولتی و حتی دستگاه‌های حاکمیتی غیردولتی که به روستاها خدمت رسانی می‌کنند در آن عضو باشند تا فعالیت آنها تداخل نکند و موازی انجام نشود.

 

*** ارائه خدمات در روستاها مطابق با سیاستگذاری کلان کشور

 

امید تاکید کرد: ارائه هر خدماتی در روستاها باید مطابق با سیاستگذاری کلان کشور و سیاست و برنامه‌های دولت در شورای عالی روستا تدوین، و پس از مشخص شدن متولی اجرای هر طرح در روستا، توسط نهادهای متناظر استانی و شهرستانی این شورا نظارت و پیگیری دقیق شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در مورد اقدامات توسعه و آبادانی در روستاها در چهار دهه گذشته، گفت:

مجموعه نظام در روستاهای کشور تا امروز کارهای بسیار ارزشمندی انجام داده که برخی از آنها در مقایسه، از نظر کیفی و کمی و بسیاری از شاخص های و استانداردهای کشورهای پیشرفته در جایگاه بالاتری قرار دارند.

 
*** شرایط خوب زیرساخت‌های روستایی

 

امید خاطرنشان کرد: در زمینه زیرساخت‌های روستایی شرایط خوبی قرار داریم، البته کمبودهایی هم وجود دارد مثلا در برخی روستاها آب شرب نداریم؛ مسیرها و جاده ها در برخی از نقاط کشور هنوز راه شوسه است، و علیرغم رشد چشم گیر گاز رسانی، ۱۵درصد از روستاها از گاز برخوردار نیستند، که تکمیل آنها در دستور کار دستگاه های خدمات رسانی دولت قرار دارد.

وی بیان کرد: در طول چهار دهه کارهای موثری در روستاها انجام شده خیلی از زیرساخت ها را برای روستایی آماده کردیم، اما هیچ کدام برای روستاییان شغل و رونق کسب و کار نمی‌شود.

 

*** یک روستایی باید شغل داشته باشد

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور تصریح کرد: یک روستایی باید شغل داشته باشد تا بتواند درآمد کسب کند؛ دولت دوازدهم با کمک طرح تسهیلات حمایتی و برداشت یک و نیم میلیارد دلاری از صندوق توسعه ملی، یک خدمت ارزشمند را به روستاییان انجام داد.

به گفته امید، یک سوم این منابع تسهیلاتی جذب و کارسازی شده و دوسوم هم باقیمانده که در حال جذب و تخصیص است؛ این اقدام دولت دوازدهم در راستای محرومیت زدایی و اشتغالزایی روستایی، مکمل تمام پروژه های زیرساخت روستایی در چهار دهه گذشته است.

آمارها نشان می‌دهد ۸۵ درصد از روستاهای کشور دارای خانه بهداشت است و نرخ باسوادی در جمعیت روستایی ۸۰درصد است.۸۶ درصد از روستاهای کشور به راه مناسب دسترسی دارند. در حالی که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ٢٠٠ کیلومتر راه مناسب روستایی احداث شده بود، اما اکنون ۱۱۰هزار کیلومتر راه مناسب احداث و بهره برداری شده است.

 

به گزارش خبرگزاری روستا،این در حالی است که دولت با هدف ایجاد اشتغال در روستاها با برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق ذخیره ملی و کارسازی یک سوم آن، و اختصاص ۴۰درصد به بخش کشاورزی و مابقی به حوزه صنعت و گردشکری، ۱۷۰هزار فرصت شغلی در روستاها و مناطق محروم ایجاد کرده است.

 

 

زهرا آقایی/۵۶۷۹۵

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری ایرنا
دیدگاه کاربران ۲ دیدگاه
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 8 =

کلید مقابل را فعال کنید