کد خبر:99277
پ
عبدالمهدی بخشنده
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد

خسارت‌های چشمگیر در حوزه جهاد کشاورزی استان‌های سیل‌زده/۷۶ درصد خسارت سیل در ۴ استان

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از خسارت و تخریب تاسیسات زیربنایی، خسارت اراضی، دام، طیور، شیلات و آمار این خسارت در حوزه جهاد کشاورزی در مناطق سیل‌زده خبر داد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از خسارت و تخریب تاسیسات زیربنایی، خسارت اراضی، دام، طیور، شیلات و آمار این خسارت در حوزه جهاد کشاورزی در مناطق سیل‌زده خبر داد.

 

*** ۷۶ درصد خسارت سیل در ۴ استان

 

به گزارش خبرگزاری روستا،معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام این خبر اظهار کرد:

گسترش خسارات وارده در برخی از استان‌های کشور مانند گلستان، خوزستان، مازندران و لرستان بیشتر و در سایر استان‌ها درصد خسارت کمتر بوده است.

عبدالمهدی بخشنده گفت: متاسفانه خسارات وارده در استان خوزستان در حال گسترش بوده و نهایی نشده است.

وی افزود: ۷۶ درصد کل خسارات در ۴ استان خوزستان، گلسنان، مازندران و لرستان حادث شده است.

 

*** آمار خسارت حوزه جهاد کشاورزی

 

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد:

تاکنون با ورود آب و آبگرفتگی در ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و ۱۱۰ هزار هکتار از باغات استان‌های درگیر سیل، این واحدها بین ۱۰ الی ۱۰۰ درصد خسارت دیده‌اند.

بخشنده گفت: در سیل اخیر، ۲۵ هزار راس دام سبک، ۱۱۰۰ راس دام سنگین، ۹ مییلون قطعه طیور، ۵۱ هزار کلنی زنبور عسل و ۱۱۰۰ واحد آبزی پروری و پرورش ماهی تلف شده و تخریب گردیده‌اند و ۲۵ کارخانه صنایع تبدیلی نیز دچار خسارت عمده شده‌اند.

وی ادامه داد: همچنین خسارات گسترده‌ای به تاسیسات آب و خاک و امور زیربنایی این استان‌ها وارد شده و مطابق برآورد انجام گرفته تاکنون ۱۱۵۰ حلقه چاه ۱۸۶۰ رشته قنات، ۱۹۰۰ ایستگاه پمپاژ و برداشت آب و همچنین مقادیر بسیار زیادی از دهنه‌های برداشت آب از رودخانه‌ها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی و جاده‌های بین مزارع در این استان‌ها آسیب جدی دیده‌اند.

 

*** وضعیت بیمه واحدهای آسیب‌دیده

 

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد:

از واحدهای آسیب دیده در حوزه جهاد کشاورزی در بخش زراعی و باغی ۱۸ درصد، طیور ۱۰۰ درصد، واحدهای تولید دام ۱۰ درصد و زنبور عسل ۷ درصد بیمه بوده‌اند که با دستور وزیر جهاد کشاورزی مطابق قراردادهای منعقده تولیدکنندگان با صندوق بیمه کشاورزی پرداخت حق بیمه آنان از پانزدهم فرودین ماه جاری آغاز و انشاالله با سرعت ادامه خواهد یافت.

بخشنده اذعان کرد: متاسفانه اغلب خسارت دیدگان بیمه نبوده‌اند.

 

*** پرداخت خسارت به سیل‌زدگان

 

دولت با استفاده از منابع ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور در حال تصویب چگونگی پرداخت و تامین منابع لازم برای پرداخت خسارت است.

وی یادآوری کرد: با توجه به وقوع سیل در دو استان گلستان و مازندران در اواخر اسفندماه، دولت در تاریخ یازدهم فروردین ماه امسال مصوبه خوبی برای این دو استان شامل ۴۸۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض، ۲۲۰۰ میلیارد تومان تسیهلات ارزان قیمت باکارمزد ۴ درصد و سه سال امهال تسهیلات بانکی دریافت شده توسط خسارت دیدگان را تصویب و ابلاغ کرده است.

 

*** پرداخت تسهیلات 

 

معاون وزیر جهاد کشاوزی با اشاره به این‌که رئیس بانک مرکزی روز گذشته پرداخت تسهیلات یاد شده را به ۵ بانک کشور ابلاغ کرده است، خاطرنشان کرد:

سازمان برنامه و بودجه اختصاص ۵۰ درصد کمک‌های بلاعوض را انجام داده و دستورالعمل چگونگی پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات را نیز وزیر جهاد کشاورزی در روز جاری ابلاغ کرده است.

بخشنده اظهار امیدواری کرد استانداران این دو استان با همکاری دستگاه‌های ذیربط در اسرع وقت پرداخت‌ها را به زیرمجموعه حوزه جهاد کشاورزی شروع کنند.

وی گفت: برای سایر استان‌های خسارت دیده از جمله خوزستان و لرستان در سیل نیز وزیر جهاد کشاورزی برآورده خسارات وارده تاکنون را روز گذشته به وزیر کشور به عنوان رئیس ستاد بحران کشور ارائه کرده است.

امیدواریم ظرف یکی دو روز آینده با مصوبه هیات دولت، کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان و تولیدکنندگان این استان‌ها نیز تصویب و بلافاصله عملیاتی شود.

وی اذعان داشت: تسریع در تامین پرداخت خسارات کشاورزان از اولویت‌های کاری دولت و وزارت جهاد کشاورزی است.

 

*** اقدامات انجام شده توسط سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این‌که ظرف یک ماه گذشته تمامی همکاران ما در ستاد وزارتخانه و سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها به صورت ۲۴ ساعته درگیر پشتیبانی و کمک به زیرمجموعه حوزه جهاد کشاورزی بوده‌اند، در پایان اظهار داشت:

بسیج ۷۶۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و سبک و اعزام ۱۴۰۰ نفر از نیروهای کارشناس و پشتیبانی این وزارتخانه در امر کمک‌رسانی، مرمت سیل‌بندها، ایمن سازی چاه‌ها و ایستگاه‌های پمپاژ، جابجایی و اسکان موقت ۴۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین، تامین و توزیع ۳۰ هزار تن نهاده‌های دامی، ۳۲۰ تن آرد، ۱۰‌ هزار پرس غذای گرم، دفن بهداشتی دام‌های تلف شده و واکسیناسیون یک میلیون راس دام مربوط به این مناطق از جمله اقدامات همکاران ما در استان‌های درگیر سیل بوده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + شش =

کلید مقابل را فعال کنید