کد خبر:99553
پ
محصول گندم
نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران خبر داد

افزایش محصول گندم در مناطق خشک تا ۶ برابر/ کمبود نداریم

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران از افزایش ۶ برابری محصول گندم در مناطق خشک خبر داد.

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران از افزایش ۶ برابری محصول گندم در مناطق خشک خبر داد.

 

 

*** میزان خسارت سیل به تولیدکنندگان زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، براساس آمار رسمی اعلام شده از سوی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی سیل‌های اخیر تاکنون حدود ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارت به تولیدکنندگان زیربخش‌های مختلف بخش کشاورزی وارد کرده و این رقم همچنان در حال افزایش است.

یکی از چالشی‌ترین مباحث مطرح شده در این میان، مربوط به خسارت وارد شده به مزارع گندم و کاهش تولید این محصول در سال جاری است، به طوری که برخی حتی مساله قحطی گندم در سال جاری را مطرح کردند.

مسأله‌ای که البته مورد تأیید مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، فعالان بخش خصوصی و تولیدکنندگان نیست.

 

*** افزایش عملکرد تولید گندم در دیمزارها و مناطق خشک در پی بارندگی‌های اخیر

 

در این ارتباط، علینقی ایمانی، نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران درباره اینکه آیا درحال حاضر می‌توان پیش بینی کرد، تولید گندم چقدر خسارت دیده و اینکه گفته می‌شود تولید این محصول نسبت به سال گذشته به شدت کاهش دارد صحت دارد یا خیر، اظهارداشت: خسارت ناشی از سیل یک بحث است، بحث دیگر نعمتی است که از بارندگی‌های اخیر حاصل شده و در پی آن در مناطق خشک و دیم زارها اتفاقات خوبی رخ داده است.

وی افزود: به عنوان مثال در مناطقی که پیش‌بینی عملکرد به دلیل خشکی و کم آبی معمولاً بین ۵۰۰ کیلوگرم تا یک تن بوده به دلیل بارندگی‌های اخیر این پیش بینی‌ها تا ۳ تن افزایش یافته است.

 

*** تولید دیمزارها خسارتی را که سیل به مزارع گندم وارد کرده جبران خواهد کرد

 

نایب رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور گفت: در استان سیستان و بلوچستان و جنوب کرمان هم برداشت انجام شده عملکرد تولید بسیار بالاتر از سال گذشته بوده و در نقاطی مانند شمال گلستان، خراسان رضوی، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی نیز به احتمال زیاد این اتفاق رخ خواهد داد.

ایمانی تصریح کرد: بنابراین احتمال اینکه تولید دیمزارها خسارتی را که سیل به مزارع گندم وارد کرده، جبران کند، بسیار قوی است.

 

*** سطح زیرکشت گندم ۲ درصد افزایش یافت

 

وی با بیان اینکه امسال برخی عنوان می‌کردند به دلیل پایین بودن نرخ خرید تضمینی گندم و … سطح زیرکشت کاهش می‌یابد، افزود:

با این حال سطح زیرکشت محصول گندم نسبت به سال گذشته ۲ درصد رشد داشته که این ۲ درصد را در ۶ میلیون هکتار سطح زیرکشت ضرب کنیم عددی معادل ۱۲۰ هزارهکتار می‌شود.

ایمانی اضافه کرد: بنابراین ۱۲۰ هزار هکتار نیز در این زمینه افزایش داشته‌ایم که به افزایش تولید کمک می‌کند.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط موجود امیدواریم تولید و خرید گندم در سالجاری بالای ۱۰ میلیون تن باشد، تصریح کرد:

با شرایط فعلی، احتمال اینکه پیش بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندمی که وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بود، محقق شود، وجود دارد، چرا که شرایط بسیار مناسب است ضمن اینکه مبارزه با آفات نیز به شدت در حال انجام است که این مساله هم به بهبود عملکرد کمک می‌کند.

 

*** برآورد تولید ۱۴.۵ میلیون تن گندم در کشور

 

همچنین عباس کشاورز، معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی در این ارتباط گفت: اگرچه در خوزستان، گلستان و کرمانشاه آبگرفتگی داریم و خسارت زیادی دیدیم و برآورد تولید گندم امسال برای کشت‌های پاییزه ۱۵ و نیم میلیون تن بود اما با توجه به سیلاب‌های اخیر اکنون برآورد ما تولید حدود ۱۴ و نیم میلیون تن است.

کشاورز ادامه داد: انتظار داریم ۱۲ تا ۱۲ و نیم میلیون تن گندم خریداری شود بنابراین در زمینه تأمین گندم مورد نیاز کشور، مشکلی نداریم.

 

*** تدابیر ویژه برای خرید محصول گندم از مردم

 

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه باید برای خرید محصول گندم از مردم تدابیر ویژه‌ای را بیندیشیم، تاکید کرد:

دولت گندم را از مردم می خرد و پول آن را به موقع و نقدی پرداخت می‌کند.

کشاورز افزود: برآورد من این است در حدود ۶ تا ۷ میلیون تن از اراضی دیم و حدود ۸ و نیم میلیون تن هم از اراضی آبی، گندم تولید خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در خوزستان هم تولید گندم افزایش خواهد یافت گرچه حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن معادل ۲ هزار میلیارد تومان اراضی گندم خسارت دید.

 

*** تفکیک خسارت‌های سیل به بخش‌های مختلف کشاورزی

 

کشاورز گفت: از ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارات بخش کشاورزی از سیلاب‌های اخیر، ۳ هزار میلیارد تومان مربوط به ۵ واحد نیشکر، حدود ۲ هزار میلیارد تومان مربوط به محصول گندم و جو، حدود ۳۰۰ میلیارد تومان مربوط به کلزا، حدود ۱,۸۰۰ میلیارد تومان مربوط به مرغداری‌ها است، حدود ۳۰ هزار دام را سیل برد اما به دامداری‌ها خسارت جدی وارد نشده است و حدود ۱۵۰ هزار هکتار باغ خسارت دید اما میزان خسارات آن کمتر از ۲ هزار میلیارد تومان بوده است و بقیه خسارات مربوط به شیلات، زیرساخت‌های کشاورزی، کانال‌های آبیاری و تأسیسات آبیاری تحت فشار بوده است.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، علی محمد شاعری عضو هیأت رئیسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه گفت: به رغم سیلاب‌های اخیر، در مجموع، تولید گندم و برنج امسال از پارسال بیشتر خواهد بود.

انتهای پیام///

منبع
مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید