کد خبر:99629
پ
شریعتمداری
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد

ده برابر شدن سهم اشتغال روستایی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ده برابر شدن سهم اشتغال روستایی خبر داد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ده برابر شدن سهم اشتغال روستایی خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز شنبه ۱۴ اردیبهشت در آیین مبادله موافقتنامه طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار که با حضور معاون زنان و امور خانواده ریاست جمهوری و رئیس جهاد دانشگاهی در محل پژوهشکده فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی برگزار شد، اظهار کرد:

بر اساس تکلیف قانون برنامه ششم توسعه، قرار بود سالانه ۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری داخلی و خارجی جذب کنیم که حاصل آن رشد ۸ درصدی اقتصادی در دوره ۵ ساله برنامه باشد.

 

*** ضرورت استفاده از توانمندی‌های داخلی

 

محمد شریعتمداری با اشاره به استفاده از توانمندی‌های داخلی برای عبور از شرایط اقتصادی و با بیان اینکه همچنین با این هدف گذاری مقرر شد سالانه ۰.۸ درصد از نرخ بیکاری کشور کاهش یابد، افزود:

اما اتفاقاتی در سیاست خارجی کشور بعد از خروج آمریکا از برجام رخ داد و دشمن حوزه‌های اقتصادی و کاهش شاخص‌های کلان اقتصادی ما را مورد هدف قرار داد.

 

*** اهداف دشمن علیه ایران

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کاهش نرخ رشد اقتصادی، کاهش میزان سرمایه گذاری، افزایش ضریب تکفل خانوار و ایجاد آشوب توسط لشکر بیکاران را از اهداف دشمن علیه ایران خواند و گفت:

در این شرایط دو راه حل برای مواجهه با مشکلات وجود دارد نخست اینکه با رویکرد منفعلانه دست روی دست بگذاریم و رویکرد دوم نیز این است که با به کارگیری توانمندی‌های داخلی و روش‌های مترقی خود را از این شرایط اقتصادی خارج کنیم و درپی ایجاد رشد اقتصادی و افزایش نرخ رشد سرمایه گذاری باشیم تا ماحصل آن ایجاد اشتغال در کشور باشد.

 

*** برنامه اشتغال روستایی

 

وی با تأکید بر اینکه باید با به کارگیری روش‌های مترقی از اشتغال سنتی به سمت ایجاد مشاغل جدید حرکت کنیم، درباره ایجاد برنامه اشتغال روستایی که از سال ۹۶ آغاز شد، خاطرنشان کرد:

خوشبختانه بعد از اجرای این برنامه سهم اشتغال روستایی از کل اشتغال پایدار کشور به ۳۰ درصد افزایش یافت که از محل منابع ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی در دستور کار قرار گرفت.

 

*** مهمترین شاخصه برنامه اشتغال روستایی و عشایری

 

شریعتمداری با اشاره به استفاده از توانمندی‌های داخلی برای عبور از شرایط اقتصادی، توجه به مزیت‌های استانی در توسعه اشتغال روستایی را مهمترین شاخصه برنامه اشتغال روستایی و عشایری دولت عنوان کرد و گفت:

البته در این برنامه رویکردمان نباید صرفاً پرداخت تسهیلات باشد بلکه باید از این رویکرد فاصله بگیریم و به توانمندسازی افراد کمک کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین یادآور شد: در روش‌های گوناگون ایجاد اشتغال فراگیر به مشاغل خانگی چشم دوختیم؛ امروز براساس آمار ارائه شده حدود سه میلیون و ۲۰۰ هزار زن سرپرست خانوار در کشور وجود دارد که بیش از ۵۰ درصد این جمعیت، زیر ۴۰ سال هستند بنابراین اگر این افراد را بتوانیم تحت پوشش اشتغال فراگیر قرار دهیم، هم به توسعه و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و هم به توسعه اقتصاد ملی کمک کرده ایم.

وی با اشاره به مواد ۸۰ و ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه، خاطرنشان کرد:

این مواد از قانون تکالیفی را در حوزه توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در اختیار ما قرار داده و در این راستا در سال ۹۶ الگویی تحت عنوان الگوی نوین مشاغل خانگی به صورت پایلوت در ۹ استان آغاز شد.

 
*** اجرای طرح پایلوت مشاغل خانگی در ۹ استان کشور

 

شریعتمداری با اشاره به استفاده از توانمندی‌های داخلی برای عبور از شرایط اقتصادی ادامه داد:

در اجرای طرح پایلوت مشاغل خانگی در ۹ استان کشور ۲۶۱ مزیت نسبی شناسایی شد و همچنین ۱۵۱ مورد جلب مشارکت بخش خصوصی را شاهد بودیم.

همچنین حدود ۵۵۰۰ کارآفرین در این طرح مشارکت کردند و موفق شدیم حدود هزار نفر را به بازار و بنگاه‌های بالادستی متصل کنیم.

وی با اشاره به موافقت‌نامه امروز تأکید کرد: امیدواریم طرح ملی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار که با هدف ایجاد اشتغال برای ۶ هزار زن سرپرست خانوار در دستور کار قرار گرفته است، گامی در راستای توانمندسازی این افراد و خانواده‌های آنان باشد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان با اشاره به اینکه اعتبارات اجرایی این طرح به میزان سه میلیارد تومان از محل منابع معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تأمین می‌شود، خاطر نشان کرد:

در اجرای این طرح، استان‌های سیل زده به ویژه ۶ استانی که شرایط ویژه‌تری دارند، در اولویت هستند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید