اخبار برگزیده

کد خبر:99766
پ
اشتغال

جزئیات دو نقشه راه برای اشتغال کشور در شورای عالی کار

به منظور جلوگیری از ریزش ۳۱۵ هزار نیروی کار و متناسب با شرایط اقتصادی کشور، شورای عالی کار دو نقشه راه اشتغال در نظر گرفته است.

به منظور جلوگیری از ریزش ۳۱۵ هزار نیروی کار و متناسب با شرایط اقتصادی کشور، شورای عالی کار دو نقشه راه اشتغال در نظر گرفته است.

 

*** نقشه راه اول، ایجاد یک میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی در سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری روستا، بر اساس سناریوهای روی میز شورای عالی کار، دو نقشه راه برای اشتغال کشور هدف‌گذاری شده است. سناریوی نخست مبتنی بر ادامه روند فعلی حاکم بر اقتصاد و سناریوی دوم نیز مبتنی بر بهبود متغیرهای اقتصادی است.

بر این اساس قرار است این دو نقشه راه، در شورای عالی کار به بحث گذاشته شده و متناسب با شرایط اقتصادی کشور یکی از این دو نقشه، اجرایی شود.

مطابق سناریوی نخست، ایجاد یک میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی پیش‌بینی شده که این مهم در صورتی محقق می‌شود که شاهد یک تحول در متغیرهای اقتصادی از جمله نرخ رشد اقتصادی و نرخ رشد سرمایه‌گذاری باشیم. هم‌چنین طبق این نقشه راه، در سال ۹۸ تعداد ۷۷۸ هزار نفر به جمعیت سن کار کشور افزوده خواهد شد که نرخ جمعیت فعال را افزایش خواهد داد.
 
طبق پیش‌بینی شاخص‌های کلان بازار کار در سناریوی اشتغال یک میلیونی، مشروط بر ایجاد این میزان اشتغال، نرخ بیکاری با کاهش ۲ درصدی به ۱۰ درصد می‌رسد و جمعیت فعال کشور نیز حدود ۶۰۰ هزار نفر رشد خواهد کرد. در صورت تحقق اهداف پیش‌بینی شده در این نقشه راه و در نتیجه آن ایجاد یک میلیون فرصت شغلی، جمعیت بیکار کشور ۴۹۴ هزار نفر کاهش خواهد یافت.
 
 
*** نقشه راه دوم، ایجاد ۵۳۷ هزار شغل در سال ۹۸
 
 
در سناریوی دوم از چشم‌انداز بازار کار کشور در سال پیش رو، ایجاد ۵۳۷ هزار فرصت شغلی پیش‌بینی شده است؛ این هدف‌گذاری که به نظر می‌رسد محتمل‌تر از سناریوی نخست است، با این استدلال روی میز شورای عالی کار قرار دارد که تغییراتی در متغیرهای کلان اقتصادی ایجاد نشود و اقتصاد کشور شرایط فعلی را طی کند.
 
 
در این نقشه راه، در صورت ایجاد ۵۳۷ هزار شغل، سیاست جلوگیری از افزایش نرخ بیکاری و تثبیت اشتغال موجود بیش از هر سیاستی مدنظر قرار گرفته است.
 
در سیاست‌های بازار کار در سال جاری، بر تثبیت ۳۱۵ هزار فرصت شغلی با اجرای برنامه حمایت از بنگاه‌های خصوصی و تعاونی مشکل‌دار تاکید شده است که در قالب اجرای این سیاست و جلوگیری از ریزش ۳۱۵ هزار نیروی کار، ۳ هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال منابع مالی اختصاص می‌یابد.

 

 

*** اهداف و رویکرد طرح‌های اشتغال‌

 
در برنامه اشتغال سال ۹۸، سه رویکرد تثبیت اشتغال، ایجاد اشتغال جدید و اشتغال حمایتی، سیاست‌گذاری شده است. بر مبنای این سه رویکرد سیاستی، ۸ برنامه در دستور کار قرار دارد که برنامه‌های آن شامل توسعه کسب و کارهای پراشتغال، اجرای برنامه‌های فعال بازار کار از جمله طرح کارورزی فارغ التحصیلان، ساماندهی و تثبیت اشتغال موجود، اصلاح نظام آموزشی و مهارتی و توسعه کارآفرینی، اشتغال حمایتی و خرد، استفاده از فرصت‌های خارجی و نهادسازی و اطلاعات بازار کار و نظارت بر طرح‌ها و برنامه‌ها است.
 
 
به گزارش خبرگزاری روستا، در خصوص منابع مالی این طرح‌ها و اجرای آن، دولت در سال ۹۸، ۲۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات با هدف ایجاد یک میلیون و ۹۰ هزار فرصت شغلی در قالب بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۹۸ کل کشور پیش‌بینی کرده است. هم‌چنین، ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع از محل بودجه عمومی برای برنامه‌ها و اقدامات حوزه اشتغال اختصاص یافته است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری مهر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 15 =

کلید مقابل را فعال کنید