کد خبر:99797
پ
اشتغال روستایی
رئیس فراکسیون تولید روستایی مجلس:

به اهدافمان در اشتغال روستایی نرسیده‌ایم

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری مجلس با بیان اینکه بخشی از مجموع ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش اشتغال روستایی پرداخت نشده است، از محقق نشدن اهداف اشتغال روستایی خبر داد.

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری مجلس با بیان اینکه بخشی از مجموع ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای بخش اشتغال روستایی پرداخت نشده است، از محقق نشدن اهداف اشتغال روستایی خبر داد.

 

*** ایجاد بیش از ۳۰۰ هزار شغل در مناطق روستایی و عشایری

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری روستا، غلامرضاکاتب در حاشیه جلسه فراکسیون تولید و اشتغال مجلس با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود:

بیش از ۳۰۰ هزار شغل در مناطق روستایی و عشایری ایجاد شده اما برای سال ۹۸ که موضوع تبصره ۱۸ است با وجود اینکه سه ماه از سال گذشته هنوز ایجاد شغل آغاز نشده است.

 

*** سه محور جلسه فراکسیون تولید و اشتغال مجلس

 

رئیس فراکسیون تولید و اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری مجلس گفت:­

امروز جلسه فراکسیون تولید و اشتغال مجلس حول سه محور شکل گرفت که یکی بررسی عملکرد و ارزیابی برداشت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی که دو سال است در قالب اشتغال روستایی و عشایری برداشته شده است.

وی افزود: دوم بحث یک میلیارد دلاری که در قالب تبصره ۱۸­ قانون بودجه سال ۹۸ برای اشتغال پایدار از صندوق توسعه ملی برداشته شده که می‌بایست ۹۸۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شود.

کاتب گفت: به علت اینکه مبلغ یک و نیم میلیارد دلار اولیه به صورت قرض‌الحسنه است و باید برگشت داده شود، در پی آن هستیم که طرح جدیدی را طراحی کنیم­ تا تولیدکنندگان و کشاورزان در­ خصوص منابع بانکی در محدودیت نباشند.

 

*** دغدغه اعضای فراکسیون تولید و اشتغال مجلس

 

وی به دغدغه اعضای فراکسیون تولید و اشتغال مجلس اشاره کرد و گفت:

نخستین نکته‌ای که اعضا به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشته‌اند این بود که با وجود اینکه از مرحله اول ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی باقی‌مانده و از ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار­ لازم برای ایجاد اشتغال روستایی ، ۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تا کنون پرداخت نشده است.

کاتب افزود: می‌بایست سازو کاری را تهیه کنیم که ۴ بانک عامل و دستگاه‌های اجرایی که متولی پرداخت هستند، بعد از دو سال به سرعت تسهیلات مورد نیاز را به متقاضیان و طرح‌های آنان پرداخت کنند.

وی با بیان اینکه اعضای فراکسیون به شدت از ناهماهنگی میان وزارت تعاون و بانک‌ها برای پرداخت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی انتقاد داشتند گفت:­

به همین علت طرح‌ها باقی‌مانده و مردم نمی‌توانند از تسهیلات و اجرای طرح‌های خود برای تولید و ایجاد اشتغال استفاده کنند.­

 

*** اجرای تبصره­ ۱۸

 

کاتب در خصوص اجرای تبصره­ ۱۸ گفت:

همه نمایندگان مجلس از استان‌های مختلف این گلایه را مطرح کردند که با وجود اینکه براساس این تبصره می‌بایست­ یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد تولید اشتغال پرداخته شود، هیچ یک از استان‌های کشور برای عملیاتی کردن این موضوع نه­ اطلاعات کامل دارند و نه آن را اجرایی کرده‌اند.

وی اضافه کرد: بانک‌ها نیز اذعان می‌کنند که این موضوع هنوز به آنان ابلاغ نشده است و این ناهماهنگی میان بانک‌ها و دستگاه‌های اجرایی یکی از چالش‌های اجرایی جدی است که اعضای فراکسیون تذکر داده‌اند.

 

*** برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس فراکسیون تولید روستایی مجلس در پایان اظهار داشت:

به همین علت مصوب شد که در ۲۴ تیر جلسه بعدی را برای اجرایی شدن کامل برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی با حضور تمام بانک‌های مسئول دراین بخش و صندوق توسعه ملی  داشته باشیم که چرا بانک‌ها در استان‌ها  طرح دوم ایجاد اشتغال را اجرا نمی‌کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید