کد خبر:99900
پ
خسارت سیل به کشاورزان قوچانی
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قوچان

مبلغی بابت خسارت سیل به کشاورزان قوچانی پرداخت نشده است

بنابر گفته، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قوچان مبلغی بابت خسارت سیل به کشاورزان قوچانی پرداخت نشده است.

بنابر گفته، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قوچان مبلغی بابت خسارت سیل به کشاورزان قوچانی پرداخت نشده است.

 

 

*** پرداخت‌نشدن مبلغی بابت خسارت سیل به کشاورزان

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قوچان در جمع خبرنگاران، گفت:

دو هزار و ۵۱۹ هکتار از اراضی زراعی، ۵۶۹ هکتار از باغات، چهار هزار متر کانال و چهار رشته قنات و یک باب استخر خسارت دیده‌اند که تسهیلات کم‌بهره برای آن‌ها جذب خواهد شد.

احمد کنعانی، ادامه داد: با این حال بارندگی ۴۸۱ میلیمتری در شهرستان قوچان سهم به سزایی در رونق کشت دیم و افزایش آب‌های سطحی در سال زراعی کنونی داشته است.

مدیر جهاد کشاورزی قوچان از راه اندازی ۱۵ صندوق خُرد روستایی با تسهیلات کم‌بهره در این شهرستان خبر داد و بیان کرد: 

طی برنامه‌ریزی های انجام شده تسهیلات ۳۰ میلیارد ریالی برای روستاهای علی آباد و قاچکانلو جذب می‌شود تا با ایجاد اشتغال پایدار این دو روستا به روستاهایی فاقد بیکار تبدیل شود.

کنعانی، افزود: به زودی صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی قوچان در قالب ۱۰۰ میلیارد ریال سهام اولیه برای نخستین بار در بین شهرستان های خراسان رضوی راه اندازی می شود و بعد از راه اندازی صندوق و تشکیل هیات مؤسس افزایش سهام رخ خواهد داد.

وی هدف از راه اندازی این صندوق را حمایت از بخش کشاورزی و خرید محصولات تضمینی دانست و ادامه داد:

 ۴۹ درصد سهام این صندوق مربوط به دولت و ۵۱ درصد مابقی آن سهام کشاورزان است.

 

*** ۳۵ طرح برای مشاغل خانگی

 

مدیر جهاد کشاورزی قوچان با یادآوری این که در سال زراعی گذشته ۷۹۵ اشتغال جدید توسط جهاد کشاورزی در این شهرستان ایجاد شده است گفت:

۲۸۰ میلیارد ریال تسهیلات کم‌بهره برای این شغل ها تزریق شد و برای ایجاد و توسعه اشتغال پایدار روستایی نیز ۱۱۰ میلیارد ریال جذب اعتبار صورت گرفته است.

کنعانی، افزود: سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال در قالب ۳۵ طرح برای مشاغل خانگی همچون دامپروری و صنایع تبدیلی، ۲۱ میلیارد و ۵۵۰ میلیون ریال نیز در قالب ۵۳ طرح مکانیزاسیون به همراه ۱۰ میلیارد ریال لوله گذاری به طول ۱۱۴ کیلومتر جذب اعتبار صورت گرفته است.

وی، ادامه داد: ۳۰ درصد مزارع شهرستان قوچان که حدود چهار هزار و ۷۰۰ هکتار مساحت دارند از آبیاری تحت فشار استفاده می کنند که با برنامه ریزی در سال جاری این میزان به پنج هزار و ۵۰۰ هکتار افزایش خواهد یافت.

مدیر جهاد کشاورزی قوچان با تأکید بر این که باید ارتباط بین تولید و بازار برقرار و صنایع تبدیلی و تکمیلی در این زمینه وجود داشته باشد، گفت:

حدود ۷۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت زعفران قرار دارد که متوسط برداشت از هر هکتار حدود پنج کیلوگرم است و باید در زمینه فراوری و صنایع تبدیلی این محصول در شهرستان برنامه ریزی شود.

کنعانی متوسط تولید انگور در قوچان را ۱۶ تن در هکتار دانست و افزود:

تولید انگور در این شهرستان به صورت سنتی صورت می‌گیرد که پنج هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی را شامل می‌شود و باید برای افزایش بهره‌برداری به سمت راه هایی همچون داربستی کردن محصول پیش رفت.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، حدود ۱۳ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در شهرستان ۱۸۰ هزار نفری قوچان واقع در  فاصله ۱۳۷ کیلومتری شمال غرب مشهد فعالیت می کنند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید