کد خبر:99969
پ
انتقال کشت
مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد خبرداد

انتقال کشت ۵ هزار هکتار سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد از انتقال کشت ۵ هزار هکتار سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه تا ۱۴۰۰ خبر داد.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد از انتقال کشت ۵ هزار هکتار سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه خبر داد.

 

*** انتقال کشت ۵ هزار هکتار سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، غلامرضا تقوی با اشاره به مزایای اجرای انتقال کشت سبزی و صیفی از فضای باز به محیط کنترل‌شده به‌صورت پایلوت در ۸ استان کشور، اظهار کرد:

در گلخانه و سایبان‌ها مصرف آب در گلخانه‌ها نسبت به فضای باز به میزان ۸ برابر کاهش می‌یابد، همچنین سبب آزادسازی اراضی قابل‌ کشت به میزان ۹۰ درصد و افزایش عملکرد تولید متناسب با نوع محصول به میزان ۵ تا ۱۰ برابر می‌شود.

مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد، ادامه داد:

در راستای بند پ ماده ۳۵ قانون برنامه ششم توسعه، مبنی بر حمایت از توسعه گلخانه‌ها و انتقال کشت از فضای باز به محیط کنترل‌شده و ابلاغیه وزارت جهاد کشاورزی این انتقال به‌منظور افزایش بهره‌وری و حفظ منابع آب‌ و خاک کشاورزی، ارتقای بهره‌وری آب، افزایش عملکرد تولید، افزایش اشتغال، افزایش صادرات و آزادسازی اراضی برای کشت محصولات کم‌آب بر با ارزش اقتصادی بالا انجام می‌شود.

 

*** مزایای طرح انتقال کشت بخشی از سبزی و صیفی فضای باز به محیط کنترل‌شده

 

وی به ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر اطلاع‌رسانی به کلیه تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران بخش کشاورزی در خصوص محدودیت برای تولید انواع خیار و فلفل در فضای باز از سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اشاره و تصریح کرد:

بر این اساس برنامه انتقال‌کشت بخشی از سبزی و صیفی فضای باز به محیط کنترل‌شده در سال ۹۸ به صورت پایلوت در هشت استان اصفهان، تهران، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان، یزد و جنوب کرمان در حال اجرا است.

تقوی به برنامه انتقال کشت بخشی از سبزی و صیفی فضای باز به محیط‌های کنترل‌شده طی برنامه ششم توسعه اشاره کرد و افزود:

طی برنامه پنج‌ساله ششم پیش‌بینی شده است تا سال ۱۴۰۰ به میزان ۵ هزار و ۵۳ هکتار کشت از فضای باز به محیط های کنترل شده منتقل شود.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیرکل دفتر امور گلخانه، گیاهان دارویی و قارچ وزارت جهاد در پایان، با تأکید بر اینکه متقاضیان انتقال کشت سبزی و صیفی از فضای باز به محیط کنترل‌شده می‌توانند با مراجعه به سازمان جهاد کشاورزی شهرستان‌ها از حمایت ویژه برخوردار شوند، اظهار داشت:

تسهیلات بانکی، مشاوره رایگان، تسریع و تسهیل در فرآیند صدور مجوزها از مزایای اجرای این طرح است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید