کد خبر:100257
پ
همایش عشایر
وزیر جهاد کشاورزی خبر داد

پرداخت تسهیلات برای تکمیل زنجیره تولید محصولات استراتژیک خراسان جنوبی

وزیر جهاد کشاورزی از پرداخت تسهیلات برای تکمیل زنجیره تولید محصولات استراتژیک خراسان جنوبی خبر داد.

وزیر جهاد کشاورزی از پرداخت تسهیلات برای تکمیل زنجیره تولید محصولات استراتژیک خراسان جنوبی خبر داد.

 

*** اجرای طرح ترسیب کربن

 

به گزارش خبرگزاری روستا، محمود حجتی در همایش ملی روز روستا و عشایر که در بیرجند برگزار شد، اظهار داشت: شورای عالی عشایری هیچ ساختار و سازمانی نداشتند و خدمات در ارتباط با جامعه عشایری کاملا گسسته بود.

وی با بیان اینکه با پیگیری های انجام شده اتحادیه، تعاونی، صندوق توسعه سرمایه گذاری عشایری برای این قشر شکل گرفت، بیان کرد: درآمدی از صندوق توسعه ملی به این صندوق اختصاص یافته که ایجاد زنجیره گوشت قرمز یکی از نتایج مهم آن است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: تأمین نهاده ها، توسعه زیرساخت ها و کددار کردن مناطق عشایری از جمله اقداماتی است که با تلاش دولت و همکاری مردم انجام شده است.

وی تاکید کرد: باید این روند را ادامه دهیم و بیشترین ارزش افزوده تولیدات عشایر به خصوص در تولید گوشت قرمز به خود عشایر بازگردد.

حجتی با اشاره به اینکه یکی از کارهای نمونه در خراسان جنوبی اجرای طرح ترسیب کربن بود که با تکیه بر ظرفیت های اقلیمی و ظرفیت های انسانی اجرا شد، بیان داشت: این طرح در حال حاضر در اغلب استان ها در حال اجرا است.

 

*** تسهیلات برای تکمیل زنجیره تولید محصولات استراتژیک خراسان جنوبی

 

وی اضافه کرد: با اجرای این طرح بازده مرتع چندین برابر شد و با ایجاد صندوق های خرد روستایی و مشارکت مردم زنجیره تولید برای روستاییان و عشایر فراهم شده است.

وزیر جهاد کشاورزی، نبود زنجیره تولید برای محصولات استراتژیک خراسان جنوبی را یکی از مشکلات استان دانست و گفت: هنوز نتوانسته این زنجیره تولید را تکمیل کنیم.

حجتی ادامه داد: دولت با توجه به امکاناتی که در اختیار دارد تسهیلات کم بهره در این زمینه پرداخت می کند و امیدواریم کارافرینان به این حوزه وارد شوند.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی قراردادی زعفران در خراسان جنوبی شکل گرفته و بیش از سه هزار خانوار را تحت پوشش قرار داده است، افزود: این امکان در ارتباط زرشک و توسعه زعفران وجود دارد که امیدواریم با کمک کارآفرینان انجام دهیم و رنج تاریخی استان در این حوزه را از سر راه برداریم.

 

*** افزایش تقاضا برای گیاهان دارویی

 

وی با بیان اینکه روز به روز اقبال بیشتری نسبت به این محصولات در دنیا ایجاد می شود، بیان کرد: روز به روز تقاضای برای گیاهان دارویی در حال گسترش بوده و محصولات کشاورزی خراسان جنوبی نیز اغلب دارویی هستند.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه خراسان جنوبی محدودیت منابع آب فوق العاده ای دارد، بیان کرد: امروز دولت از طریق سیستم های نوین آبیاری و طرح های آبخیزداری تلاش می کند این منابع را حفظ کند.

وی ادامه داد: احیاء قنوات حلقه مفقوده این طرح ها است و امیدواریم این حلقه مفقوده را بتوانیم با اجرای طرح های آبخیزداری احیاء کنیم.

حجتی با بیان اینکه خراسان جنوبی ظرفیت زیادی در شترداری دارد، افزود: شتر نیز ظرفیت زیادی دارد که تاکنون از آن استفاده نشده است.

 

*** توسعه صنعت شترداری

 

به گزارش خبرگزاری روستا، وزیر جهاد کشاورزی در پایان اظهار کرد:

توسعه صنعت شترداری جزء طرح های محوری استان است و امیدواریم با کمک مسئولان و مشارکت مردم بحث شترداری را بیشتر از گذشته توسعه دهیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید