کد خبر:100287
پ
اشتغال روستایی
رئیس سازمان امور عشایر کشور:

نرخ بیکاری عشایر فقط ۴ درصد است/اصلاح قوانین و دستورالعمل‌های ارائه تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه نرخ بیکاری عشایر فقط ۴ درصد است از اصلاح قوانین و دستورالعمل‌های ارائه تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری خبر داد.

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه نرخ بیکاری عشایر فقط ۴ درصد است از اصلاح قوانین و دستورالعمل‌های ارائه تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری خبر داد.

 

*** قانون ایجاد اشتغال پایدار برای مناطق روستایی و عشایری

 

به گزارش خبرگزاری روستا، کرمعلی قندالی با اشاره به قانون ایجاد اشتغال پایدار برای مناطق روستایی و عشایری، اظهار کرد:

در این قانون تاکید ویژه‌ای به ایجاد اشتعال در مناطق عشایری شده است به طوری که وزارت کار سامانه‌ای برای ارائه تسهیلات به این بخش در نظر گرفته است و در سال اول ۴۰۰ میلیارد تومان سهم عشایر کشور بود.

وی افزود: عشایر کشور حتی بیشتر از مبالغ تسهیلات دریافتی، طرح به سامانه وزارت کار معرفی کردند به طوری که بر اساس اطلاعات به دست آمده ۳۰۰ میلیارد تومان از آن رقم جذب شده است، اطلاعات مابقی متقاضیان بهره‌مندی از این تسهیلات نیز در سامانه ثبت شده و منتظر راه‌اندازی مجدد است.

 

*** قبول پروانه چَرا و یارانه به جای وثیقه بانکی

 

رئیس سازمان امور عشایر کشور ادامه داد:

با راه‌اندازی دوباره سامانه وزارت کار، علاوه بر اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان به طرح قبلی، برای طرح‌های مرحله دوم نیز اعتبارات جدید پرداخت می‌شود.

وی تصریح کرد: بر اساس اصلاح قوانین و دستورالعمل‌های که برای ارائه تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری در حال انجام است، سعی شده، شفافیت بیشتری در حوزه روستا و عشایر حاصل شود تا بتوان عملکرد بهتری داشته باشیم، به‌طوری‌که برای تأمین وثیقه، پیشنهاد پروانه چرا و یارانه داده شده و در جلسات اولیه نیز تصویب‌ شده است.

قندالی افزود: یکی از مشکلات عشایر در حوزه جذب تسهیلات مالی تأمین وثیقه بوده که تأمین آن برای عشایر دشوار است که با تصویب نهایی این پیشنهاد قدرت نهایی جذب تسهیلات مالی را در جامعه عشایری بالا می‌برد.

 

*** اعتقادی به بوم‌گردی در حاشیه اتوبان‌ها نداریم

 

این مقام مسئول اظهار داشت: عشایر در حوزه‌های مختلفی ازجمله دامپروی، زراعت، بوم گردی، گلخانه و گیاهان دارویی ظرفیت‌های مناسبی برای اشتغال‌زایی در کشور دارند به‌طوری‌که در حال حاضر تعداد زیادی از عشایر کشور در حوزه کاشت گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند.

وی بابیان اینکه عشایر کشور در سطحی بالغ‌بر ۱۰ هزار هکتار تولید گیاهان دارویی دارند گفت:

با توجه به گسترش کشت گیاهان دارویی در جامعه عشایری، پیش‌بینی می‌شود که تولید عشایر در این بخش حرف اول تولید را در کشور بزند و تولیدات آن‌ها در این بخش افزایش چشمگیری داشته باشد.

 

*** عشایر تنها ۴ درصد بیکار دارند/ بیکاران تحصیل‌کرده‌اند

 

رئیس سازمان امور عشایر گفت: بوم‌گردی در جامعه عشایری باید در عمق جوامع عشایری باشد تا خود عشایر بتوانند از این فعالیت سود ببرند و مردم نیز با واقعیت‌های زندگی عشایری آشنا شوند و به بوم‌گردی‌هایی که در حواشی بزرگراه‌ها اتفاق می‌افتد، اعتقادی ندارم.

وی اظهار داشت: تکیه و تأکید سازمان عشایر ایران در بخش بوم‌گردی بر سامانه عرفی است و نیازی به ساخت‌وساز در بخش بوم‌گردی عشایری وجود ندارد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، رئیس سازمان امور عشایر کشور در پایان و در خصوص نرخ بیکاری در جوامع عشایری، اظهار داشت:

میزان بیکاری در جامعه عشایری تنها ۴ درصد است که آن نیز مربوط به افراد تحصیل‌کرده است که شغلی متناسب با تحصیلات خود در جوامع عشایری نیافته‌اند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 3 =

کلید مقابل را فعال کنید