کد خبر:100305
پ
خانوار روستایی
مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر آذربایجان‌ غربی:

٩٢ هزار خانوار روستایی تحت پوشش بیمه اجتماعی هستند

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر آذربایجان‌ غربی از تحت پوشش بیمه اجتماعی قرارگرفتن ۹۲ هزار خانوار روستایی خبر داد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر آذربایجان‌ غربی از تحت پوشش بیمه اجتماعی قرارگرفتن ۹۲ هزار خانوار روستایی خبر داد.

 

*** ٩٢ هزار خانوار روستایی تحت پوشش بیمه اجتماعی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، یونس معزز با بیان اینکه ٩٢ هزار خانوار روستایی تحت پوشش بیمه اجتماعی هستند، اظهار داشت:

بیش از ۱۴۰ هزار خانوار فاقد بیمه در آذربایجان‌غربی شناسایی‌شده است و تحت پوشش قرار دادن این تعداد در اولویت صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر قرار دارد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر آذربایجان‌ غربی افزود:

از این تعداد سه هزار و ۵۶ خانوار از ساکنان مناطق روستایی و عشایری استان از مزایای بیمه بازنشستگی و ازکارافتادگی این بیمه برخوردار هستند.

وی اضافه کرد: یک‌هزار و ٢١۶ نفر از این تعداد مستمری‌بگیر بازنشسته، یک‌هزار و ٧۴۴ نفر از این تعداد مستمری‌بگیران فوتی و ٩۶ نفر نیز مستمری‌بگیر ازکارافتاده هستند.

 

*** پرداخت ۱۵ سال حق بیمه

 

معزز در ادامه بیان داشت: روستاییان و افراد ساکن شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر با پرداخت ۱۵ سال حق بیمه و پس از رسیدن به سن ۶۵ سالگی بازنشسته محسوب می‌شوند و هرماه مستمری می‌گیرند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر آذربایجان‌غربی ادامه داد:

بازنشستگی، ازکارافتادگی ناشی از کار، بیماری، حوادث و مزایای مستمری بازماندگان با امکان انتقال سوابق بیمه‌های اجتماعی از دیگر مزیت‌های این بیمه به شمار می‌رود.

 

*** همه اقشار جامعه نیازمند بیمه اجتماعی هستند

 

وی با بیان اینکه همه اقشار جامعه نیازمند بیمه اجتماعی هستند، اظهار داشت: اقشار آسیب‌پذیری چون روستاییان و کشاورزان از اولویت و ضرورت بیشتری برای زیرپوشش قرار گرفتن بیمه برخوردار هستند.

معزز گفت: در حال حاضر معیت روستایی، عشایر و شاغلان بخش‌های کشاورزی این استان زیرپوشش صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر هستند.

وی افزود: هر فرد می‌تواند با مراجعه به این دفاتر و با پرداخت مبالغی بین ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال تا ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال به صورت سالانه خود را بیمه کند.

وی اظهار داشت: روستاییانی که توانایی پرداخت حق بیمه خود را ندارند، می‌توانند به صورت اقساط در ۲ یا چهار نوبت اقدام به پرداخت آن کنند.

 

*** مهم‌ترین اهداف صندوق بیمه اجتماعی

 

وی جلوگیری از مهاجرت روستاییان، کاهش اختلاف طبقاتی، تأمین امنیت اجتماعی و توزیع عادلانه درآمد را از مهم‌ترین اهداف صندوق بیمه اجتماعی عنوان کرد و افزود: مشاغل ۲۳۰ گانه بخش‌های مختلف کشاورزی با تأیید سازمان جهاد کشاورزی یا نظام صنفی کشاورزی محل سکونت به عضویت صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان درمی‌آیند.

وی اظهار داشت: مشاغل زیربخش قالی‌بافان، صنایع‌دستی، دامپزشکی، مکانیزاسیون، صنایع‌ تبدیلی و تکمیلی، امور دام، منابع طبیعی و تولیدات گیاهی از جمله مشاغلی است که صاحبان آن‌ها می‌توانند از خدمات صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه سامانه ٣٠٠٠٢٧ این سازمان آماده پاسخگویی با بیمه‌شدگان است، افزود: دریافت کدها و اطلاعات کارگزاری‌های این سازمان، دریافت نحوه کارکرد سامانه، دریافت شناسه پرداخت و همچنین پرداخت اقساطی حق بیمه از جمله خدماتی هستند مه توسط این سامانه ارائه می‌شود.

 

*** جزئیات صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر

 

صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر در سال ۱۳۸۴ با مصوبه هیات دولت و به‌منظور حمایت از روستائیان و عشایر و کشاورزان در ایران تأسیس شد تا این اقشار نیز زیرپوشش حمایت‌های اجتماعی قرار گیرند.

این صندوق یکی از صندوق‌های چهارگانه و زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و رویکرد آن ارائه خدمات بیمه اجتماعی بلندمدت به کشاورزان، روستاییان و عشایر در بخش‌های مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت است.

اطلاعات مربوط به صندوق بیمه اجتماعی روستاییان از طریق دهیاری‌ها، بهورزان خانه‌های بهداشت، ستادهای راهبردی شهرستانی شامل فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، ادارات جهادکشاورزی، بهداشت و درمان و آموزش‌وپرورش تأمین می‌شود.

علاوه بر روستاییان و عشایر کارکنان شرکت‌های فنی مهندسی و شبه کشاورزی مستقر در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و کارکنان شرکت‌های نظام دامپزشکی نیز می‌توانند تحت پوشش این صندوق قرار گیرند.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، گفتنی است، تمامی روستاییان و عشایر و کشاورزان غیر ساکن که بالای ۱۸ سال سن دارند، می‌توانند با مراجعه به کارگزاری‌ها خودشان را تحت پوشش این صندوق قرار دهند تا بتوانند در زمان تهدید معیشت خانواده باعزت و کرامت از مزیت‌هایی که صندوق فراهم کرده است، استفاده کنند.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید