کد خبر:100325
پ
کاهش قیمت گوجه‌فرنگی
معاون وزیر جهاد کشاورزی

بزرگترین خرید حمایتی در تاریخ تعاون روستایی کشور/کاهش قیمت گوجه‌فرنگی

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بزرگترین خرید حمایتی در تاریخ تعاون روستایی کشور، این اقدام را موجب کاهش قیمت گوجه‌فرنگی عنوان کرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بزرگترین خرید حمایتی در تاریخ تعاون روستایی کشور، این اقدام را موجب کاهش قیمت گوجه‌فرنگی عنوان کرد.

 

*** کاهش قیمت گوجه‌فرنگی 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، حسین شیرزاد درباره افزایش بیش از اندازه تولید گوجه‌فرنگی در سال جاری، اظهار داشت:

قیمت بالای گوجه‌فرنگی در سال گذشته (تا مرز ۱۷ هزار تومان در هر کیلوگرم) در وقوع این رخداد موثر بود.

وی با اشاره به اینکه سازمان مرکزی تعاون روستایی به دستور وزیر جهاد کشاورزی اقدام به خرید گوجه‌فرنگی مازاد کشاورزان کرد و سونامی گوجه‌فرنگی با بزرگ‌ترین خرید حمایتی در تاریخ تعاون روستایی کشور کنترل شد، گفت:

تا کنون بالغ‌بر ۴۳۰ هزار تن گوجه‌فرنگی به شیوه توافقی و حمایتی از کشاورزان خریداری شده است که اگر خرید‌های توافقی را نیز به آن اضافه کنیم شاهد رشد زیادی در این زمینه هستیم.

 

*** بزرگترین خرید حمایتی در تاریخ تعاون روستایی کشور

 

معاون وزیر جهاد ادامه داد: در ۲۰ سال گذشته رکورد خرید سازمان تعاون روستایی برای گوجه‌حمایتی حداکثر ۲۵ تا ۳۰ هزار تن بود و با کمتر از ۳۰ هزار تن تنظیم بازار انجام و قیمت‌ها به تعادل می‌رسید، اما امسال یک رکورد تاریخی نیز از نظر کثرت عملیات در استان‌ها هم از نظر حجم خرید و هم از نظر میزان اعتبار و تسهیلات و تعداد کمی و کیفی کارخانجاتی که درگیر فرایند بودند اتفاق افتاده است.

شیرزاد با بیان اینکه جمع‌آوری ۴۳۰ هزارتن گوجه در ۲۲ مرکز خرید کار آسانی نیست، گفت:

نزدیک به ۶۱۰۰۰ محموله از نزدیک به ۱۰۰۰۰ نفر از کشاورزان خریداری شده و تا کنون حدود ۵۰۰۰ نفر از گوجه‌کاران حداقل یکبار پول گرفته‌اند.

وی ادامه داد: تقریبا ۲۶ درصد پول گوجه‌کاران پرداخت شده و تعداد ۲۲ کارخانه صنایع تبدیلی در ۳۰ شهرستان کشور در طرح مشارکت داشتند.

در حال حاضر ۱۳۳۸۳ تن رب فله و ۲۴۲۶۸ تن رب اسپتیک تحویل داده شده، عملیات همچنان ادامه دارد و دو مرتبه مزایده فروش گذارده شده و از شنبه این هفته فروش بورسی رب گوجه فرنگی آغاز می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون وزیر جهاد در پایان اظهار داشت:

کلیه این عملیات در عرض کمتر از ۵۲ روز صورت گرفته و یک رکورد تاریخی در سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید