کد خبر:100328
پ
سامانه جامع آمار
مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی ریاست‌جمهوری:

اطلاعات ۹۸ درصد آبادی‌های کشور در سامانه جامع آمار ثبت شده است

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی ریاست‌جمهوری، میزان آبادی‌های ثبت‌شده در سامانه جامع آمار را ۹۸ درصد اعلام کرد.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی ریاست‌جمهوری، میزان آبادی‌های ثبت‌شده در سامانه جامع آمار را ۹۸ درصد اعلام کرد.

 

*** میزان آبادی‌های ثبت‌شده در جامعه آمار

 

به گزارش خبرگزاری روستا، محمدصادق مهدوی خرمی در بازدید از روستاهای آرو و سیدآباد بخش مرکزی شهرستان دماوند که به منظور بررسی آخرین اطلاعات آماری و ظرفیت‌های موجود در این دو روستا انجام گرفت، اظهار کرد:

در سال ۹۶ سامانه جامع آمار و اطلاعات آبادی‌های کشور با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری در روز ملی روستا و عشایر به بهره‌برداری رسید و اطلاعات ۶۲ هزار آبادی در آن درج شد.

مدیرکل برنامه‌ریزی معاونت توسعه روستایی ریاست‌جمهوری با بیان اینکه این سامانه با کمک شوراهای روستا و دهیاری‌ها و دیگر نهادها بروز رسانی می‌شود، افزود:

با توجه به اینکه سیاست مرکز آمار در خصوص بروز رسانی سامانه، خارج‌شدن از حالت سرشماری و واگذاری به دستگاه‌های مربوطه است، اکنون تمامی اطلاعات توسط نهادهای مربوطه همچون برق، آب و سایر موارد بروز می‌شود.

 

*** مشکلات سامانه جامع آمار و اطلاعات آبادی‌های کشور

 

وی با اشاره به اینکه در این بازدید، مشکلات و مطالبات در بخش بروز‌رسانی سامانه مورد بررسی قرار گرفت، بیان داشت:

یکی از مشکلات موجود در این بخش، نبود شبکه ملی اطلاعات و اینترنت است که موجب شده تا اطلاعات بصورت دستی به بخشداری ارسال و در سامانه ثبت شود که به دنبال تسریع در انجام کار هستیم.

مهدوی خرمی تاکید کرد: برای داشتن یک برنامه‌ریزی مناسب نیازمند شاخص‌ها و آمار هستیم که باید تمامی اتفاقاتی که در روستاها رخ می دهد در این سامانه درج شود تا در زمان برنامه‌ریزی، لحاظ شود

 

*** ایجاد سامانه‌ای در حوزه توسعه روستایی

 

علی اکبر محزون نیز در این بازدید، اظهار داشت: به دنبال ایجاد سامانه‌ای در سطح کشور در حوزه توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری هستیم تا بتواند همچون دیگر سامانه‌ها در کشور، آمار و اطلاعات رسمی تولید کرده و نقش بسزایی در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری ها ایفا کند.

مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران ادامه داد: این بازدیدها به منظور مشاهده و روند چگونگی انجام لایه‌های عملیاتی این سامانه صورت گرفته و میزان کیفیت اطلاعات ثبت و ضبط شده مورد بررسی و فرآیند آن مورد بازبینی قرار می‌گیرد که در جهت ارتقا آن با مسئولین حوزه توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری قدم هایی برداشته شده است.

 

*** نظام آماری کشور به سمت مدرن‌سازی پیش می رود

 

مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران بیان داشت:

پیش از این سامانه، سرشماری‌های عمومی نفوس و مسکن که برای نخستین بار در سال ۱۳۳۵ در کشور اجرا شده، اطلاعاتی را در کنار اطلاعات جمعیت و مسکن جمع آوری می‌کردیم که تحت عنوان اطلاعات شناسنامه آبادی‌ها بود.

محزون اضافه کرد: در حال حاضر نظام آماری کشور به سمت مدرن‌سازی پیش می رود بطوری که دریافت اطلاعات از حالت ثبتی و سرشماری به جای پرسش‌گیری از خانواده‌ها خارج و به دنبال جایگزین‌کردن منابع و پایگاه های اطلاعاتی دستگاه‌ها هستیم.

مدیرکل دفتر جمعیت نیروی کار و سرشماری مرکز آمار ایران در پایان اظهار داشت:

در حوزه جمعیت و مسکن قدم‌هایی در حال برداشته‌شدن است اما در حوزه شناسنامه آبادی‌ها مبتنی بر این سامانه است که در حال برنامه ریزی هستیم.

 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، لازم به ذکر است، سامانه جامع آمار و اطالعات آبادی‌های کشور با هدف یکپارچه سازی آمار و اطلاعات آبادی‌های کشور برای برنامه‌ریزی‌های دقیق تر و تصمیم سازی های کارآمد راه‌اندازی شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 13 =

کلید مقابل را فعال کنید