کد خبر:100470
پ
آثار ملی
مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان خبر داد

پرداخت ۵۰ درصد هزینه مرمت آثار ملی دارای مالکیت خصوصی

مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان از پرداخت ۵۰ درصد هزینه مرمت آثار ملی دارای مالکیت خصوصی خبر داد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان از پرداخت ۵۰ درصد هزینه مرمت آثار ملی دارای مالکیت خصوصی خبر داد.

 

*** پرداخت۵۰ درصد هزینه مرمت آثار ملی دارای مالکیت خصوصی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، فریدون فعالی به جذابیت‌های باغ موزه هرندی، کاروانسرای وکیل و تعدادی از خانه های تاریخی واگذار شده به بخش خصوصی اشاره و اظهار کرد:

بناهای تاریخی با تغییر کاربری مناسب می توانند به محلی برای حضور بیشترگردشگران ایرانی و خارجی تبدیل شوند.

مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان با اشاره به اینکه بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی را می توان از طریق ماده ۲۷ قانون به بخش خصوصی واگذار کرد، افزود:

تبصره ۱۹ نیز از هرگونه طرح سرمایه گذاری در حوزه میراث فرهنگی به صورت ارائه تسهیلات، معافیت های مالیاتی و غیره حمایت می کند که یک مشوق برای سرمایه گذاران محسوبمی شود.

 

*** اعتماد بخش خصوصی به نحوه واگذاری‌ها

 

فعالی با بیان اینکه خوشبختانه در چند سال اخیر اعتماد بخش خصوصی به نحوه واگذاری‌ها در حوزه گردشگری جلب شده است، افزود: در تلاشیم مشوق هایی را برای حضور بیشتر بخش خصوصی در زمینه احیا و مرمت بناهای تاریخی با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در نظر بگیریم تا از این واگذاری‌ها در جهت اشتغال‌زایی بهره کافی را ببریم.

وی با اشاره به اینکه باید با تعامل و همکاری بخش خصوصی ظرفیت های بالقوه بخش گردشگری را به بالفعل تبدیل کرد، افزود: در شرایط جنگ اقتصادی باید از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احیا بناهای تاریخی و توسعه کسب و کار استفاده کرد.

فعالی با تاکید بر اینکه بناهای ثبت ملی دارای مالکیت بخش خصوصی، در قالب طرح‌های مشارکتی احیا و بازسازی می‌شوند، گفت: ۵۰ درصد هزینه های مرمتی این قبیل بناهای تاریخی توسط میراث فرهنگی پرداخت می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان در پایان به انتشار فراخوان واگذاری ۹ بنای تاریخی استان کرمان اشاره و اظهار داشت: این بناها از طریق مزایده به مدت ۱۲ تا ۱۸ سال به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید