کد خبر:100495
پ
نهاده‌های کشاورزی
رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی:

برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی در بهمن‌ماه سال ۹۸

رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی از برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی در بهمن‌ماه سال ۹۸ خبر داد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی از برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی در بهمن‌ماه سال ۹۸ خبر داد.

 

*** برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مسعود گیل‌آبادی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به برگزاری هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی تهران، اظهار داشت:

این نمایشگاه از اول تا چهارم بهمن ماه سال ۹۸ در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفت‌وگو از ساعت ۱۴ تا ۲۰ با حضور سه انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی، انجمن کودهای شیمیایی و انجمن بذور اصلاح شده برگزار خواهد شد.

 

*** اهداف برگزاری این نمایشگاه

 

رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی پیرامون اهداف برگزاری این نمایشگاه، بیان داشت:

هدف برگزاری این نمایشگاه پررنگ‌کردن حضور تولیدکنندگان این عرصه و تحقق شعار رونق تولید است و به همین دلیل بحث تولیدکنندگان را در این زمینه پررنگ کردیم.

وی تصریح کرد: در این نمایشگاه ۹۳ شرکت فعال در این سه انجمن شرکت خواهند کرد و همچنین از شرکت‌های خارجی نیز برای حضور در این نمایشگاه دعوت شده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان سموم کشاورزی اضافه کرد:

مساحت مفید نمایشگاه ۵۰۰۰ مترمربع و مساحت غیرمفید ۱۰هزار متر مربع است و همچنین کلاس‌های آموزشی در طول این نمایشگاه برای مصرف بهتر سموم کشاورزی برگزار خواهد شد.

 

*** شعار نمایشگاه

 

وی با تاکید بر اینکه هدف این نمایشگاه تقویت تولیدکنندگان داخلی و توان تولیدات داخل و برقراری ارتباط مستقیم میان تولیدکنندگان عرضه کنندگان و مصرف کنندگان نهایی این نهاده است، گفت:

شعار این نمایشگاه نیز تولید ایرانی، رونق کشاورزی و سرافرازی ملی است.

 

*** استفاده از آفتکش‌های شیمیایی و غیرشیمیایی

 

علیمراد سرافرازی نیز در این نشست با اشاره به اینکه استفاده از آفتکش‌های شیمیایی و غیرشیمیایی جزء تفکیک‌ناپذیر از برنامه مدیریت عوامل خسارت‌زا است، گفت:

به عبارت دیگر شیوه‌های متعددی برای مدیریت عوامل خسارت‌زا وجود دارد اما استفاده مناسب و صحیح از سموم، جزئی از برنامه مدیریت تلفیقی عوامل خسارت‌زا است و امکان حذف آن وجود ندارد.

معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور تصریح کرد:

سیاست سازمان حفظ نباتات در ارتباط با استفاده از این نهاده، در مدیریت عوامل خسارت زا بر استفاده از این عامل به عنوان آخرین شیوه است و تا جایی که امکان دارد سعی می‌کنیم از سایر شیوه‌های کنترلی استفاده کنیم و در کنار آن نیز از سموم استفاده شود.

وی اضافه کرد: به عبارت دیگر، تلاش سازمان نباتات در سال‌های گذشته بر آن بوده است که از سوی سموم کم خطر یا متوسط خطر، بیشتر استفاده شود و تا حد امکان سموم پرخطر از لیست سموم مصرفی کشور حذف شود.

 

*** حذف ۱۲ سم از سموم وارداتی

 

سرافرازی با بیان این‌که تلاشمان بر این است استفاده از عوامل بیولوژیک را در کشور توسعه دهیم، بیان داشت:

در این راستا پروژه کلانی تعریف شده است که در آینده نزدیک عملیاتی خواهد شد و هدف آن بیش‌تر در مباحث استفاده از عوامل بیولوژیکی داخلی کشور بوده و قرار است با همکاری بخش خصوصی و برخی شرکت‌های بین‌المللی این اقدام انجام شود.

وی افزود: اقدام دیگری که در همین راستا سازمان حفظ نباتات انجام داده، حمایت از تولید داخل و رونق تولید است که به نوعی با برگزاری این نمایشگاه و هدف آن همخوانی دارد و در حقیقت تلاشمان بر این است که تا حد امکان بتوانیم در ارتباط با بحث سموم شیمیایی و سموم غیرشیمیایی از پتانسیل‌های داخلی استفاده کنیم و یکی از اقداماتی که در سال جاری در سازمان حفظ نباتات انجام شد، حذف ۱۲ سم از سموم وارداتی بود.

 

*** حمایت از تولید داخل و رونق تولید هدف سازمان حفظ نباتات

 

معاون فنی سازمان حفظ نباتات در ادامه، اظهار داشت:

جلسه‌ای با معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری برگزار کردیم و یک یادداشت تفاهم میان این معاونت و سازمان مبنی بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان امضا شد که آمادگی این را داشته باشند تا در بحث تولید این نهاده‌ها پیشقدم شوند.

سرافرازی ادامه داد: بدون شک کمک خواهیم کرد که روند ثبت آن تسهیل شود و در عین حال با موسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور نیز مذاکرات انجام شده است که در انجام آزمایشات مزرعه‌ای، تخفیفات لازم را به این شرکت‌ها بدهند، بنابراین سازمان حفظ نباتات این آمادگی را دارد که در مسیر حمایت از تولید داخل و رونق تولید به شرکت‌های دانش بنیانی که مایلند در مسیر تولید این نهاده قدم بردارند، کمک کند.

 

*** آمادگی سازمان حفظ نباتات برا آموزش

 

وی همچنین به هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی اشاره کرد و گفت:

برای بهبود استفاده از سموم شیمیایی دو کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد که متخصصان و کارشناسان، این دوره را برای کسانی که در بخش تولید سم در داخل کشور فعالیت می‌کنند، برگزار خواهند کرد و همچنین سازمان حفظ نباتات این آمادگی را دارد به هر میزانی که نیاز باشد، مباحثی چون استفاده از انواع آفت‌کش‌ها و ماشین‌آلاتی که در سم پاشی استفاده می‌شود در تمام سطوح آموزش دهد.

 

*** سنجش میزان رضایتمندی کشاورزان از تولیدات داخل

 

سرافرازی در ادامه بیان کرد:

با توجه به تصمیم حذف حداقل ۱۲ سم از آفت‌کش‌ها و ممنوعیت واردات آن‌ها و تکیه بر تولیدات داخلی، قدم بعدی ما ارزیابی کیفی تولیدات داخل خواهد بود. بدون شک با برنامه جدید طراحی شده بحث سنجش میزان رضایتمندی کشاورزان از تولیدات داخل با جدیت دنبال خواهد شد و در کنار آن ارزیابی کیفی نیز انجام خواهد شد.

معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور در پایان اظهار داشت:

تعدادی از آزمایشگاه‌ها با ما همکاری دارند و تلاش می‌کنیم که تعداد آزمایشگاه همکار را افزایش دهیم و اگر آزمایشگاهی در دانشگاه‌های کشور آمادگی این را دارند که در این خصوص با ما همکاری کنند، پس از بررسی و بازدید بدون شک می‌توانند به مجموعه آزمایشگاه‌های ما اضافه شوند تا بر کیفیت سموم داخل بیش از پیش نظارت داشته باشیم.

 

*** اهمیت کودهای شیمیایی 

 

محمد مولانا  نیز در این نشست با بیان اینکه یکی از نهاده‌های اصلی در تامین محصولات کشاورزی، کودهای کشاورزی هستند، بیان داشت:

تمرکز هفتمین نمایشگاه تخصصی نهاده‌های کشاورزی بر استقلال و خودکفایی تامین نهاده‌های کشاورزی است.

 

*** تقسیم‌بندی کودها

 

وی به انواع کودها اشاره کرد و بیان داشت:

کودها به سه طبقه شیمیایی، آلی و زیستی تقسیم می‌شوند و هر کدام جایگاه و کارکرد خاص خود را دارند و در خصوص کودهای زیستی، مهمترین مشکل در کشور فرهنگ مصرف این کودها است.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، عضو انجمن تولیدکنندگان کود کشاورزی در پایان، اظهار داشت:

متاسفانه بار عمده این فرهنگ‌سازی بر دوش واحدهای خصوصی است، بنابراین دولت باید در قالب مروجین، فرهنگ‌سازی و بسترسازی را برای استفاده از کودهای آلی و زیستی انجام دهد زیرا هر چقدر تقاضا زیاد شود، رقابت بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این بخش نیز بیش‌تر می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید