کد خبر:100762
پ
حوزه‌های آبخیز
مدیرکل دفتر کنترل و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری:

ایجاد زیرساخت‌های لازم برای مدیریت ۱۰ میلیارد مترمکعب بارش و سیلاب در حوزه‌های آبخیز

مدیرکل دفتر کنترل و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها از ایجاد زیرساخت‌های لازم برای مدیریت ۱۰ میلیارد مترمکعب بارش و سیلاب در حوزه‌های آبخیز خبر داد.

مدیرکل دفتر کنترل و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از ایجاد زیرساخت‌های لازم برای مدیریت ۱۰ میلیارد مترمکعب بارش و سیلاب در حوزه‌های آبخیز خبر داد.

 

*** ایجاد زیرساخت‌های لازم برای مدیریت بارش و سیلاب در حوزه‌های آبخیز 

 

به گزارش خبرگزاری روستا، ابوالقاسم حسین‌پور با اعلام این خبر، اظهار داشت:

با اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در سال ۹۸، سطح تحت پوشش کامل طرح‌های مذکور در کشور از مرز ۱۳ میلیون هکتار گذشت.
وی با اشاره به وضعیت سیل‌خیزی کشور و تشدید وقایع حدی بارش و سیلاب در مناطق مختلف کشور تصریح کرد:
نفوذ بارش و سیلاب به درون زمین و تقویت ذخیره آب سبز در خاک و همچنین آب آبی در آبخوان چاه ها، چشمه ها و قنوات از جمله اهداف و کارکردهای آبخیزداری و آبخوانداری بوده که همسو با اهداف پایداری طبیعت و منابع طبیعی است.
مدیرکل دفتر کنترل و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری افزود:
بیش از ۶۳ میلیون هکتار اراضی کاملا نفوذپذیر در کشور وجود دارد که مستعد توسعه سامانه های ذخیره‌سازی و نفوذ آب ناشی از باران و سیلاب است و سرمایه‌گذاری لازم در آن می‌تواند نقش موثری در کاهش مخاطرات سیل و همچنین حفظ و پایداری آب در کشور ایفا کند.
 

*** لزوم توسعه فعالیت‌های بیومکانیک

 
مدیرکل کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها با تاکید بر ۱۳ میلیون هکتار حوزه‌های آبخیز مطالعه شده و آماده اجرا در کشور، افزود:
اجرای هر هکتار فعالیت بهینه و کامل آبخیزداری و آبخوانداری در شرایط کنونی با نرخ هزینه واحد ۲ میلیون تومان محقق می‌شود، این در حالی است که در وضعیت حاضر نرم اعتبار اختصاص یافته، حدود ۵۰ درصد میزان فوق بوده و لازم است در آن تجدیدنظر و به روزرسانی شود.
حسین پور ادامه داد: با توجه به تغییرات اقلیمی حاکم بر آبخیزهای کشور، توسعه فعالیت‌های بیومکانیک به‌عنوان ضرورت روز بیش از گذشته مدنظر قرار دارد.
 
 
به گزارش خبرگزاری روستا، مدیرکل کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها در پایان توسعه اقدامات در سطوح خارج از آبراهه‌ها در دشت سرها و دامنه‌ها را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت:
اجرای اقداماتی از قبیل پخش سیلاب، سامانه‌های آبگیر باران (میکروکچمنت ها)، بانکت‌ها، تراس‌ها و نظایر آن که منجر به افزایش نفوذ باران و بهبود وضعیت پوشش گیاهی می شوند در برنامه آتی آبخیزداری و آبخوانداری بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید