کد خبر:100793
پ
طرح هادی
مدیر کل بنیاد مسکن استان تهران:

بازنگری در طرح هادی ۲۰۰ روستای استان تهران

مدیر کل بنیاد مسکن استان تهران از بازنگری در طرح هادی ۲۰۰ روستای این استان خبر داد.

مدیر کل بنیاد مسکن استان تهران از بازنگری در طرح هادی ۲۰۰ روستای این استان خبر داد.

 

*** بازنگری در طرح هادی ۲۰۰ روستای تهران

 

به گزارش خبرگزاری روستا، غلامرضا صالحی با اعلام این خبر، اظهار داشت:

به روستاهای محروم خدمات ویژه‌ای در زمینه مسکن ارائه شده است و اجرای طرح هادی روستایی و اخذ سند اماکن روستایی، بهسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی از مهمترین و محوری ترین اقدامات انجام گرفته از سوی بنیاد مسکن به شمار می‌رود.

مدیر کل بنیاد مسکن استان تهران خاطرنشان کرد: کوچک بودن محدوده بافت نسبت به تقاضای مردم، مشکل قانونی و کارشناسی از مشکلات اجرای طرح هادی در جنوب پایتخت، شهرهای اطراف تهران به ویژه منطقه ری به شمار می‌رود.
 

*** مشکل قانونی اجرای طرح هادی

 
 
وی به مشکل قانونی اجرای طرح هادی اشاره و بیان کرد:
مجلس قانونی را تصویب کرده تا روستاهای واقع در حریم شهرها باید موازی دیده شوند و روستاهای اطراف تهران و جنوب پایتخت، مهاجر پذیر بوده و پذیرش مهاجرین در این روستاها، سبب بروز مشکل در زمینه اجرای طرح هادی می‌شود.
صالحی به مشکلات قانونی دیگر در راستای اجرای طرح هادی اشاره و عنوان کرد: محدوده روستاها مشخص است اما این بخش با حریم شهرها تداخل پیدا کرده و مشکلاتی را ایجاد می کند.
 مدیر کل بنیاد مسکن تهران خاطر نشان کرد:
در اطراف روستاها، مزارع و اراضی زراعی واقع شده و مردم بدون اجازه در این قسمت‌ها اقدام به ساخت و ساز کرده که این نوع بناها بر اساس قانون، تخریب می‌شوند.
صالحی افزود: ساخت و سازهایی که در حال حاضر در روستاها انجام می‌شود عمدتا غیر اصولی و غیرفنی بوده و نظارتی بر روی آنها وجود نداشته و مراجع صدور پروانه در این بخش‌ها نظارت جدی ندارند.
 
 

*** ضرورت قوی‌تر شدن ضوابط و مقررات 

 
 
صالحی با بیان اینکه باید ضوابط و مقررات و پایبندی مراجع صدور پروانه از سوی دستگاه‌های نظارتی قوی‌تر شود، بیان داشت:
مسئولین در این حوزه خود را نسبت به این مقررات پایبند بدانند و شهرداری‌ها و دهیاری‌ها، برخورد درست و مقتدرانه با متخلفان در حوزه مسکن روستایی را نداشته و سختگیری در این حوزه نمی‌کنند.
مدیرکل بنیاد مسکن استان تهران ادامه داد:
گرانی و تورم مسکن در تهران موجب مهاجرت افراد به سمت روستاها شده در حالیکه برنامه‌ریزی برای تعداد جمعیت ساکن این روستاها انجام شده است.
 
*** جزئیات این طرح
 
 
به گزارش روستا، طرح هادی روستایی با هدف ایجاد تسهیلات لازم جهت بهبود مسکن روستاییان، هدایت فیزیکی روستاها و تامین عادلانه امکانات انجام می گیرد.
 
پایه چنین طرح هایی در کشور از سال ۱۳۶۲ و تحت عنوان، روان بخشی روستاها، در یکی از نقاط روستایی شهرستان شهرکرد و توسط وزیر مسکن و شهرسازی وقت به اجرا گذاشته شد، و در سال های بعد به خصوص از سال ۱۳۶۶ توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با جدیت تمام پی گیری شد.
 
 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید