کد خبر:101034
پ
پوشش گیاهی
مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری:

تقویت پوشش گیاهی عامل مهمی در کاهش سیلاب‌ها است

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، تقویت پوشش گیاهی را عامل مهمی در کاهش سیلاب‌ها عنوان کرد.

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری، تقویت پوشش گیاهی را عامل مهمی در کاهش سیلاب‌ها عنوان کرد.

 

***  تقویت پوشش گیاهی عامل مهمی در کاهش سیلاب‌ها

 

به گزارش خبرگزاری روستا، ابوالقاسم حسین‌پور حفظ و احیای پوشش گیاهی را از جمله رسالت‌های ذاتی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری خواند و اظهار داشت:

تقویت پوشش گیاهی هدف و جوهره اصلی کلیه طرح های منابع طبیعی است که به انحاء مختلف در قالب طرح‌های متفاوت اعم از احیای جنگل، مرتع، بیابان و همچنین عملیات بیولوژیک و بیومکانیک در قالب طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری در سطح حوزه‌های آبخیز هدف‌گذاری می‌شوند.

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری  پوشش گیاهی را سرباز حفظ آب و خاک دانست و تصریح کرد:

گیاه به عنوان سدی زنده در برابر جریان رواناب ایستادگی می کند و با افزایش نفوذ باران و سیلاب به درون زمین، از حجم و شدت سیلاب‌ها در مقایسه با اراضی مشابه بدون پوشش گیاهی به شکل محسوسی می کاهد.

 

*** مدیریت سیلاب در سطح حوزه‌های آبخیز

 

مدیر کل دفتر کنترل سیلاب سازمان جنگل‌ها، سال ۱۳۹۸ را علی‌رغم تمامی رخدادهای آن، بواسطه وقوع سیل های متعدد و مخرب، سال سیلاب نامید و اشاره داشت:

با توجه به شرایط تغییرات اقلیمی و تشدید سیلاب‌ها، باید به مقوله پوشش گیاهی بیش از گذشته پرداخته شود.

وی ادامه داد: تقویت پوشش گیاهی از جمله روش ‌های غیرسازه‌ای مدیریت سیلاب در سطح حوزه‌های آبخیز به حساب می آید که با توجه به نقش پیشگیرانه پوشش گیاهی در کاهش سیل خیزی، در چهارچوب اهداف مدیریت ریسک سیل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 

***  اصلی‌ترین عوامل محدود کننده توسعه پوشش گیاهی

 

حسین پور، خشکی و کمبود رطوبت را به عنوان اصلی‌ترین عامل محدود کننده توسعه پوشش گیاهی در کشور برشمرد و اضافه کرد:

در این راستا گسترش سامانه های آبگیر باران (میکروکچمنت ها) در سطح حوزه های آبخیز در قالب طرح های آبخیزداری و آبخوانداری با بهره‌گیری از تکنیک های دانش بومی با مشارکت مردم در سال آینده در زمره اولویت‌های کاری دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری قرار دارد.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیر کل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری  در پایان از ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان‌ها خواست با جهت گیری درست، برنامه های سال آتی را با تقویت این رویکرد در سطح حوزه های آبخیز پیشنهادی ارائه کنند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید