کد خبر:101223
پ
تولید
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی:

پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال زراعی ۹۹

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال زراعی ۹۹ خبر داد.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال زراعی ۹۹ خبر داد.

 

*** پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال زراعی ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری روستا، اسماعیل اسفندیاری‌پور در رابطه با تولید گندم در سال ۱۳۹۹، اظهار داشت:

از اول مهرماه سال ۹۸ تا اول فروردین‌ماه سال جاری ۱۸۴ میلی متر بارندگی داشته‌ایم و این در حالی است که در شرایط مشابه سال گذشته ۲۰۵ میلی متر بارندگی داشتیم و شاخص بارندگی در بلندمدت نیز ۱۶۶ میلی‌متر بوده است.

بر این اساس، بارندگی امسال ۱۱ درصد بیشتر از شاخص بلندمدت و نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کمتر بوده و با این حال، شرایط مطلوب است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۴ میلیون تن گندم امسال در کشور تولید شود و امکان خرید حدود هم ۱۰.۵ میلیون تن گندم وجود دارد که البته تحقق این امر به شرایطی که پیش می‌آید، بستگی دارد.

 

*** بیماری گندم

 

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی گفت:

با همکاری پتروشیمی‌ها، کود اوره از طرف شرکت خدمات حمایتی تامین و کود مورد نیاز مصرف سرک در اختیار مناطق قرار می‌گیرد که حاوی عنصر نیتروژن است و مصرف آن در مراحل شیری و پر شدن دانه بر کیفیت پروتئین و گلوتن دانه گندم تاثیر مثبت دارد.

اسفندیاری‌پور خاطرنشان کرد: نکته مهم برای بیماری‌های گندم این است که کشاورزان علف‌های هرز و آفت سن را با چشم می‌بینند و به راحتی مبارزه می‌کنند اما در مبارزه با سایر بیماری‌ها زمانی متوجه می‌شوند که کاری نمی توانند بکنند.

 

*** برداشت نوبرانه از ۵ فروردین آغاز می‌شود

 

وی در توصیه‌ای به کشاورزان، بیان داشت: کشاورزان در مزارع آبی و مناطق پر باران گندم دیم حتما دو تا سه مرحله از قارچ‌کش‌ها برای مبارزه با بیماری‌ها استفاده کنند.

اسفندیاری‌پور با بیان این که به دلیل بارندگی‌های جاری، امسال برداشت گندم در اقلیم گرم و خشک حدود ۳ تا ۵ روز به تاخیر افتاده است، افزود:

برداشت نوبرانه گندم از پنجم و ششم فروردین ماه در استان‌های بوشهر و سیستان و بلوچستان آغاز می شود و چیزی بین ۱.۵ تا ۲ درصد این برداشت در فروردین‌ماه و حجم ۱۷ تا ۱۸ درصد نیز در اردیبهشت‌ماه انجام می شود.

 

*** مجموعه اقدامات صورت گرفته

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی در پایان اظهار داشت:

تامین بذور اصلاح‌شده، کود شیمیایی، ماشین‌آلات مورد نیاز و مشاوره‌های فنی به کشاورزان و تولیدکنندگان از مجموعه اقدامات صورت گرفته برای تولید گندم در سال زراعی ۹۸ بوده است و با لطف و رحمت الهی امسال جزو سال‌های خوبی است که انشاالله تولید گندم مناسبی خواهیم داشت و این گندم تولیدی، تحویل سیلوها خواهد شد

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید