اخبار برگزیده

کد خبر:101239
پ
جهش تولید
خبرگزاری روستا گزارش می‌دهد:

جهش تولید و سه ضلع کارآفرینی، سرمایه گذاری و مشارکت مردمی

برخی کارشناسان لازمه جهش تولید را وجود سه ضلع مهم، کارآفرینی، سرمایه گذاری و مشارکت مردمی در کنار یکدیگر می‌دانند.

برخی کارشناسان لازمه جهش تولید را وجود سه ضلع مهم، کارآفرینی، سرمایه گذاری و مشارکت مردمی در کنار یکدیگر می‌دانند.

 

*** جهش تولید و مثلث مهم

 

به گزارش خبرگزاری روستا، بسیاری از کارشناسان، جهش تولید را نیازمند حضور کارآفرینان و سرمایه گذاران در کنار دولت می‌دانند که در کنار آن مشارکت مردمی نیز می‌تواند نقش ویژه‌ای را به عهده بگیرد.

 

برای کشورهای در حال توسعه، اقتصاد و بطور خاص، تولید از اهمیت زیادی برخوردار است و همواره برای یک دوره نسبتا طولانی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

 

البته این موضوع مهم برای کشوری مثل ایران که حدود یک دهه درگیر جنگ بوده و سالیان متمادی در معرض تحریم ها قرار داشته و حتی چند سالی نیز رکود را تجربه کرده است، اهمیتی مضاعف دارد و دقیقا به همین دلیل است که رهبر معظم انقلاب سالهاست ایم مهم را محور شعار سال قرار داده است، زیرا همه به این واقعیت اذعان دارند که یک اقتصاد قدرتمند و پویا می تواند سایر بخش‌های کشور را نیز تقویت و در نهایت رفاه اجتماعی را برای مردم به ارمغان ببیاورد.

 

با توجه به این واقعیت است که کارشناسان تاکید دارند ما برای پیشبرد سیاست ها و اهداف در حوزه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و افزایش محسوس رفاه جامعه متناسب با روند جهانی به یک اقتصاد با رشد بالا نیاز داریم و باید تا حد امکان در این زمینه برنامه ریزی، سیاستگذاری و عملکردی بایسته و شایسته این وضع داشته باشیم.

 

*** موانع و نیازهای تحقق جهش تولید

 

در خصوص موانع و راهکارهای تحقق جهش تولید نیز باید گفت، موانع و محدودیت های زیادی وجود دارد؛ اما تجربه و سابقه تاریخی ایران نشان می دهد که می توان در بستر محدودیت ها رشد قابل توجهی داشت.

 

اما باید به این واقعیت توجه داشت که جهش تولید نیازمند یک بخش کارآفرین و سرمایه گذار، یک بدنه نیروی انسانی در سطوح مختلف، مجموعه قوانین و مقررات پشتیبان و از همه مهم تر منابع مالی کافی است.

 

البته در کنار این نیازهای مهم و بایسته، نباید از مشارکت مردم که می توانند نقش برجسته ای را ایفا کنند، غافل شد.

 

*** نقش نظام مالیاتی در تحقق جهش تولید

 

به گزارش خبرگزاری روستا، در پایان این تحلیل، پیرامون نیازها و اقداماتی که باید برای تحقق جهش تولید شکل بگیرد، می‌توان به چند مورد مهم اشاره داشت.

در این میان نظام مالیاتی نقش قابل توجهی در اقتصاد کشور دارد که در این حوزه باید در راستای شناسایی بخش هایی که درآمد سرشاری دارند، اما هیچگونه پرونده مالیاتی ندارند یا مالیات واقعی را پرداخت نمی‌کنند، گام‌های اساسی برداشت.
در این میان نباید از پایه‌های مالیاتی جدید غافل شد که سالهاست کارشناسان اقتصادی بر تحقق آن تاکید دارند.

 

*** بانک، بازار سرمایه و جهش تولید

 

در این میان شبکه بانکی از جمله عوامل مهمی است که باید وظیفه خود را بداند و نقش خود را به خوبی ایفا کند.این متغیر مستقل در توسعه اقتصادی کشور باید در راستای تحقق جهش تولید حرکت کند و در این مسیر تا حد امکان با کارگیری روش های بهتر و کارآمدتر منابع بیشتری را جذب و در اختیار تولید قرار دهد.

بازار سرمایه نیز می‌تواند کمک شایانی به جذب سرمایه و هدایت آن به سمت تولید داشته باشد.

البته از این عوامل که بگذریم نباید از ثبات اقتصادی و کاهش تورم بعنوان عوامل مهمی که می‌تواند در تحقق جهش تولید نقش بسزایی داشته باشد، غافل شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نوزده =

کلید مقابل را فعال کنید