کد خبر:101320
پ
گوشت مرغ
مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام اعلام کرد

کاهش عوارض صادرات مرغ/ بازار نهاده‌های دامی تا دو هفته آینده متعادل می‌شود

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با اشاره به کاهش عوارض صادرات مرغ اعلام کرد بازار نهاده‌های دامی تا دو هفته آینده متعادل می‌شود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با اشاره به کاهش عوارض صادرات مرغ اعلام کرد بازار نهاده‌های دامی تا دو هفته آینده متعادل می‌شود.

 

*** توقف واردات خوراک دام

 

به گزارش خبرگزاری روستا، حسن عباسی معروفان با اشاره به اینکه روند واردات خوراک دام به دلیل مشکلات ارزی و گمرکی حدود سه ماه متوقف بود، افزود:

از ابتدای امسال به تدریج این مشکلات برطرف شده به طوری که طی حدود ۲۵ روز اخیر، روال عادی شده است.

 

وی در ادامه افزود::
در مجموع از ابتدای سال تاکنون شرکت پشتیبانی امور دام بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن توزیع شده و بخش خصوصی هم ۷۰۰ هزار تن نهاده وارد کرده است.

 

*** میزان مصرف نهاده دامی در کشور

 

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور تصریح کرد:
ماهانه به طور متوسط یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن نهاده دامی در کشور مصرف می‌شود که یک میلیون تن آن از طریق واردات تامین می‌شود و در نهایت تا دو هفته آینده با ادامه روند واردات، عرضه پاسخگوی تقاضا شده و بازار به تعادل می‌رسد.

 

عباسی معروفان در ادامه اضافه کرد:
قیمت مصوب نهاده‌های دامی تغییر نداشته، اما بدلیل کمبود آن، قیمت‌هایی در بازار آزاد شکل گرفته که فراتر از قیمت مصوب است و به هیچ وجه مورد تایید شرکت پشتیبانی امور دام نیست، اما با ادامه روند واردات در دو هفته آتی، این مشکل هم برطرف شده و نهاده‌ها با نرخ مصوب به دست دامداران و مرغداران می‌رسد.

 

*** نهاده دامی در گمرک

 

وی با بیان اینکه به طور دائم نهاده وارد گمرکات می‌شود، افزود:
اکنون بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن نهاده در گمرک موجود است ضمن اینکه هیچ مشکلی در ترخیص آن وجود ندارد و با همکاری بانک مرکزی و گمرک این نهاده‌ها در حال ترخیص هستند.

 

مدیرعامل پشتیبانی امور دام کشور ادامه داد:
در حال حاضر با توجه به اینکه در زمان اوج برداشت سبزی، صیفی و برخی دیگر از محصولات هستیم استفاده از کامیون اوج گرفته و تنها مشکل، کمبود کامیون است که از وزارت راه درخواست می‌کنیم در خصوص تامین کامیون‌های مورد نیاز، یاری رسان ما باشد.

اکنون روزانه ۲۰ تا ۲۵ هزار تن نهاده‌های دامی از بنادر تخلیه می‌شودکه در صورت تخصیص کامیون‌های مورد نیاز، این رقم به روزانه پنجاه هزار تن می‌رسد، اما اگر این اتفاق هم نیفتد در بدبینانه‌ترین حالت باز هم بازار در دو هفته با روند فعلی به تعادل خواهد رسید.

 

*** کاهش عوارض صادرات مرغ

 

مدیرعامل پشتیبانی امور دام با اشاره به اینکه بدلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی تالارها و رستوران‌ها مصرف مرغ کاهش ۳۷ درصدی داشته و میزان مازاد شکل گرفته است، گفت:
برای جلوگیری از ضرر مرغداران، شرکت پشتیبانی امور دام بیش از ۸۷ هزار تن خرید تضمینی از مرغداران داشته و این روند همچنان ادامه دارد تا زمانی که مرغ مازاد به حداقل برسد.

 

وی در ادامه افزود: عوارض صادرات هم برای پشتیبانی امور دام به صفر رسیده و برای مرغداران بخش خصوصی هم از پنج هزار تومان به یک هزار و ۵۰۰ تومان کاهش یافته است.

 

*** قیمت مرغ

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مدیرعامل پشتیبانی امور دام در پایان، اظهار داشت:
برای تشویق بیشتر مرغداران و کاهش میزان مازاد، از روز گذشته مرغ‌های با وزن یک هزارو ۴۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ گرم که سایز استاندارد است بجای ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان با قیمت ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان خریداری می‌شود.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید