اخبار برگزیده

کد خبر:101439
پ
N82392425-71337168
معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی:

احیا ۴۴ بنای تاریخی روستایی/ نقش بناهای تاریخی در کسب درآمد

معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی از احیا ۴۴ بنای تاریخی روستایی خبر داد.

معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی از احیا ۴۴ بنای تاریخی روستایی خبر داد.

 

***نقش بناهای تاریخی در کسب درآمد

 

به گزارش خبرگزاری روستا، هادی میرزایی با تاکید بر نقش بناهای تاریخی وکسب درآمد از آنها دراین‌باره اظهار داشت:
اشتغال‌زایی و ایجاد بسترهای مناسب برای فعالیت روستایی دو محور مهمی است که با احیا و مرمت ابنیه یادشده می‌توان بخش شایان توجهی از آن را محقق ساخت.
همچنین با حفظ شأن و هویت بناهای تاریخی، می‌توان زمینه‌ساز پویایی و کارآمدی اقتصاد روستایی شد و اگر ما با نگاه کارشناسی و هدفمند بتوانیم چنین بسترهایی را ارتقا دهیم به زودی دستاوردهای قابل اتکایی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.

 

رئیس هیأت مدیره صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی با اشاره به افزوده‌شدن توسعه صنایع دستی و فرش دستباف به حوزه مأموریت‌های مؤسسه متبوع خود، گفت:
بناهای تاریخی که در بافت روستایی قرار دارند به‌دلیل مختصات خاص معماری‌شان می‌توانند با هزینه مرمتی مناسب در چرخه احیا قرار گیرند. امروز تحقق مهاجرت معکوس نیازمند اقدامات عملی است که احیا بناهای تاریخی یکی از این‌فعالیت‌ها به‌شمار می‌رود.

 

*** احیا ۴۴ بنای تاریخی روستایی

 

در ادامه این نشست، معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت توسعه روستایی با استقبال از هم‌افزایی میان دستگاه‌های مختلف برای رشد و توسعه حوزه‌های مرتبط با روستاهای کشور، گفت:
باید به موضوع بناهای تاریخی روستایی بیشتر اهمیت داد و در اینجا لازم است که مصوباتی جامع و کارشناسی‌شده برای تدقیق امورات مربوط به این‌حوزه به تصویب برسد تا سیاست‌های اتخاذی با تغییرات مدیریتی دچار خدشه نشوند.

کاوه معراجی با بیان اینکه کاروانسراها و بناهای تاریخی همواره مرکز ثقل محیط پیرامونی خود بوده‌اند، افزود:
معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم در مرحله کنونی برای احیا ۴۴ خانه روستایی با محوریت اشتغال‌زایی در کنار صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی خواهد بود و تمام ظرفیت خود را برای توسعه این‌مهم به‌کار خواهد بست.تفکر اقتصادی باید در کنار توسعه فرهنگ روستایی باشد. سه‌عنصر مؤثر که در هر جامعه‌ای باعث پیشرفت می‌شود، جامعه، تولید و هنر است و به نظر می‌رسد که این‌پروژه موفق خواهد بود چرا که این‌سه عنصر را داراست.

 

*** نقش دولت در ایجاد مشاغل روستایی

 

سعیدرضا جندقیان، معاون امور دهیاری‌های سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور نیز با اشاره به لزوم پررنگ‌تر بودن نقش تسهیل گیری دولت در ایجاد مشاغل روستایی، گفت:
امروز بحث آموزش به منظور ایجاد اشتغال پایدار در جوامع روستایی یکی از موضوعات مهمی است که سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها آن را در مناطق روستایی دنبال می‌کند. سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها آمادگی آن را دارد که با اعطای تسهیلات مناسب برای جذب بیشتر سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و جلب مشارکت‌های عمومی در جوامع روستایی توسعه فرهنگ احیا بناهای تاریخی روستایی را بیش از پیش محقق سازد.

 

*** نادیده گرفتن فعالیت‌های روستائیان

 

به گزارش خبرگزاری روستا، در پایان نشست همچنین معاون سابق توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران، در خصوص اهمیت دادن به فعالیت‌های روستائیان گفت:
تا وقتی ارزش واقعی داشته‌های ارزشمند روستاییان به درستی نمایان نشود، کارآفرینان در این‌حوزه سرمایه‌گذاری قابل اتکایی نخواهند کرد.
سکینه اشرفی ضمن حمایت از طرح احیا ۴۴ بنای تاریخی روستایی با محوریت اشتغال‌زایی، این‌اقدام را گام اثربخشی برای نمایان ساختن ارزشمندی‌های موجود در روستاها خواند و گفت:
در روستاها ما نیازمند شرکت‌های اجتماعی هستیم که با نگاه بازار محور توانمندی‌های روستاییان را بالا ببرند و زمینه حضور بیشتر کارآفرینان را در این عرصه مهیا سازند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 17 =

کلید مقابل را فعال کنید