کد خبر:101466
پ
۱۳۹۵۰۵۲۰۱۱۴۱۳۴۳۵۷۸۳۴۱۶۸۴
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

دلایل اصلی گران شدن نهاده‌های دامی/انحصار واردات در اختیار ۹ شرکت است

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن تشریح دلایل اصلی گران شدن نهاده‌های دامی معتقد است انحصار واردات در اختیار ۹ شرکت است.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن تشریح دلایل اصلی گران شدن نهاده‌های دامی معتقد است انحصار واردات در اختیار ۹ شرکت است.

 

*** افزایش قیمت نهاده‌های دامی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، جلال محمودزاده با اشاره به افزایش قیمت نهاده‌های دامی در چند وقت اخیر و تاثیر آن بر قیمت گوشت و مرغ، گفت:

در بحث نهاده‌های دامی چند مشکل وجود دارد.

 

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی با بیان اینکه اولین مشکل این است که ذخایر استراتژیک در پشتیبانی امور دام بسیار پایین است، ادامه داد:

به جای اینکه ما شش ماه ذخیره داشته باشیم نهایتاً برای بیست روز ذخایر داریم که این مشکل باید حل شود.

 

*** تخصیص ارز

 

نماینده مردم مهاباد در مجلس دومین مشکل در افزایش قیمت نهادهای دامی را عدم تخصیص ارز دولتی عنوان کرد و اظهار داشت:

برای تامین نهاده‌های دامی یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در چهارماه گذشته نیاز بوده است که تنها دولت ۴۰۰ میلیون دلار به این موضوع اختصاص داده است.

 

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس سومین مشکل را انحصار در واردات نهاده‌های دامی دانست و اضافه کرد:

در حال حاضر ۹ شرکت کار واردات نهاده های دامی را انجام می دهند و برخی از این شرکت‌ها محموله‌های خود را در پایانه ها نگه می دارند تا عرضه و تقاضا به هم بریزد و محموله های خود را با قیمت‌های بالاتر بفروشند.

 

محمودزاده تصریح کرد: این انحصار در واردات باعث شده که برخی با قیمت ها بازی کنند و باعث رشد قیمت گوشت و مرغ در کشور شوند.

اگر در واردات نهاده‌های دامی با ایجاد تعاونی رقابت ایجاد کنیم می توانیم برخی از مشکلاتی که امروز گریبان واردات این محصولات را گرفته را حل و فصل کنیم.

 

*** انحصار واردات

 

نماینده مهاباد در مجلس اضافه کرد:

یکی از راهکارهایی که می توان بحث انحصار در واردات نهاده های دامی را ریشه کن کرد این است که به خود مرغداران و دامداران اجازه واردات نهاده‌های دامی داده شود تا خود آنها مستقیم و بی‌واسطه نهاده‌ها را وارد کنند.

 

به گزارش خبرگزاری روستا، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان با بیان اینکه یکی از مشکلات دیگر مرغداران حمل و نقل نهاده های دامی است، گفت:

وقتی تولید کنندگان از سایت مربوطه خرید می‌کنند ۴ ماه بعد کالای خود را تحویل می‌گیرند و پس از تحویل مشکلی که ایجاد می‌شود این است که برای حمل محموله‌های خود باید هزینه های گزافی را پرداخت کنند که در این راه دولت باید خود مسئولیت جابجایی را بر عهده می‌گرفت.

این مشکلاتی که بنده نام بردم باعث شده که تولیدکنندگان رغبت چندانی نداشته باشند و طبق آماری که به دست اعضای کمیسیون رسیده حدود ۵۰ درصد جوجه ریزی ها در سال جاری کاهش پیدا کرده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

کلید مقابل را فعال کنید