اخبار برگزیده

کد خبر:101505
پ
طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی استان ایلام:

آغاز بهره برداری ۱۵۰۰ هکتار از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان ایلام

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی استان ایلام از بهره برداری ۱۵۰۰ هکتار از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان ایلام خبر داد.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی استان ایلام از بهره برداری ۱۵۰۰ هکتار از طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان ایلام خبر داد.

 

*** طرح احیای اراضی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، علیمراد اکبری با اعلام این مطلب، اظهار کرد:
احیای ۵۰ هزارهکتار ازاراضی استان درقالب طرح احیای اراضی ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و ایلام، طرح گرمسیری و توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی دراستان ایلام درسطح حدود ۳۰ هزار هکتارمی‌باشد.
طرح های کوچک تامین آب استان درسطح حدود ۲۰ هزار هکتار که مجموعا برای اجرای این طرح‌ها ازسهم وزارت جهاد کشاورزی نزدیک به هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی استان ایلام با اشاره به اراضی آبی، افزود:
با تکمیل پروژه‌های فوق الذکر، اراضی آبی استان ایلام از ۷۰ هزار هکتار به ۱۶۰ هزار هکتار خواهد رسید.
با احتساب اراضی سنتی که مجهز به سیستم های مدرن آبیاری شده اند، حدود ۱۰۰ هزار هکتار از کل اراضی آبی استان در دولت تدبیر و امید مجهز به سیستم های نوین آبیاری شده است.

 

وی یادآور شد:
ازمجموع ۳۰ هزار هکتار طرح گرمسیری و توسعه منابع آب و خاک مرزی در استان ایلام تاکنون ۱۴ هزارهکتار آن به بهره برداری رسیده است و باقیمانده اراضی به مساحت حدود ۱۶ هزار هکتار که در سامانه گرمسیری واقع شده است.
شبکه های فرعی آن ۹۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که به علت عدم تامین آب قابل بهره برداری نیست، لذا استدعا دارد دستور فرمایید منابع مالی مورد نیاز همکاران وزارت نیرو تامین تا سرمایه گذاری های انجام شده که نقش اساسی درتوسعه کشاورزی استان به همراه خواهد داشت مورد بهره برداری قرار گیرد.

 

*** منابع آب استان

 

به گزارش خبرگزاری روستا، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی استان ایلام،بیان کرد:
به منظور استفاده بهینه از منابع آب موجود استان در حال حاضر ۲۰ هزار هکتار از پروژه‌های کوچک تامین آب با ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی از محل اعتبارات استانی در دست اجرا است که در صورت تامین مالی ۴۰۰ میلیارد تومان می‌توان تا پایان این دولت به بهره‌برداری برسند.

رجاء واثق دارم با تکمیل پروژه های فوق الذکر استان ظرفیت کامل توسعه منابع آبی خود برخوردار و نه تنها موجبات توسعه کشاورزی پایدار، ایجاد اشتغال و جبران پیامدهای ویرانگر جنگ تحمیلی فراهم نماید بلکه با گشایش مبادلات اقتصادی با کشور همسایه عراق این استان از انزوای جغرافیایی و اقتصادی رهایی می یابد.
جناب آقای رییس جمهور پروژه ای که هم اکنون به محضر جنابعالی برای افتتاح گزارش می‌شود گزارش کلی آن توسط جناب آقای دکتر خاوازی به استحضار رسید.
بهره برداری از ۱۵۰۰ هکتار از طرح ۲۳ هزار هکتار گرمسیری و توسعه آب و خاک در استان‌های کرمانشاه و ایلام است .
بهره برداری ۱۵۰۰ هکتار از ۲۳ هزار هکتار طرح عظیم توسعه منابع آب و خاک نواحی مرزی در استان ایلام آغاز شد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید