اخبار برگزیده

کد خبر:101511
پ
آبرسانی
خبرگزاری روستا گزارش می‌دهد:

افزایش ۳۵ درصدی آبرسانی به روستاها در هفت سال گذشته

درابتدای دولت یازدهم ۳۳ هزار و ۲۹۷ روستا به آب شرب سالم، بهداشتی و پایدار دسترسی داشتند که این عدد درپایان سال ۹۸ به ۴۴ هزار و ۸۱۱ روستا رسید که حکایت از رشدی ۳۵ درصدی در آبرسانی به روستاها در دولت تدبیر وامید دارد.

درابتدای دولت یازدهم ۳۳ هزار و ۲۹۷ روستا به آب شرب سالم، بهداشتی و پایدار دسترسی داشتند که این عدد درپایان سال ۹۸ به ۴۴ هزار و ۸۱۱ روستا رسید که حکایت از رشدی ۳۵ درصدی در آبرسانی به روستاها در دولت تدبیر وامید دارد.

 

*** آبرسانی به روستاها

 

به گزارش خبرگزاری روستا، ابتدای انقلاب اسلامی تنها هفت هزار و ۱۹۰ روستا از آب شرب سالم، بهداشتی و پایدار برخوداربودند که این میزان تا ابتدای دولت یازدهم به ۳۳ هزار و ۲۹۷ روستا ارتقا یافت.
درآغاز به کار دولت دوازدهم تعداد روستاهای دارای آب شرب سالم، بهداشتی و پایدار به ۳۹ هزار و ۹۳۵ روستا افزایش یافت و با اقدام‌های وزارت نیرو در قالب پویش #هرهفته الف_ب_ ایران این تعداد تا پایان سال ۹۸ به عدد ۴۴ هزار و ۸۱۱ روستا بالغ شد.

ارائه خدمات زیر بنایی به جمعیت روستایی با توجه به نقش روستاها به عنوان جمعیت مولد درکشور، همواره حائزاهمیت بوده و یکی ازمهمترین رسالت‌های کشور و به دنبال آن وزارت نیرو به عنوان متولی تامین آب شرب شهرها و روستاها نیزبوده است.

برهمین اساس با توجه به هدف‌گذاری و تامین اعتبار صورت گرفته از محل ردیف اعتباری بودجه عمومی و تسهیلات صندوق توسعه ملی در طی سال‌های اخیر، مبلغ ۲۰ هزار و ۸۷۸ میلیارد ریال در طول فعالیت دولت یازدهم اختصاص یافته و به ۶ هزار و ۶۳۸ روستا با جمعیت ۴.۳ میلیون نفر آبرسانی شده است.

ازابتدای دولت دوازدهم تا پایان سال ۹۸ نیز تعداد چهار هزار و ۸۷۶ روستا با جمعیت ۳.۴ میلیون نفر با اعتبار ۴۲ هزار و ۱۸۸ میلیارد ریال از نعمت آب شرب و پایدار بهره‌مند شده‌اند.
تسهیلات صندوق توسعه ملی برای تسریع روند تکمیل طرح ها و پروژه های روستایی کشور از ابتدای سال ۱۳۹۳ در قانون بودجه پایدار شده است.

 

*** شبکه‌ آب پایدار

 

به گزارش خبرگزاری روستا، چندی پیش وزیر نیرو درباره آبرسانی به روستاها اظهار کرد:
تا پیش از دولت تدبیر و امید حدود یک میلیون نفر از جمعیت روستایی از شبکه‌ آب پایدار برخوردار بودند.
اما از ابتدای فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم تاکنون هفت میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از روستاییان از شبکه‌ آب پایدار بهره‌مند شدند که تا پایان دولت دوازدهم به ۱۰ میلیون نفر افزایش خواهد یافت.
حدود ۶۰ هزار روستا در کشور با جمعیت حدود ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در کشور وجود دارد که از این تعداد ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در روستاهای بالای ۲۰ خانوار سکونت دارند.
تعدادی روستا در مناطق مختلف کشور هم وجود دارند که هنوز مشکلاتی دارند و تامین آب آنها به شکل پایدار نیست و می‌بایست به روش‌های مختلف برای آنها تامین آب شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سیزده =

کلید مقابل را فعال کنید