کد خبر:101751
پ
گندم
رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی:

نرخ پیشنهادی وزارت جهاد برای خرید گندم ۵۵۰۰ تومان است

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، نرخ پیشنهادی وزارت جهاد برای خرید گندم را ۵۵۰۰ تومان اعلام کرد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور، نرخ پیشنهادی وزارت جهاد برای خرید گندم را ۵۵۰۰ تومان اعلام کرد.

 

*** خرید گندم

 

به گزارش خبرگزاری روستا، محمد شفیع ملک‌زاده با بیان اینکه اگر نرخ خرید تضمینی گندم مناسب نباشد خودکفایی از دست می‌رود، اظهار داشت:

فردا در شورای اقتصاد نرخ گندم تعیین می‌شود. این در حالی است که نرخ پیشنهادی وزارت جهاد ۵۵۰۰ تومان است اما دولت قیمت ۳۸۰۰ تومان را بررسی خواهد کرد.
پیش از این وزارت جهاد قبل از اینکه قیمت کود افزایش یابد نرخ خرید گندم را ۴۶۰۰ تومان درآورده بود در همان زمان دولت نظر دولت روی خرید کیلویی ۳۲۰۰ تومان بود. اما پس از افزایش حدود ۶۰۰ درصدی نرخ کود نظر وزارت جهاد کشاورزی هم تغییر کرد.
طی جلسه‌ای که شنبه و چهارشنبه در وزارت جهاد برگزار شد و نیز ادامه آن امروز هم برگزار خواهد شد نظر وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گندم در سال آینده قیمت ۵۵۰۰ تومان اس. و البته دولت هم باید با در نظر گرفتن این افزایش نهاده‌ها قیمت خود را تغییر دهد.

 

*** افزایش قیمت کود

 

ملک‌زاده در ادامه بیان داشت: نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی کشور هم قبل از افزایش قیمت کود نرخ خرید تضمینی گندم را ۵هزار و ۹۲ تومان ارزیابی کرده بود اما پس از این افزایش‌ها معتقد است که خرید تضمینی گندم در سال آینده باید ۵۸۴۲ تومان باشد.
دولت باید طبق قانون نرخ خرید تضمینی گندم را تا پایان شهریور اعلام کند و البته بر اساس همین قانون قیمت منطقی که نرخ تورم هم در آن محاسبه شده باشد.
در صورتی که دولت قیمت مناسبی برای خرید تضمینی گندم اعلام نکند کشاورزان هم از کشت این محصول استراتژیک استقبال نخواهند کرد و طبیعی است که محصولات دیگری مانند سبزی و صیفی خواهند کاشت که برای آنها سود آور است.

 

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در پایانف اظهار داشت:
چندین بار کشاروزان اعلام کردند که چرا باید دولت بر اساس بودجه خودش نرخ خرید گندم را تعیین کند در حالی که باید قیمت تمام شده محصول و یک سود معقول را برای کشاورز در نظر داشته باشد.
نامه‌ای هم به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بوجه ارسال کردیم تا در جلسات تعیین نرخ تضمینی گندم نماینده کشاورزان نیز حضور داشته باشد.

 

*** قیمت خرید دولت

 

به گزارش خرگزاری روستا، شنیده‌ها حاکی از آن است که در جلسه فردای شورای اقتصاد دولت می‌خواهد قیمت ۳۸۰۰ تومان را برای نرخ خرید تضمینی گندم در سال آینده بررسی کند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 9 =

کلید مقابل را فعال کنید