کد خبر:101864
پ
ارونقی
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران:

ابلاغ بخشنامه مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص ترخیص کالاهای رسوبی به گمرکات کشور

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از ابلاغ بخشنامه مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص ترخیص کالاهای رسوبی از بنادر و گمرکات کشور به کلیه گمرکات کشور خبر داد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از ابلاغ بخشنامه مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص ترخیص کالاهای رسوبی از بنادر و گمرکات کشور به کلیه گمرکات کشور خبر داد.

 

*** ابلاغ بخشنامه مصوبات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به گمرکات کشور

 

به گزارش خبرگزاری روستا، به نقل از خبرگزاری صنایع، مهرداد جمال ارونقی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری ضمن اشاره به مصوبات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، اظهار داشت:
بخشنامه مصوبات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص ترخیص کالاهای رسوبی از بنادر و گمرکات کشور و همچنین ترخیص کالاها بدون نیاز به ویرایش ثبت سفارش و سازوکار اقدام در خصوص کالاهای موضوع بند ۱ ماده ۳۸ یا کالاهای فاقد ثبت سفارش تا ساعتی دیگر به گمرکات اجرایی سراسر کشور ابلاغ خواهد شد.

 

*** مصوبات اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص ترخیص کالاهای رسوبی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در جلسه اخیر خود مصوبات جدیدی را برای ترخیص کالاهای رسوبی به بانک مرکزی و ۶ وزارتخانه ابلاغ کرد.

مصوبات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی ‌دولت به شرح زیر است:

بانک مرکزی باید نسبت به تأمین ارز ترجیحی کالاهای اساسی فاقد اسناد مالکیت با اولویت اعلامی وزارت صنعت اقدام کند.

بانک مرکزی نسبت به صدور اعلامیه تأمین ارز برای کالاهای اساسی اعتباری با تعهد ۳ ماهه (جهت تأمین ارز ترجیحی) اقدام کند.

کالاهای اساسی و کالاهای ضروری مورد نیاز واحدهای تولیدی با تشخیص و اعلام وزارت صنعت (دارای قبض انبار تا ۱۰ آبان ۹۹)، بدون الزام به کدرهگیری بانک مرکزی از گمرکات ترخیص شوند.

از ۱۰ آبان به بعد، واردکنندگان می توانند از رویه های بانکی (ارز نیما) واردات در مقابل صادرات برای پروانه های صادراتی سال ۹۸ به بعد ارز اشخاص از طریق سامانه جامع تجارت ( کنترل توسط صمت و بانک مرکزی) استفاده کنند.

گمرک ایران نسبت به ترخیص درصدی کالاهای اساسی و نهاده های تولید (ردیف تعرفه و اولویت توسط وزارت صنعت اعلام می شود) تا سقف ۹۰ درصد که در صف تخصیص یا تأمین ارز بانکی باشند، اقدام کند.

چنانچه ردیف تعرفه مندرج در ثبت سفارش کالا با استنباط گمرک تغییر کند، مشروط براین که شرح تجاری کالا تغییر نکند و ردیف تعرفه استنباطی گمرک، در زمره ردیف تعرفه کالاهای ممنوعه (گروه۴) ،اولویت ارزی غیرفعال(گروه ۲۷) و یا کالاهای دارای تولید مشابه داخلی نباشد درخصوص اقلام گروه های ۱ و ۲۱،۲۲،۲۳ و ۲۴ ، نیازی به اصلاح ثبت سفارش وزارت صنعت نخواهد بود.

خبرنگار:محمد رجبی

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید