کد خبر:101956
پ
صادرات تخم‌مرغ
دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران:

اجرای طرح تخم‌ مرغ بسته‌بندی قیمت را به ۳۶ هزار تومان کاهش می‌دهد

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران معتقد است، در صورتی که طرح اجباری شدن عرضه تخم‌ مرغ بسته‌بندی در کشور اجرا شود، هرشانه ۳۰ عددی به قیمت مصوب ۳۶ هزار تومان به دست مردم خواهد رسید.

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران معتقد است، در صورتی که طرح اجباری شدن عرضه تخم‌ مرغ بسته‌بندی در کشور اجرا شود، هرشانه ۳۰ عددی به قیمت مصوب ۳۶ هزار تومان به دست مردم خواهد رسید.

 

*** تولید و مصرف تخم‌مرغ تراز است

 

به گزارش خبرگزاری روستا، سید فرزاد طلاکش با بیان اینکه تولید و مصرف تخم مرغ تراز است و کمبودی وجود ندارد، اظهار کرد:

هرکیلوگرم تخم مرغ به قیمت ۳۵ هزار تومان (شانه ای ۷۰ هزار تومان) در مرز چذابه خریداری و به عراق قاچاق می شود که این امر در افزایش قیمت تخم‌ مرغ در بازار نقش دارد اما باید توجه داشت که عوامل مهم و اصلی تری نیز در افزایش قیمت این مصحصول در بازار نقش داشته‌اند.

وزارت جهاد کشاورزی طبق ابلاغ رییس جمهور مسئول تنظیم بازار تخم مرغ تا عمده فروشی است و مسئولیت تنظیم بازار خرده فروشی بر عهده وزارت صنعت است اما وزارت جهاد کشاورزی اصرار به دخالت در عرضه مغازه و خرده فروشی را نیز دارد.

 

دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم گذار ایران به اشاره به اینکه شرکت پشتیبانی امور دام از مرغدار می‌خواهد که بخشی از تولیدات خود را الزاماً به آن شرکت بدهند تصریح کرد:

این امر چنان تلقی می شود که مرغدار مجاز است مابقی تخم مرغ خود را به هر قیمتی در بازار به فروش رساند؛ این دو نرخی شدن باب سوداگری را در بازار باز کرده است.

تخم مرغ فقط در تره‌بار نرخ دولتی عرضه می شود و در تمام ۳۴۰ هزار فروشگاه‌های خرده فروشی سطح شهرهای کشور و فروشگاه‌های زنجیره ای، نرخ عرضه هر عدد تخم مرغ حداقل ۱۵۰۰ تومان است و تا شانه‌ای ۴۷ هزار نیز به فروش می‌رسد؛ اگر در نظر گیرم که ۳ تخم مرغ ضایعاتی و شکسته در هر شانه وجود داشته باشد قیمت هرشانه تخم مرغ به ۵۰ هزار تومان میرسد.

زمانی که تخم‌ مرغ از انبار شرکت پشتیبانی امور دام خارج می‌شود چون شبکه توزیع آن نامشخص است، محموله های آن گم و توسط عده‌ای در بازار آزاد فروخته می‌شود.

 

*** کنترل قیمت‌ها با طرح اجباری شدن بسته بندی تخم‌ مرغ

 

طلاکش در خصوص طرح اجباری شدن بسته‌بندی تخم مرغ، گفت:

اگر کل تخم‌ مرغ وارد بسته بندی شود، کل زنجیره قابل کنترل است و قیمت تخم مرغ با نرخ مصوب ۱۴ هزار تومانی هماهنگ می‌شود؛ این امر عامل یکنواختی قیمت تخم مرغ در تمام مراکز عرضه در کل کشور می شود که دستاورد مهمی است.

برای مردم ثبات و آرامش بازار و اطمینان از سلامت و بهداشت تخم مرغ مهم تر از کمی ارزانتر بودن ولی داشتن هرج و مرج در بازار است و برای دولت نیز دیگر فشار افکار مردمی را به دنبال ندارد.

به دلیل اینکه تخم مرغ قابل شستشو و ضدعفونی نیست و سلول بیولوژیکی است که انواع آلاینده های فیزیکی و شیمیایی به ویژه دراپ لت های کرونا را به خود جذب می کند لذا عرضه بدون بسته بندی تخم مرغ به دلیل کمی ارزانتر به معنی بی اهمیتی به سلامت و بهداشت مردم است و در اقشار ضعیف که ایمنی پایینی دارند باید توجه بیشتری کنند.

در چرخه بسته بندی می توان مسیر تخم‌ مرغ از مرغداری را تا مصرف رصد و مستندات آن را ارائه کرد در این صورت قیمت هم ثابت نگه داشته می‌شود و غیر آن محکوم به شکست است.

مرغداران از این فضای دو نرخی ۱۴ هزار دولتی و ۱۹-۲۰ هزار آزاد راضی هستند اما در حق مردم جفا می‌شود، در صورتی که تخم مرغ تک نرخی شود کسی نمی تواند گرانفروشی کرده و قیمت روی آنرا مخدوش کند.

 

*** قیمت مصوب تخم‌مرغ بسته بندی ۳۶ هزار تومان است

 

به گزارش خبرگزاری روستا، دبیرکل کانون سراسری مرغ تخم‌گذار ایران در پایان پیرامون افزایش قیمت با بسته بندی، اظهار داشت:

باعلام اینکه بسته بندی باعث افزایش قیمت می‌شود در واقع دادن آدرس غلط به مردم است چون قیمت‌های ابلاغی انجمن تخم مرغ شناسنامه دار کاملاً تحت نظارت سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است است.

تحقق این طرح باعث می‌شود تا ۸۰٪ سهم بسته‌بندی بصورت شانه ۳۰ عددی شناسنامه دار و بسته بندی شرینک درب دار با نرخ ۳۶ هزار تومان عرضه شده و مردم تخم‌ مرغ فله‌ای را که تضمینی نیز به سلامت و بهداشت آن نیست با نرخ های بسیار متفاوت و گران خریداری نکنند و تا پایان سال نیز این قیمت ثابت خواهد ماند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید