کد خبر:102365
پ
مرغ
نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی:

افزایش ۲۰ درصدی تولید مرغ تا یک هفته آینده/ اتمام التهاب در بازار طیور

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از افزایش ۲۰ درصدی تولید گوشت مرغ در پی تصمیم اخیر وزارت جهاد کشاورزی تا یک هفته آینده خبر داد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از افزایش ۲۰ درصدی تولید گوشت مرغ در پی تصمیم اخیر وزارت جهاد کشاورزی تا یک هفته آینده خبر داد.

 

*** نرخ هر کیلو مرغ ۲۵ هزار تومان

 

به گزارش خبرگزاری روستا، حبیب اسداله‌نژاد با اشاره به اینکه قیمت مرغ تغییر چندانی نسبت به روزهای اخیر نداشته است، اظهار کرد:

امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۱۸ هزار تا ۱۸ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ گرم در خرده‌فروشی‌ها ۲۵ هزار تومان است.

هر چند در برخی مغازه‌ها با نرخ‌های بالاتر عرضه می‌شود که این موضوع گرانفروشی و اجحاف در حق مصرف‌کننده است.

 

*** افزایش ۲۰ درصدی تولید گوشت مرغ

 

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط فعلی عرضه و تقاضا پیش‌بینی می‌شود که تغییر محسوسی طی روزهای آتی در بازار مرغ رخ ندهد، گفت:

بنابر تصمیم اخیر وزارت جهاد کشاورزی سن کشتار مرغ از ۴۰ روز به ۴۶ روز افزایش یافته است و قرار شد سهمیه نهاده این چند روز نیز در اختیار مرغدار قرار گیرد که این موضوع می‌تواند تولید گوشت مرغ را ۲۰ درصد افزایش دهد.

 

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه افزایش سن کشتار در تعادل قیمت مرغ در بازار تاثیرگذار است، بیان کرد:

با افزایش سن کشتار و به طبع افزایش تولید مرغ تا حدی از التهابات بازار مرغ کاسته می‌شود.

 

*** ایجاد زیرساخت‌های لازم برای فرهنگ‌سازی تولید مرغ

 

وی با تاکید بر فرهنگ‌سازی تولید مرغ سایز، گفت:

با ایجاد زیرساخت‌های لازم، تولید مرغ سایز باید در دستور کار قرار گیرد.

 

*** واکنش نایب رئیس کانون انجمن صنفی مبنی بر عدم افزایش مرغ

 

اسداله‌نژاد در واکنش به تصمیم اخیر ستاد تنظیم بازار مبنی بر افزایش ندادن نرخ مصوب مرغ، بیان کرد:

با وجود آنکه تشکل‌ها نظرات خود را اعلام کردند، جای این سوال مطرح است که کارگروه تنظیم بازار بر چه مبنایی به این جمع‌بندی رسیده است، درحالیکه قیمت مصوب کنجاله سویا ۲۰ درصد، جوجه یکروزه ۵۰ درصد و ذرت ۱۴ درصد رشد داشته است؟

با توجه به اتخاذ تصمیمات نادرست کارگروه تنظیم بازار، ضربه مهلکی به تولید وارد خواهد شد.

 

*** اتمام التهاب در بازار طیور

 

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره آینده بازار مرغ، گفت:

با افزایش سن کشتار و رشد ۲۰ درصدی تولید مرغ در سطح کشور که عدد بالایی است، پیش‌بینی می‌‎شود که التهابی در بازار مرغ نداشته باشیم.

 

*** قیمت هر قطعه جوجه یکروزه

 

وی متوسط قیمت هر قطعه جوجه یکروزه را ۳ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرد و افزود:

با توجه به افزایش ۳۰۰ تا ۴۰۰ تومانی قیمت جوجه طی روزهای اخیر، اما همچنان قیمت از نرخ مصوب کمتر است‌.

 

*** افزایش قیمت ذرت و کنجاله سویا

 

اسداله‌نژاد از افزایش قیمت ذرت و کنجاله سویا در بازار خبر داد و گفت:

نرخ کنونی هر کیلو ذرت از ۶ هزار و ۵۰۰ تومان و کنجاله سویا ۱۲ هزار تومان در بازار افزایش یافته است که با تخصیص سهمیه بیشتر نیازی به تامین نهاده از بازار آزاد نیست.

علیرغم افزایش قیمت مصوب ذرت و کنجاله سویا، ستاد تنظیم بازار نرخ مرغ را اصلاح نکرده است که این موضوع تولیدکنندگان را نسبت به امر تولید بی‌انگیزه کرده است.

 

*** عدم کمبودی در عرضه مرغ شب عید

 

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ شب عید نداریم، بیان کرد:

بنابر برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر جوجه‌ریزی ۱۳۰ میلیون قطعه برای ایام‌ پایانی سال، کمبودی در عرضه مرغ شب عید نخواهیم داشت.

هر سال در اسفند، قیمت نهاده‌های دامی در بازار افزایش می یابد، اما به سبب آنکه سیستم تامین نهاده‌های دامی دولتی است، امیدواریم شاهد افزایش قیمت نباشیم.

 

*** منتفی بودن بحث صادرات مرغ

 

وی با اشاره به اینکه مشکلی در تولید مرغ نداریم، عنوان کرد:

با توجه به پتانسیل تولید، امکان صادرات یک میلیون تن مرغ مازاد وجود دارد که به علت نبود سیاست‌گذاری منطقی، بحث صادرات منتفی است.

 

*** درخواست کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از دولت

 

به گزارش خبرگزاری روستا، نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در پایان با بیان اینکه دولت به ازای هر قطعه مرغ ۴ کیلو نهاده تامین می‌کند، اظهار داشت:

با توجه به افزایش مصرف مرغ، از دولت تقاضا داریم که سهمیه نهاده دامی را کامل تخصیص دهد، زیرا تامین ۴ کیلو نهاده به ازای هر قطعه و کشتار در سن ۴۰ روز منجر به تولید ۲ کیلو مرغ زنده و ۱.۷۰۰ گرم مرغ گرم می‌شود، در حالیکه با افزایش سهمیه نهاده ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش وزن‌گیری خواهیم داشت که بخشی از کمبود از این طریق جبران می‌شود.

با توجه به اتخاذ تدابیر وزارت جهاد کشاورزی پیش‌بینی می‌شود که از یک هفته آینده ضمن اتمام التهاب در بازار مرغ، رضایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در این خصوص جلب خواهد شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید