کد خبر:102596
پ
گیلان پور
معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی:

برای پایداری در تولید، ناگزیر به افزایش قیمت مرغ شدیم

معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی، افزایش قیمت مرغ را به دلیل پایداری در تولید عنوان کرد.

معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی، افزایش قیمت مرغ را به دلیل پایداری در تولید عنوان کرد.

 

*** قیمت مرغ برای پایداری تولید افزایش یافت

 

به گزارش خبرگزاری روستا، امید گیلان‌پور با بیان این که برای جبران افزایش هزینه تولید مر‌غ و پایداری تولید، ناگزیر به افزایش قیمت شدیم، اظهار کرد:

افزایش در عواملی مانند دستمزد، هزینه حمل و نقل، بستر پرورش و افزایش قیمت واکسن و داروها که حدود ۴۰ درصد هزینه تولید مر‌غ را تشکیل می‌دهند موجب شد برای پایداری تولید، قیمت مرغ را افزایش دهیم.
 
معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه افزود:
در مورد م‍رغ و تخم مر‌غ نهاده اصلی یعنی خوراک طیور را با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی تهیه می‌کنیم و در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهیم.
در این آنالیزی که منجر به قیمت ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان شده است هزینه خوراک طیور در مقایسه با زمانی که قیمت ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان را محاسبه کردیم کمتر از ۵۰ تومان افزایش داشته است.
زیرا در آن زمان ما همه خوراک دام را نمی‌توانستیم به قیمت مصوب تهیه کنیم، اما اکنون همه نیاز مر‌غداران با قیمت‌های مصوب در اختیارشان قرار می‌گیرد.
هم اکنون قیمت به عنوان مهم‌ترین مولفه بازار اصلاح شد که امیدواریم به وضع قبل برگردیم تا مردم مرغ مصرفی خود را به بهترین شکل ممکن و با قیمت‌های مصوب تهیه کنند.
 
 

*** امکان عرضه گسترده مرغ

 
 
وی با بیان این که در چند روز اخیر عرضه گسترده مر‌غ داشتیم، گفت:
باید در نظر داشت که مر‌غ یک روزه تولید نمی‌شود و ۴۵ روز دوره پرورش مرغ است و بعد به بازار عرضه می‌شوند، بنابراین قبلا پرورش پیدا کردند و اکنون امکان عرضه محیا شده است.
 
گیلان‌پور در ادامه افزود:
وقتی قیمت، شرایطی داشته باشد که برای تولیدکننده پوشش کامل هزینه‌هایش ممکن نباشد، به طور طبیعی مقاومت‌هایی درباره عرضه وجود خواهد داشت.
ضمن اینکه مسئله چند قیمتی هم به این موضوع شدت بخشیده است.
به طور نمونه در شهرهایی که اصرار به تثبیت قیمت در ۲۴ ساعت داشتند مشاهده شده که از یک طرف مصرف به شدت افزایش پیدا کرده بود و با صف مواجه بودیم و در مقابل در فروشگاه‌ها، کالاها با قیمت‌های بالاتر به وفور مشاهده می‌شد.
مسئولیت ستاد تنظیم بازار، ایجاد هماهنگی میان اجزا مختلف بازار بوده و سازمان حمایت به عنوان متولی امر قیمت‌گذاری کار کارشناسی را انجام داده است.
 
 

*** موضوع مواد غذایی، بازار تخصصی دارد

 
 
به گزارش خبرگزاری روستا، معاون توسعه بازرگانی جهاد کشاورزی در پایان با بیان این که موضوع مواد غذایی، بازار تخصصی دارد، اظهار داشت:
بر اساس قانون، تمرکز اختیارات مربوط به این موضوع در وزارت جهاد کشاورزی بوده که دو سال است به وزارت صنعت واگذار شده است و همکاران ما در این وزارتخانه هم مشغول فعالیت در این باره هستند ضمن اینکه وقتی قیمت دچار انحراف می‌شود بقیه اجزای بازار هم دچار مشکل می‌شوند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید