کد خبر:102880
پ
ارونقی
معاون فنی گمرک:

دستور رئیس جمهور برای ترخیص فوری کالاهای اساسی

معاون فنی گمرک ایران از دستور رئیس جمهور برای ترخیص فوری کالاهای اساسی خبر داد.

معاون فنی گمرک ایران از دستور رئیس جمهور برای ترخیص فوری کالاهای اساسی خبر داد.

 

*** صدور ترخیص فوری کالای اساسی

 

به گزارش خبرگزاری روستا، مهرداد جمال ارونقی از صدور ترخیص فوری کالای اساسی خبر داد و گفت:

رئیس جمهوری دستور فوری بررسی و رفع مشکل رسوب کالاهای اساسی در بنادر و گمرک به ویژه بندر امام خمینی (ره) را صادر و با پیشنهادات مطرح شده در زمینه ارزی و همچنین موارد مربوط به وزارتخانه‌های صنعت و جهاد کشاورزی و همچنین گمرک ایران موافقت کرده است.

 

معاون فنی گمرک ایران در این رابطه با اشاره به آخرین وضعیت آمار کالاهای اساسی در بنادر، اظهار کرد:

تا ۸ اردیبهشت ماه سال جاری جمع کالاهای اساسی شامل موجودی و کالای موجود در شناورهای پای اسکله و منتظر در لنگرگاه به بیش از ۵.۲ میلیون تن می رسد که حدود ۳.۸ میلیون تن آن در بندر امام خمینی (ره) دپو شده است که این موضوع به طور ویژه به رییس جمهور اعلام شده بود.

 

*** لزوم تسریع در رویه تخصیص و تامین ارز

 

ارونقی بر لزوم تسریع در رویه تخصیص و تامین ارز کالاهای اساسی تاکید کرد و گفت:

براساس تصمیمات ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به تایید رئیس جمهور رسیده است قرار بر این شد تا در مورد موانع و مشکلات تامین ارز، بانک مرکزی رویه تخصیص و تامین ارز کالاهای اساسی را تسریع کند.

 

*** ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت به صورت برخط

 

وی در رابطه با وظایف محول شده به گمرک نیز، تصریح کرد:

گمرک ایران باید طی فراخوان به تمامی متقاضیانی که تمایل دارند از رویه اعتباری استفاده کنند، اعلام کند تا درخواست خود را به بانک مرکزی ارائه و بانک نیز به فوریت نیز ظرف سه روز کاری از زمان اعلام نسبت به موافقت با درخواست اقدام کند.

گمرک موظف است در اسرع وقت اطلاعات مربوط به ترخیص کالاها را به صورت برخط در سامانه جامع تجارت قرار دهد.

 

*** ترخیص ۹۰ درصدی، تمدید شد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون فنی گمرک ایران در پایان با اشاره به پیشنهاد ارائه شده در مورد ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی و موافقتی که رئیس جمهوری در این رابطه داشته، عنوان کرد:

پیشنهاد این بود که کارگروه تنظیم بازار موضوع مجوز ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی را که قبلا تا اسفندماه سال ۹۹ وضع کرده بود برای سال جاری نیز تمدید کند که با موافقت رئیس جمهوری مقرر شد این تمدید صورت گرفته و ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی در صف تخصیص ارز بدون کد رهگیری بانک برای سال جاری نیز انجام شود.

براین اساس گمرک ایران موظف است از متروکه کردن کالاهای اساسی که ترخیص درصدی شده است تا تعیین تکلیف نهایی این کالا جلوگیری کرده و این امکان را فراهم کند تا جهت جلوگیری از فساد کالا نسبت به جایگزینی درصدی از کالاهای اساسی جدیدالورود به جای اقلام قبلی اقدام شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =

کلید مقابل را فعال کنید