اخبار برگزیده

کد خبر:103192
پ
۱۴۰۰۰۲۲۹۰۹۴۲۱۶۳۱۲۲۲۸۰۴۷۷۴
روستا گزارش می‌دهد:

کشاورزی استان فارس ۴۱ هزار میلیارد ریال از خشکسالی خسارت دید

در سال گذشته و اوایل سال جاری خشکسالی بالغ بر۴۱ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان فارس خسارت زد.

در سال گذشته و اوایل سال جاری خشکسالی بالغ بر۴۱ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی استان فارس خسارت زد.

 

*** خسارت به کشاورزی استان فارس

 

به گزارش خبرگزاری روستا، بیش از یک دهه است که سایه خشکسالی بر استان فارس سنگینی می‌کند که این امر سبب خسارت زیاد به منابع آبی استان و کشاورزی شده، در یکی دو سال اخیر بارندگی‌ها نسبت به گذشته بهبود پیدا کرد و این امید در کشاورزان زنده شد که شرایط رو به ترسالی است اما این امید سرابی بیش نبود.

براساس آخرین اعلام هواشناسی استان فارس که روز گذشته ۱۷ خردادماه بوده است، میانگین بارندگی استان فارس در سال زراعی جاری ۱۵۴٫۱ میلی‌متر بوده که در مقایسه با میانگین بارندگی در سال زراعی گذشته که ۴۴۸٫۳ میلی‌متر بوده است ۶۶ درصد کاهش داشته است.

همچنین میانگین بلندمدت بارندگی سال زراعی استان فارس ۲۸۲٫۷ است که نسبت به میانگین بلندمدت سال گذشته ۴۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد و این یعنی خشکسالی تمام نشده بلکه قوی‌تر از گذشته بازگشته است.

موضوعی که مسعود قطره سامانی مدیرکل هواشناسی استان فارس کاهش بارندگی‌ها را در ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه می‌داند که به ویژه در شهرستان‌های جنوبی به شکل بی‌سابقه‌ای خود را نشان می‌دهد.

در کنار کاهش شدید بارندگی‌ها افزایش دما و گرمای بی‌سابقه نیز این امر را تشدید می‌کند به گونه‌ای که به گفته مدیرکل هواشناسی استان فارس در اردیبهشت‌ماه در شورای حفاظت آب استان فارس افزایش یک تا ۱٫۵ درجه بیشتر از نرمال در ماه‌های پیش رو در استان فارس پدیده‌ای قابل انتظار است.

در همین راستا و بر اساس آنچه در شورای حفاظت آب استان اعلام شد ۱۴ شهر و ۵۵۸ روستای استان فارس در شرایط بحرانی قرار دارند و در شیراز هم کمبود آب پیش‌بینی می‌شود چرا که همه دشت‌های استان با افت منابع آبی روبه‌رو هستند که سبب فرونشست در زمین‌های استان شده و تاسیسات آبرسانی را در معرض خطر قرار داده است.

بحران آب نه تنها تهدیدی برای تامین آب است که سبب خسارت به بخش مهم کشاورزی نیز می‌شود. جهاد کشاورزی استان فارس در آخرین خبر خود از خسارت ۴۱ هزار میلیارد ریالی خشکسالی به کشاورزی استان سخن گفته است.

 

*** خسارت خشکسالی

 

بر این اساس به گفته جعفر صبوری‌پور معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس در سال گذشته و اوایل سال جاری خشکسالی بالغ بر۴۱ هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد.

وی خسارت خشکسالی را در زیر بخش باغبانی ۱۹ هزار و ۴۰۰، در زراعت ۱۲ هزار و ۲۰۰، زیربخش دامی ۸۵۰۰ و زیرساخت‌ها ۹۰۰ میلیارد ریال برآورد کرد که جبران این خسارت علاوه بر اعتبارات استانی نیازمند اعتبارات ملی نیز است.

به گفته معاون جهاد کشاورزی استان فارس در سطح استان برای مقابله و کاهش آثار خشکسالی از محل اعتبارات استانی، ظرفیت صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری و تشکل‌های بخش در تامین بذر گندم، تامین کودهای آلی و پتاسه برای تقویت مزارع، تامین سوپر جاذب‌ها، پوشش‌ها، سفیدکردن ساقه و هرس شدید درختان، تامین علوفه و نهاده‌های دامی برای مقابله با کم آبی برنامه‌ریزی و اقدام شده است.

وی از تهیه طرح‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای بازسازی و بازتوانی بهره‌برداران خسارت دیده و برگشت به چرخه تولید خبر داد که به منظور تخصیص اعتبار خسارت وارده با تایید استاندار به وزارت جهاد کشاورزی و کشور برای طرح در هیئت دولت ارسال و در حال پیگیری است.

 

*** کاهش حدود ۴۵ درصدی نزولات جوی

 

به گزارش روستا، معاون جهاد کشاورزی استان فارس در پایان، اظهار داشت:

کاهش حدود ۴۵ درصدی نزولات جوی نسبت به بلند مدت، علاوه بر کاهش منابع آب سطحی، باعث افت شدید منابع آب زیرزمینی و عدم تامین نیاز رطوبتی محصولات باغی، زراعی و علوفه‌ای منجر به بروز خسارت و کاهش تولید شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید