کد خبر:103258
پ
DSC_5064-848×480
قائم مقام خانه کشاورزی ایران:

بازار میوه در قبضه دلالان/ بخش کشاورزی ایران، هم‌سطح کشاورزی جهان ظاهر شده است

قائم مقام خانه کشاورزی ایران با اشاره به قبضه بازار میوه توسط دلالان تاکید کرد، در حال حاضر بخش کشاورزی ایران، هم‌سطح کشاورزی جهان ظاهر شده است.

قائم مقام خانه کشاورزی ایران با اشاره به قبضه بازار میوه توسط دلالان تاکید کرد، در حال حاضر بخش کشاورزی ایران، هم‌سطح کشاورزی جهان ظاهر شده است.

 

*** نابه‎‌سامانی در بازار محصولات کشاورزی

 

به گزارش روستا، عنایت الله بیابانی با اشاره به نابه‎‌سامانی در بازار محصولات کشاورزی، اظهار کرد:

مسائل مطرح شده و گرانی‌های خارج از حد برخی از محصولات کشاورزی جای تاسف دارد.

در برهه زمانی فعلی سطح کارایی کشاورزی کشور در مقطعی رو به رشد بوده و طی اقداماتی در عین خودکفایی، بخش کشاورزی ایران توانسته هم سطح کشاورزی جهان ظاهر شود.

یکی از مهمترین وظایف جامعه کشاورزی، تامین محصولات بازار متناسب با نیاز مردم است که این امر باید با استفاده از یک برنامه منسجم صورت گیرد.

اکنون عدم برنامه ریزی در بخش کشاورزی شرایطی را رقم زده که این حوزه نتوانسته از عملکرد خوبی برخوردار باشد.

 

قائم مقام خانه کشاورزی ایران در ادامه خاطر نشان کرد:

کشور روسیه به عنوان یکی از مهم‌ترین همسایگان ایران این پتانسیل را دارد که سالانه رقمی بالغ بر ۵۰۰ هزار تن پرتقال را به آنجا صادر کنیم، اما متاسفانه پرتقال و مرکبات کشت شده به دلیل سوء مدیریت در انبار‌ها دپو شده و پس از گذشت زمانی فاسد شده اند.

 

*** افزایش قیمت برخی از میوه‌ها حاصل سوء مدیریت است

 

بیابانی در ادامه تاکید کرد:

چنین سناریویی نیز برای بازار داخلی کشور به وقوع پیوست و با برخی سوء مدیریت‌ها وخلاء یک برنامه و چشم انداز منسجم، باعث بروز نوسان و افزایش قیمت‌های غیر واقعی بعضی از محصولات کشاورزی در بازار شد.

 

قائم مقام خانه کشاورزی ایران در ادامه خاطر نشان ساخت:

ما باید برنامه مدونی از ظرفیت‌های کشاورزی کشور طراحی و متناسب با نیاز واقعی مردم و کشور تدوین و اجرا کنیم. برحسب این نیاز در ابتدا ظرفیت کشت و شرایط اقلیمی استان‌های کشور را سنجیده و در مرحله بعدی به میزان ظرفیت هر استان در حجم مشخصی کشت وکار انجام شود.

 

*** بازار میوه در قبضه دلالان

 

بیابانی در ادامه به نقش دلالان در بازار محصولات کشاورزی اشاره کرد و گفت:

علاوه بر عدم وجود برنامه، دولت به عنوان یک نهاد اجرایی و نظارتی موظف است هزینه‌های تولید و کشت کشاورزان را به نحوی کاهش دهد. این امر می‌تواند تحت عنوان کنترل یا جبران این هزینه‌ها محقق شود.

یقیناً با تحقق چنین موضوعی مردم می‌توانند محصولات کشاورزی و باغی را با بهترین کیفیت و با نازلترین قیمت تهیه کنند. عدم توجه به نیاز مردم اکنون این وضعیت را بر ارمغان آورده است.

علاوه بر این موضوع دلالان و سوداگران نقش پررنگی را در بازار میوه ایفا می‌کند. وجود همین دلال‌هایی باعث بی‌ثباتی در بازار محصولات کشاورزی شده است.

 

*** تولید میوه

 

وی در ادامه اضافه کرد: استان مازندران به عنوان یکی از نقاط مهم کشور در تولید و کشت مرکبات سالانه ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن مرکبات کشت می‌کند، اما با وجود این میزان تولید، چرا باید این میوجات را به قیمت غیر واقعی در بازار شاهد باشیم. حضور دلالان در ایران سابقه طولانی دارد و متاسفانه به دلیل سوء مدیریت، حضوراشان ادامه‌دار بوده است.

کمبود منابع به ویژه آب، به یکی از مهترین چالش‌های بخش کشاورزی تبدیل شده است. این موضوع به طور مستقیم بر روی کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی تاثیرگذار خواهد بود. عدم توجه به موضوع توزیع مناسب محصولات کشاورزی باعث نفوذ و سوداگری دلالان دراین بازار شده است.

 

*** پیشنهادی برای رونق بازار 

 

به گزارش روستا، قائم مقام خانه کشاورزی ایران در پایان تاکید کرد:

پیشنهاد بنده این است که تولیدکنندگان و کشاورزان را به عرصه مدیریت محصولات کشاورزی وارد کنیم.

ورود کشاورزان و تشکل‌های کشاورزی می‌تواند بخشی از سنگینی تامین این گونه محصولات را کاهش داده و به اتحادیه‌ها و تشکل‌ها واگذار کند.

با این سازوکار، کشاورزان متناسب با مسئولیت خود می‌توانند پاسخگو باشند و در این روند دلالان نیز از چرخه بازار حذف می‌شوند.

بازار نیوز

 

 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 16 =

کلید مقابل را فعال کنید