اخبار برگزیده

کد خبر:103617
پ
تامین کالاهای اساسی
بر اساس آمار وزارت صنعت:

افزایش قیمت کالاهای اساسی در ۳ ماهه سال جاری/ مرغ؛ پیشتاز افزایش قیمت‌ها

آمار وزارت صنعت نشان می‌دهد قیمت کالاهای اساسی در سه ماهه سال جاری از ۳۷ تا ۱۰۵ درصد با افزایش داشته است.

آمار وزارت صنعت نشان می‌دهد قیمت کالاهای اساسی در سه ماهه سال جاری از ۳۷ تا ۱۰۵ درصد با افزایش داشته است.

 

*** قیمت کالاهای اساسی در سه ماهه ۱۴۰۰

 

به گزارش روستا، براساس آمار اعلامی وضعیت قیمت کالاهای اساسی در سه ماهه نخست ۱۴۰۰ مرغ با رشد ۱۰۵ درصدی در صدر افزایش قیمت‌ها قرار دارد.

مطابق آمار وزارت صنعت در سه ماهه سال ۱۴۰۰ قیمت شکر ۸۴ درصد، گوشت گوساله ۵۱ درصد و برنج ۹۰ درصد افزایش داشته است.

بر اساس این آمار بیشترین افزایش قیمت در خرداد ۱۴۰۰ مربوط به گوشت مرغ تازه بوده است که قیمت آن با ۱۰۵.۶ درصد افزایش از حدود ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در خرداد سال ۱۳۹۹ به نزدیک ۲۶ هزار تومان در ماه مشابه سال جاری رسیده است.

البته اخیرا قیمت این محصول به بیش از ۳۵ هزار تومان هم رسیده و این در حالی است که نرخ مصوب مرغ ۲۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.

اواخر سال ۹۹ نیز وضعیت نابسامانی در بازار مرغ حاد بود که باعث ایجاد صف‌های طولانی برای دریافت مرغ به قیمت تنظیم بازار در شرایط کرونایی شد.

این در حالی است که نهاده‌های دام و طیور همچنان ارز دولتی دریافت می‌کنند و مرغ به قیمت مصوب باید در دسترس عموم مردم باشد اما در شرایطی که وزارت جهاد کشاورزی می‌گوید تولید مرغ به اندازه نیاز کشور بوده است و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد و تقصیر را به گردن وزارت صمت انداخته اند که وظیفه نظارت بر بازار و برخورد با گران‌فروشی را دارد.

مسئولان وزارت صنعت معدن تجارت (صمت) می‌گویند قرارگاه ساماندهی مرغ مسئول تامین و توزیع این کالا است.

بنابراین این وزارتخانه مسوولیتی در این رابطه ندارد که بخواهد اظهارنظر کند.

از طرف دیگر گزارش‌هایی از کمبود مرغ در بازار نیز منتشر شده است.

 

*** افزایش قیمت برنج ایرانی نصف برنج خارجی

 

بعد از مرغ، قیمت برنج تایلندی بیشترین افزایش را داشته است که قیمت آن در این مدت با ۹۰.۹ درصد افزایش به حدود ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومان رسیده است.

قیمت برنج پاکستانی نیز با ۵۱.۴ درصد افزایش به ۲۴ هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است.

اما افزایش قیمت در برنج‌های داخلی کمتر بوده است.

به طوری که قیمت برنج طارم اعلا و داخلی هاشمی درجه یک در این مدت به ترتیب ۴۰.۷ و ۳۹.۹ درصد افزایش داشته و در خرداد ۱۴۰۰ به حدود ۳۶ هزار تومان و ۳۵ هزار تومان رسیده است.

البته آینده بازار برنج در هاله‌ای از ابهام قرار دارد چراکه اواخر خرداد ماه دبیر انجمن واردکنندگان برنج از طرح موضوع کاهش حذف دوره ممنوعیت واردات فصلی برنج خبر داده بود و گفته بود که علت طرح آن ذخیره کم برنج خارجی است و با توجه به اینکه واردکنندگان نیز تمایلی به واردات برنج برای دوره ممنوعیت ندارند، ممکن است کشور با کمبود برنج خارجی مواجه شود.

سال ۱۴۰۰ ممنوعیت فصلی از ابتدای مردادماه تا پایان آبان‌ماه اعمال خواهد شد و طبق اعلام وزارت صمت، تنها برنج‌هایی که قبل از ۳۱ تیرماه دارای قبض انبار و اعلامیه ورود و همچنین ثبت سفارش باشند، امکان اظهار و ترخیص دارند و خارج از آن به بعد از ممنوعیت می‌رسد.

در تازه‌ترین مکاتبه گمرک ایران با وزارت صمت وضعیت واردات برنج و ذخایر آن با توجه به اعمال ممنوعیت فصلی واردات و بلاتکلیفی کشتی‌های حامل برنج برای ورود به ایران مورد تاکید قرار گرفته است و خواستار بازنگری در تاریخ ممنوعیت فصلی واردات این کالا جهت جلوگیری از کمبود برنج یا افزایش قیمت آن در ماه‌های آتی شده است.

 

*** شکر سومین کالا با بیشترین گرانی

 

اما در اصل رتبه سوم بیشترین افزایش قیمت به شکر می‌رسد که قیمت آن در خرداد سال جاری ۸۴.۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۹ افزایش یافته است.

به‌طوری‌که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید از ۷۰۰۰ تومان در خرداد سال قبل به ۱۲ هزار و ۸۰۰ تومان در ماه مشابه سال ۱۴۰۰ رسیده است.

البته مشاهدات میدانی نشان می‌دهد قیمت شکر نیز در بسته‌های ۹۰۰ گرمی در مغازه‌ها به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان رسیده است.

در این رابطه معاون بازرسی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اخیرا علت افزایش قیمت شکر را رو به اتمام بودن ذخایر شکر وارد شده با ارز دولتی عنوان کرد و گفت که با توجه به اینکه شکر در حال حاضر با ارز نیمایی وارد می‌شود دیگر مشمول نرخ گذاری تثبیتی نیست.

 

*** گوشت گوساله و گوسفندی

 

به گزارش روستا، در این میان قیمت هرکیلو گوشت گوساله و گوسفندی با ۵۱.۷ و ۳۷.۴ درصد افزایش در خرداد ۱۴۰۰ به حدود ۱۱۶ هزار تومان و ۱۲۸ هزار تومان رسیده است.

قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۹ به ترتیب حدود ۷۷ و ۹۳ هزار تومان بوده است.

بر این اساس کمترین کاهش قیمت در خرداد ۱۴۰۰ نسبت به ماه مشابه سال ۹۹ مربوط به گوشت گوسفندی بوده است.

انتهای پیام///

منبع
روستا
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید