کد خبر:103806
پ
واردات نهاده‌های دامی
عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور:

افزایش ۵۰ درصدی قیمت جهانی نهاده‌های دامی/ گرانی نهاده‌ها؛ منصافانه یا بی‌انصافی؟

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور با اشاره به دلایل گرانی نهاده‌های دامی از افزایش ۵۰ درصدی قیمت جهانی این محصولات خبر داد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور با اشاره به دلایل گرانی نهاده‌های دامی از افزایش ۵۰ درصدی قیمت جهانی این محصولات خبر داد.

 

*** بررسی دلایل افزایش قیمت نهاده‌های دامی

 

به گزارش روستا،  سید جلال طیباً طیبا درباره قیمت نهاده‌های دامی، اظهار داشت:

بر اساس مستندات، قیمت نهاده‌های دامی در بازارهای جهانی ۵۰ درصد افزایش یافته اما این امر در تحلیل دلایل افزایش قیمت نهاده‌ها در داخل کشور مغفول مانده است.
موضوعی که همواره در این روزها به آن پرداخته می‌شود فقدان تأثیر یارانه پرداختی از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی روی کالاهای نهایی مورد مصرف مردم و نقش واردکنندگان در قیمت کالاهای اساسی است.
نکته مغفول مانده در این فرآیند نقش تغییرات قیمت‌های جهانی نهاده‌ها و افزایش سایر هزینه‌های داخلی در بالا رفتن قیمت کالای نهایی در بازار داخلی است.
 
وی در ادامه افزود:
بر اساس مستندات موجود؛ نرخ رشد بهای جهانی نهاده‌ها از تیر ماه سال ۱۳۹۹ تا تیر ماه سال ۱۴۰۰ برای سه گروه نهاده شامل ذرت، جو و کنجاله سویا بالغ بر ۵۰ درصد بوده است.
 
 

*** افزایش هزینه واردات؛ ورشکستگی شرکت‌های واردکننده

 
 
طیباً طیبا با اشاره به افزایش هزینه واردات، تصریح کرد:
نرخ مصوب فروش داخلی در این فاصله زمانی میانگین کمتر از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.
این درحالی است که سایر هزینه‌های واردکنندگان از جمله نقل و انتقال ارز خارج از شبکه بانکی، دموراژ ناشی از توقف کشتی‌ها در بنادر، هزینه‌های تأخیر در پرداخت به فروشندگان خارجی و حتی هزینه‌های داخلی ناشی از تخلیه و انبارداری کالا در بنادر افزایش چشمگیری داشته است.
 
به گزارش روستا، عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور در پایان، اظهار داشت:
با توجه به افزایش تمامی هزینه‌های مؤثر در واردات کالا، تعداد قابل توجهی از شرکت‌های واردکننده از چرخه واردات این کالاها خارج شده است و مابقی شرکت‌ها با زیان و یا سودهای اندک به فعالیت خود ادامه می‌دهند.
مهر

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 16 =

کلید مقابل را فعال کنید