کد خبر:103841
پ
میثم جعفرزاده
رئیس مرکز جهاد آب‌رسانی وزارت نیرو:

محرومیت روستائیان از آب شرب/ باید یک ساز و کار مناسب و اجرایی در وزارت نیرو تشکیل شود

رئیس مرکز جهاد آب‌رسانی وزارت نیرو، مهمترین مسئله پیشروی این مرکز را رفع محرومیت روستائیان در دسترسی به آب شرب و پایدار دانست.

رئیس مرکز جهاد آب‌رسانی وزارت نیرو، مهمترین مسئله پیشروی این مرکز را رفع محرومیت روستائیان در دسترسی به آب شرب و پایدار دانست.

 

*** دلایل محرومیت روستاها از آب شرب چیست؟ 

 

به گزارش روستا، میثم جعفرزاده با اشاره به  اهمیت تشکیل مرکز جهاد آب‌رسانی در وزارت نیرو، اظهار داشت:

یکی از مسائل مطرح در کشور مسئله محرومیت در بخش‌های روستایی و همچنین بهبود شاخص سلامت به لحاظ دسترسی به آب شرب و پایدار بوده که این شورا در جهت ارتقای شاخص‌های یادشده تشکیل‌شده است.
پراکندگی شهرها و روستاها و توزیع جمعیت غیر همسان ازجمله دشواری‌های آب‌رسانی به روستاها محسوب می‌شود
همچنین عدم توانایی دولت در اجرای کامل طرح‌های آب‌رسانی با توجه به شرایط بودجه کشور و مهمتر از آن وابستگی نیاز شرب بسیاری از مناطق به آب نامطمئن با توجه به وضعیت خشک‌سالی حاکم از دیگر مواردی است که توسعه زیرساخت‌های آب به‌خصوص در روستاهای کشور را می‌طلبد.
 
مشاور وزیر نیرو در تشریح اهداف تشکیل مرکز جهاد آب‌رسانی وزارت نیرو تأکید کرد:
 تمرکز روی نیازهای آبی ضروری با محوریت تأمین نیاز شرب در مناطق مختلف شهری و روستایی از اهداف اساسی این مرکز است که به‌وسیله توسعه و تعامل با تشکل‌های جهادی، گروه‌های مردم‌نهاد و خیرین در  اجرای طرح‌های آب‌رسانی پیگیری خواهد شد.
به همین منظور باید یک سازوکار مناسب و اجرایی در وزارت نیرو و شرکت‌های زیرمجموعه برای توسعه خدمات‌رسانی مناطق محروم به کمک تشکل‌های مردم‌نهاد و خیرین تشکیل شود؛ بر این اساس مرکز جهاد آب‌رسانی الگوی جدید و در حقیقت یک نوع فرهنگ نو خدمت‌رسانی جهادی برای مناطق محروم است.
 
 
*** تشریح اهداف نهایی مرکز جهاد آب‌رسانی
 
 
به گزارش روستا، رئیس مرکز جهاد آب‌رسانی وزارت نیرو در پایان به تشریح وظایف مرکز جهاد آب‌رسانی وزارت نیرو پرداخت ابراز داشت:
این مرکز در نظر دارد، با طراحی سازوکار مناسب در جهت اجرای طرح‌های آب‌رسانی اولویت‌دار مناطق محروم و کم برخوردار، زمینه هدفمندی، پرهیز از اجرای سلیقه‌ای طرح و جلوگیری از هدر رفتن نیروی انسانی و جهادی به همراه منابع مالی را در سراسر کشور به وجود بیاورد.
هدف این مرکز جذب مشارکت مالی خیرین و نیکوکاران و همچنین نهادهای حاکمیتی فعال در حوزه محرومیت‌زدایی برای تأمین بخشی  طرح‌های پروژه آب‌رسانی است و این پروژه‌ها با اولویت مناطق محروم در دستور کار قرار می‌گیرد.
فارس 
 
 

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =

کلید مقابل را فعال کنید